Güne Dinç Başlamanın Yolları Nelerdir?

Güne Dinç Başlamanın Yolları Nelerdir?

Güne Dinç Başlamanın Yolları

Güne Dinç Başlamanın Yolları

Sabahları bir türlü güne enerji dolu başlayamamak, günümüzde neredeyse kronik bir rahatsızlık haline gelmeye başlamıştır. Özellikle büyük şehirlerde yoğun, tempolu ve stresli bir hayat, insanları bu konuda olumsuz etkilemektedir. Büyük şehirlerdeki insanlar bu stres ve yoğunluktan dolayı üzerlerindeki ağırlığı kolayca atamıyorlar. Ama yine de bu sorunu küçük ve pratik tedbirlerle bu sorunu aşabiliriz.

  Düzenli Beslenme

Düzenli beslenme birçok şeyde olduğu gibi uyku düzeninde de önemli rol oynar. Uyku düzeni olan bir kişi de güne daha enerji dolu başlar. Sağlıklı bir vücut sağlıklı bir uykuyu getirir. Gece yatarken ne aç olmalıyız ne de çok tok, yani yatmadan 2 saat öncesinde bir şeyler yemiş olmamız yeterlidir. Seçilen yiyeceklerinde gece uykunuzu kaçıracak kadar rahatsızlık vermemesi önemlidir.

    Düzenli Uyku

Gece yatarken ve gündüz kalkarken, her gün olabildiğince aynı saatlerde yatılmalı ve aynı saatlerde kalkılmalıdır. Böylece vücudun biyolojik saati devreye girer ve uyku saatleri dışında vücudun uykuya meylini engeller. Ayrıca kaliteli bir uyku içinde gerekli tedbirler alınmalıdır.

Kurulan Alarmın Önemi

Alarmın kalkacağınız saatten en az 15-20 dk öncesine kurulması yararlı olacaktır. Alarm müziği kesinlikle rahatsız edici olmamalı. Hatta hareketli ve sevdiğiniz bir müzik olması, ruhsal olarak sizi harekete geçirecektir. Kalktıktan sonra kesinlikle alarmı erteleyip tekrar yatmayın. Çünkü bu bir süre sonra bir alışkanlık haline gelir ve “alarm çalsa da yine de erteleyip yatarım nasılsa”, diye bir psikoloji oluşur. Böyle bir psikoloji ile beyin kısır bir döngüye girer. Artık ertelemeden kalkmış bile olsanız, beyin hep rahat olanı, yani erteleme işini düşünür ve bu da sürekli uykuya meyili artırır.

Alarmla Kalkmak Zorsa

Alarm kurduğunuz cihazı, ayağa kalkıp yürüyerek yanına gidecek bir uzaklıkta koyun. Sabah uyandığınızda içinde bulunduğunuz ortamın, mümkün olduğunca aydınlık olmasına dikkat edin. Mümkünse gece yatarken, perdeleri aralıklı bırakın ki, sabah içeri güneş girsin.

 Hareket ve Su

Kalkar kalkmaz canınız istemese bile 1 bardak su içmeniz, canlanmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca kalktığınızda küçük esneme hareketleri yaparak, uyanmanıza katkı sağlarsınız. Zamanınız varsa 10-15 dk kültür fizik hareketleri yapabilirsiniz.

Kahvaltı

Sabah kahvaltısı protein ağırlıklı ve güçlü yapılmalıdır. Proteinli besinler, bitki çayları ile takviye edilirse, hem güne dinç başlamanızı, hem de uzun süre dikkatinizi ve motivasyonunuzu korumanızı sağlar.

 Boşlukları Uyku ile Değerlendirmeyin

Yine özellikle büyük şehirlerde, iş yolunun uzun olması, toplu taşıma araçlarını kullanan insanların bu uzun yol boyunca uyumasına sebep oluyor. Otobüslerde ve servislerde işe gidenler, yolda geçen bu zamanı uyuyarak değil, başka bir aktivite ile değerlendirerek geçirmelidirler. Bu zamanı müzik dinleme, kitap, gazete okuma, bulmaca çözme, vs gibi farklı aktiviteler ile geçirmeleri, gün boyunca dinç olmalarına yardımcı olacaktır.

Elbette yukarıda bahsi geçen tüm her şeyi uygulamak kolay ve mümkün olmayabilir. Ama her anlamda ve alanda, daha huzurlu, daha kaliteli ve sağlık bir, hayat yaşamak istiyorsak imkanlarımız dahilinde kendimiz için bazı kurallar koymalı ve bu kurallara uymaya özen göstermeliyiz.

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir