Göz Yanılması Nedir?

Göz Yanılması Nedir?

Göz Yanılması Neden Olur

Göz Yanılması Neden Olur

Hayatta her şeyi görmek çok önemlidir. karşınıza gelen bir objeyi tanımak bir çok işlem gerektirir. Objenin tanınması, objenin görüntüsünün gözün arkasına ulaşması, oradan beyine yansıması, beyinde bunun işlemi ne olduğu hafıza merkezlerinden geri çağrılması ve o cismin tanımlamasını sağlar. Bu görmeyle ve renklerin tanımıyla olur. Bütün cisimlerin esas rengi siyahtır. Üzerine ışık vurdukça ışığın yansımasına bağlı olarak renkler meydana gelir. Renkler birbirlerinin içine geçerek oluşurlar. 3 esas renk vardır.

  1. Kırmızı
  2. yeşil
  3. Mavi

Bütün renkler bu 3 rengin karışımından olur. Bu renklerin karışımı havadaki Atmosferdeki yoğunluk ışığın yandan yamuk arkadan gelmesi. Görülen cisimlerde ve nesnelerde bir takım şekil değişikliğinde algılanmasına neden olur. İşte bunların tümüne göz yanılması denir. Göz yanılması her an her saniye olacak bir şey değildir. Göz yanılması olması için bir takım ortamdaki durumların değişikliği önemlidir. Örneğin yolda giderken yolun üzerinde buhar görülür. Aslında orada bir şey yoktur. Gelen ışık gri zemine yansıdığında sanki orada su buharı varmış gibi görülür.

Göz Yanılması Neden Olur?

Görmek çok kompleks bir şeydir. Görmek önemli değildir. Gördüğümüz şeyi algılamak önemlidir. Görülen bir nesnenin ne olduğunu algılamak karışık bir beyin işlevidir. Gözün gördüğü şeylerde bazen yanılma, ışık yansıması, renklerin iç içe girmesi ve Atmosferdeki yoğunluğa bağlı olarak görmede yanılmalar olur. Örneğin İstanbul boğazında oturmuşsunuz kıyıyı izliyorsunuz bakarsınız kıyı size çok yakın. Bir kaç gün sonra yine gidersiniz karşı kıyıyı zor görürsünüz. Bütün bunlar o havanın yoğunluğu içindeki bizim görme işlevimizin bir biriyle çelişmesi sonucu ortaya çıkar. Aslında mesafe hep aynıdır. Ancak insanlar yanılma olarak daha yakın veya daha uzak görürler. Eğer kişinin bir görme bozukluğu yoksa normal olarak görme işlevini yapıyorsa bir ışık yansıması ışıktaki renklerin bir birine karışması bir anda  sanki orada olmayan bir şeyi görür hissi verir. Bunlar göz yanılması olarak ortaya çıkar. Göz yanılması ile halüsinasyon denilen beyinin ürettiği görüntüleri karıştırmamak lazım. Çeşitli ilaçlarla veya hastalıklarla beyinde meydana gelen bir takım görüntüler sanki görsel olarak varmış gibi algılanır. Özellikle uyuşturucu kullananlarda bu çok görülür. Bu halüsinasyon denilen başka bir şeydir. Göz yanılması, görme yanılması ise sağlıklı gözlerde meydana gelen bakılan noktaya ana ve hava şartlarına göre değişkenlik gösteren bir olaydır.

Optik Yanılsama Nasıl Oluşur?

Optik Yansıma Nedir

Optik Yansıma Nedir

Göz gördüğün algılarken bazen karmaşaya düşer. Aslında insanlar her şeyi üç boyutlu görür. Görülen üç boyut bir şekilde zaman zaman çelişkilere uğrayabilir. Örnek verirsek bir çok zeminde siyah ve beyaz oluşmuş bir kağıdın zerindeki cisimlere bakıldığında gözünüzü hiç hareket ettirmeden o noktaya baktığınızda görülen çizgilerin hareket etiğini zan ederiz. Aslında böyle bir şey yoktur. Bu bir optik yanılsamadır. Bazen iki tane çizgi çizeriz bir kağıdın üzerine sürekli olarak aynı noktaya hiç gözümüzü kırpmadan baktığımızda bu iki çizginin bir birinden uzaklaştığını his ederiz. Bu bir optik yanılsamadır. Çünkü aslında  çizgiler bir birlerine eşittir. Ancak o görüntü beyinde işlenirken bir değişiklik meydana getirir. İşte gözümüzle uzağa baktığımız zaman Atmosferik şartlı olan ışık yansımaları nasıl bir görsel farklılık yaratıyorsa zaman zaman çizgilerde meydana gelen olaylarda veya düz bir zeminde de optik yanılsama olabilir. İnsan göz bir fotoğraf maki nası gibidir. Herkesin yapacağı bir test vardır. Bir noktaya hiç gözünüzü ayırmadan bakın 15 ile 20 saniye içinde bütün görüntünün kaybolduğunu görürsünüz. Görüntü yavaş yavaş silinir. Bir santim yanına bakın hemen görüntü yerine gelir. Gözün içinde olan elektrik değişiklikler sürekli olarak gözün başka noktaya hareket ettiğini o noktayı netleştirmesine dayanır. Bu işlemler esnasında zaman zaman çizgilerde optik değişiklikler meydana gelebilir.

 

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir