Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Gebelik her bayanın mutlaka arzu ettiği en harika duygu olduğu kadar bir o kadarda önemlidir. Hamilelik genel olarak bir birliktelikten sonra meydana gelsede bazen
tıbbi yardımlar da gerektiriyor. 41 hafta yani 9 ay süren bu süreç her ne kadar zor olsada bir o kadar bir bayanın hayatı boyunca bir kaç defa tatabileceği bir
duygudur. Tabi anne adaylarının en sık sorduğu soru haline gelen hamilelik belirtileri her anne adayının cevap bulmak istediği soru haline gelmiştir.
Hamileliğin pek çok çeşidi vardır. Kimi bayanlarda belirtileri erken görülürken bazı bayanlarda ise bu belirtiler biraz daha uzun bir dönemde görülebilmektedir.

Hamilelik belirtileri:

Benekler ve kas kasılmaları: İlişki sonrasında olan döllenme nedeni ile rahim duvarına giren döl embriyo hamile kalan bayanın vucudun da benekler ve kas sistemlerinde kasılmalara neden olabilmektedir. Döllenme sonrası bu belirtiler genel olarak 2-3 hafta içerisinde kendini göstermektedir.

Sabah Bulantıları: Sabah bulantıları genel olarak hamile adayı annede artış görülen Östrojen hormonu, sindirim sisteminin yavaşlamasınada neden olabilir. Bu nedenle bu belirtiler genel olarak sabahları görülür.
Bu bulantılarda gebeliğin en önemli belirtilerindendir. Ama gebe olan bazı anne adaylarında ise bu belirtiler tüm gün devam edebilir. Gebelik döneminde hormonların değişmesi sonucunda o hiç vazgeçemediğiniz yemeklerin kokusu bile sizleri tiskindirebilir ve hiç sevmediğiniz yemekler bile size çok güzel bir tat verebilir.
Bu belirtilere ise aşerme denmektedir.

Göğüslerde değişme: Hamilelik nedeni ile tüm vücut doğum pozisyonu almaya çalışırken göğüslerde de bu şişliklerde gebeliğin ilk günlerinden sonra belirti vermeye başlar.
Hamilelik nedeni ile bütün hormonlar hızlı bir şekilde değişim sürecine girer. Bu nedenle göğüslerde 2 hafta içerisinde değişip şişmeye başlar. Göğüslerin uc kısmı koyulaşır.

Uyuma isteği ve Yorgunluk: Hamileliğin ilk haftasından sonra aşırı yorgunluk ve sürekli uyuma isteği hamileliğin başlıca belirtilerindendir. Bu yorgunluk ve aşırı uyuma isteği ise gebelik nedeni ile değişen hormonların etkisinden kaynaklanır.  Aşırı yorgunluk ve uyuma isteği ise progesteron hormonu, tansiyonun düşmesi ve kan şekeri nedeni ile ortaya çıkar. Bu belirtiler görülen annelerde düzenli beslenmeli ve bol bol dinlenmelidirler.

Adet Görmede Değişiklik: Gebeliğin en büyük belirtilerinden biride adet görmede değişikliktir. Adet görmede değişikliğin en büyük nedeni ise içeri alan döller bebeğe dönüştüğü için adet kanaması beklenen süreden çok geç görülebilir. Bu nedenle geçiken adet kanamaları en büyük belirtidir.

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir