Grip ve Soğuk Algınlığına İyi Gelen Bitkiler

Grip ve Soğuk Algınlığına İyi Gelen Bitkiler

 

Mevsim gereği, grip ve soğuk algınlığı da kendini göstermeye başladı. Gribe yakalanan hastaların yapması gerekenlerin başında, bolca sıvı tüketimi yapmak ve istirahat etmek geliyor. Bunun yanı sıra doktorun önereceği ilaç tedavilerini de, aksatmadan uygulamakta fayda var. İstirahat döneminde yapılabilecek bir başka şey ise, bitkisel çaylardan faydalanmak olacaktır. Bu da hastalığınızın iyileşme hızını arttıracak, hastalığın daha hafif seyretmesini sağlayacaktır. Grip akciğerleri, burun ve boğaz bölgesini etkileyen bir enfeksiyondur. Grip virüsü bir hastadan başka bir insana bulaşabilir. Özellikle hapşurmak, öksürmek veya ağız açık pozisyonda konuşma yapmak, grip virüslerinin yayılmasına neden olmaktadır. Telefon, kapı kolu, pencere kolları gibi elle temas edilen yerlerde, grip virüsünün bulaşmasını sağlar.

Grip virüsü kapan kişilerde, boğaz ağrısı, ateş, baş ağrısı ve öksürük, ayrıca belirgin halsizlik ile burun tıkanması gibi yıpratıcı belirtiler ortaya çıkabilir. Bu belirtileri fark ettiğinizde, mutlaka bir Kulak Burun Boğaz hekimine görünmenizde fayda var. Doktor tarafından teşhis konulduktan ve ilaç tedavisi verildikten sonra, iyi bir istirahat dönemi geçirmeniz önemli. Bu dönemi hafif atlatmak için deneyebileceğiniz bitkisel çözümlere, hep birlikte göz atalım.

Grip ve Soğuk Algınlığı İçin Bitkisel Çözümler Ekinezya; Geçmişten günümüze enfeksiyonları iyileştirici etkisi ile bilinen bitkilerden biri ekinezyadır. Bilimsel olarak kanıtlanan bağışık sistemini güçlendirici özelliği ve gribe karşı koruma etkisi bulunmaktadır. Vücudun direncini düşüren etkenlerden başta grip virüsü olmak üzere, birçok hastalığa neden olan faktörlere karşı ekinezya bitkisi harekete geçmektedir. Vücudun hastalıklardan korunması için, oldukça etkili bir bitkidir. Ekinezya bitkisini istirahat döneminde, bütün marketlerde ve aktarlarda bulabileceğiniz çayı ile tüketmelisiniz.

Zencefil; Çok eski dönemlerden beri taze zencefil, şifa verici özelliği ile bilinmektedir. Birçok sağlık problemi içinde kullanılan zencefil bitkisi mide bozuklukları, bulantı ve sindirim sistemi problemleri için, en uygun bitkisel çözümlerden biridir. İltihap giderici özelliği olan zencefil, uzun yıllardır soğuk algınlığı, baş ağrısı ve grip tedavisinde bitkisel bir çözüm olarak kullanılmıştır. Özellikle sinüslerde ve akciğerlerde toksin barınmasını engelleyen, rahat nefes almanıza yardım eden zencefil, solunum sisteminde bulunan hava yolları açık tutmaktadır. Vücut ısısının artmasına da neden olan bu bitki, grip döneminde ter atabilmek için kullanılmaktadır. Gribi daha hafif atlatabilmek için, zencefil çayı kullanabilirsiniz. İsterseniz hazır satılan çaylardan tüketebilir, isterseniz çayınızı evde kendiniz hazırlayabilirsiniz.

Sarımsak; Doğal antibiyotik olarak görülen sarımsak, özellikle kalp hastalıkları ve kansere karşı koruma sağlayan muhteşem bir bitkidir. Bakteri ve mantarlara karşı savaş açan sarımsak, ayrıca virüslere karşı da çok etkili bir bitkidir. İçeriğinden bulunan alisin maddesi, bu virüslere karşı etki göstermektedir. Bu maddenin daha kendini daha etkili biçimde göstermesini istiyorsanız, çiğ sarımsağı doğrayarak en geç 1 saat içinde tüketmeniz gerekmektedir. Grip söz konusu olduğunda ise, sarımsak miktarını günde 3-4 diş olarak belirleyebilirsiniz. Ayrıca gribi kolay atlatmak ve belirtilerini hafifletmek için, 1-2 diş sarımsağı bir kasede döverek bir fincan sıcak suyun içine atabilir ve bir süre demlenmesini bekleyebilirsiniz. Bu basit sarımsak çayı tarifi de, hastalığın hafif seyretmesinde oldukça etkili olacaktır.

Grip ve Soğuk Algınlığına İyi Gelen Bitkiler Resimleri

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir