Guatr Nedir Belirtileri ve Tedavisi

Guatr Nedir Belirtileri Nedir Nasıl Tedavi Edilir

Guatr Nedir Belirtileri ve Tedavisi

Guatr Nedir Belirtileri ve Tedavisi

Öncelikle “guatrnedir ; “Guatr” insanın boyun kısmında bulunan “tiroid” bezinin büyüme sonucu oluşan bir vakadır.

Basit Guatr ; “Tiroid” bezinin ani veya yavaş bir şekilde “düz” olarak büyümesi sonucu ortaya çıkan bu hastalık türüne “basit guatr” denir. Basit guatr içerisinde “nodül” yoktur ve genel olarak aileseldir. Oluşma nedenleri arasında “iyot eksikliği” ve “selenyum eksikliğinden” oluştuğu söylenmektedir.

Nodüler Guatr ; Nodüler guatr ise basit guatr’ın aksine tiroid bezinde yumrular oluşmasıdır. Aslında oluşan yumrulara “nodül” denilmektedir. Tıp içerisinde neden dolayı oluştuğu henüz bilinememektedir fakat önemi için kanser riski taşıması olarak bilinmektedir. Çocuk kişiler ve 30 yaşını doldurmamış kişiler üzerinde görülme durumunun fazla olduğu belirtilmektedir.

Guatr Nedir Belirtileri ve Tedavisi

Guatr Nedir Belirtileri ve Tedavisi

Multinodüler Gautr ; Multinodüler guatr ise “tiroid” bezi içerisinde birden fazla nodül oluşması sonucuna multinodüler guatr denir.

İç Gautr ; İç guatr olarak bilinen isim ise guatr’ın göğüs kafesine doğru büyüme sonucudur. Fakat tıp dilinde “iç guatr” diye bir terim olmamaktadır.

Zehirli Guatr ; Tiroid bezinde yaşanan hormon oluşumuna denir. Zehirlenme gibi bir durum söz konusu değildir. Tiroid bezi içerisinde oluşan kimyasal sıvılar zehirli olduğu için bu terim yaklaşımı kullanılmıştır. Bu hastalığın tedivisi yapılırken endokrin uzman tarafından yardım alınılmalıdır. Bu hastalığın tedavisinde öncelikle ilaçlar denenmekte ardından 6 aydan başlayıp yaklaşık olarak 8 ay’a kadar uzanan bir tedavi süresi denenir. Son işlem olarak ise radyoaktif iyot verilmesi de yaşanır.

Guatr Nedir Belirtileri ve Tedavisi

Guatr Nedir Belirtileri ve Tedavisi

Çok ilerlemiş guatr’larda ameliyat tedavisi yapılırken öncelikle ilaç tedavisi uygulanır ve iyot tüketimi tavsiye edilmektedir.

Kişi de guatr var ise doğru doktora nasıl ulaşacak hangi doktor guatr tedavisine bakmaktadır ; Guatr yaşanıyorsa başvurulacak doktor bir “endokrin uzmanı” olmalıdır. Endokrin uzmanları “guatr hastalığı uzmanlığı yapan kişilerdir. Öncelikle Endokrin uzmanlığını bitirdikten sonra 3 yıl boyunca ihtisas yapıp kendilerini guatr uzmanlığına taşımaktadırlar.

Nodüler Guatr ameliyatı ; Kişi üzerinde “Nodüler Guatr” var ise hemen ameliyata girmemelidir. Ameliyat son aşama, son çare olarak kullanılmalı onun öncesinde ilaç tedavisi ve gerekli önlemler alınmalıdır. Yapılacak ilk işlemin bir uzman endokrin başvurusu ve “nodül”den yapılacak biyopsi ile kanser riskinin taşınıp taşınmadığı kesinleştirilir.

Guatr Nedir Belirtileri ve Tedavisi

Guatr Nedir Belirtileri ve Tedavisi

Biyopsi sonucu temiz çıkarsa kişinin ameliyat olmasına gerek kalmaz aksi durumda endokrin uzmanın vereceği karar beklenmelidir.

 

Etiketler: , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir