Gül Hastalığı Nedir? Sebebleri Nelerdir?

Gül Hastalığı Nedir? Sebebleri Nelerdir?

Gül Hastalığı Nedir? Sebebleri Nelerdir?

Gül Hastalığı Nedir? Sebebleri Nelerdir?

Gül hastalığı özellikle orta yaş kadınları daha sıklıkla etkileyen yüz bölgesinde yerleşen santofasyel dediğimiz yüzün orta hattına yerleşen kronik imflemotal dediğimiz deri hastalığıdır. Kronik özellikle ilk başladığı zaman gelip geçici kızarık atakları şeklinde daha sonra yerleşik bir kızarıklık şeklinde damarların çok belirgin bir tabloyla karekterize olup ilerleyen evrelerinde popül püstül gibi deriden kabarık lezyonlarla seyrettiği için imflemotal adını alır. Daha ileri evrelerde ödem dediğimiz şişlik meydana gelir. Jimonlifa dediğimiz burunda büyüme yağ bezlerinin çoğalmasına bağlı büyümesine bağlı bir takım görüntü bozukluklarıda ortaya çıkabilir. Gül hastalığı her yaşta görülebilmekle birlikte daha çok 30 ile 50 yaş grubunda seyreder. Gençleride etkileyebilir daha yaşıları da etkileyebilir. Fakat ensık görüldüğü yaşlar 40 50 civarıdır. Kadınlarda daha sıktır fakat erkekleride etkiler erkekleri etkilediğinde meydana gelen tablo kadınlarınkinden biraz daha ağır olabilir. gül hastalığı bulaşıcı değildir.

Tedavisi Nelerdir?

Tedaviler ve ilaçlar Gül hastalığı için iyileştirici bile tedavi olmamasına rağmen, tedaviler belirti ve işaretleri azaltıp kontrol edebilir. Bu genellikle, reçeteli ilaçlar ve yaşam tarzınızda belirli değişikler birleşimini gerektirir. İlaçlar Gül hastalığı için reçeteli ilaçlar aşağıdakileri içerebilir : * Antibiyotikler. Gül hastalığı için kullanılan antibiyotiklerin iltihap önleyici etkisi de vardır. Zarar görmüş cilde sürmek, yaymak için krem, jel veya losyon şeklinde de olabilirler veya içilecek hap şeklinde de olabilirler. Antibiyotik haplar kısa vadede daha etkilidir, ancak daha fazla yan etkiye neden olabilir.Zarar görmüş cilde sürmek, yaymak için krem, jel veya losyon şeklinde de olabilirler veya içilecek hap şeklinde de olabilirler. Antibiyotik haplar kısa vadede daha etkilidir, ancak daha fazla yan etkiye neden olabilir. * Akne ilaçları. Eğer antibiyotikler işe yaramaz ise, doktorunuz isotretinoin kullanmayı önerebilir ( Amnesteem, Claravis ve diğerleri ). Bu güçlü ilaç daha çok şiddetli, kistli akne için kullanılır ancak gül hastalığının akne benzeri yaralarını, lezyonlarını temizlemede de sıklıkla yardımcı olur. Doğum kusurlarına yol açacağından, hamileyken bu ilacı kullanmayın. Tedavinin süresi belirtilerin tipine ve şiddetine bağlıdır, ama genelde 1-2 ay içerisinde gelişmeyi fark edersiniz. Çünkü ilaçları almayı bırakırsanız belirtiler tekrar edebilir, uzun vadeli tedavi genelde gereklidir.

Etiketler: , ,

1 comment

  1. […] Gül hastalığı kişilerde genellikle stres ve sıkıntı gibi nedenlerden ortaya çıktığı sanılsa da aslında stres ve sıkıntı bu hastalığın sadece septomlarıdır. Bu hastalıkta öncelikle hastanın vücudunda sivilce benzeri çeşitli yaralar oluşur ve bu yaralar bir süre sonra kuru ve dökülmeye başlar. Dökülmeden sonra hastalığın oluştuğu yerde kırmızı halkalar oluşur ve bu halkalar bir süre sonra tamamen geçip hiç iz bırakmazlar. Bu tür hastalığın oluştuğu bölge terden uzak tutulmalı ve temiz tutulmalıdır. Temiz ve terden uzak tutulsa da hemen doktora başvurulmalı ve hastalık hakkında çözüm önerileri alınmalıdır. Bu hastalık genellikle 10-35 yaş arası insanlarda sık görülen ve birkaç ay ya da bir yıl kadar süren bir tür cilt hastalığıdır. Bu hastalık bir süre sonra tamamen iz bırakmadan iyileşir fakat esmer kişilerde deride solmalara neden olabilmektedir. […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir