Gut Hastalığı İçin Bitkisel Çözümler

Gut Hastalığı İçin Bitkisel Çözümler

Ana besin metabolizma sinin bozulması sonunda, eklemlerde ve deri altında bir ürik asit tuzu olan sodyum ürat birikmesidir. Başlıca belirtileri, vücutta sodyum ürat birikmesi sonucu ortaya çıkan ağrılı eklem şişlikleri ve deri altı yumrulardır. Genellikle ellerde ve ayak baş parmaklarının eklemlerinde görülür. Kalıtsal olmakla birlikte, eklem zedelenmeleri, beslenme zorlukları, ameliyatlar ve bir takım stresler de damlaya yol açabilir. Alkol alanlarda ve çok kırmızı et yiyenlerde de bu hastalığa rastlanır. Hekim tedavisi yanında aşağıdaki bitki formülleri uygulanır.

Bitkisel Tedavisi:

* Günde 2,5 – 3 litre su içilir. Süt içilir, bol sebze, meyve ve tahıl ürünleri yenir.

* Baklagiller, ıspanak, kırmızı et, kabuklu deniz ürünleri, sakatatlar (beyin, böbrek, karaciğer), sucuk, salam, pastırma, ördek ve kaz eti, kızarmış patates, tozlu, sirkeli ve turşulu yiyecekler yenmez. Alkollü içkiden kaçınılır.

* Eklemler, ‘ea de gulard’ (kurşun asetat suyu karışımı) ile sarılır. Suyla kaynatılan keten tohumu, lapa haline getirilerek şişlikler üzerine sarılır.

* Ağrıyan ve şişen bölgeye arı sokturulur. (Batılı hekimlerce uygulanmaktadır. )

* Kaynar suya sokup çıkarılan kara lahana yaprakları, zeytinyağı ile sili-nen eklem yerleri üzerine sarılır.

* 50 gr. ayrık otu ile aynı miktarlarda mısır püskülü, kırk kilit otu ve arpa, toz haline getirildikten sonra iyice karıştırılır. Sonra da iki litre suya bir kaşık konup, on dakika kaynatılır. Balla tatlandırılan karışımdan, günde 5 – 6 bardak içilir. (Bu karışım, vücutta biriken ürik asidi dışarı atar, damla (gut) hastalığının ağrılarını giderir.)

* 20 gr. çuha çiçeği ile eşit miktarlarda kırk kilit otu, biberiye ve çoban çantası bitkisi toz haline getirilir, kaynamakta olan bir litre suya bir tatlı kaşığı konur. Daha sonra bir dakika’ kısık ateşte demlenmeye bırakılır. Balla tatlandırıldıktan sonra, günde 3 – 4 defa birer su bardağı içilir.

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir