Hamilelikte Ne Kadar Kilo Almak Normaldir?

Hamilelikte Ne Kadar Kilo Almak Normaldir?

Hamilelikte Ne Kadar Kilo Almak Normaldir

Hamilelikte Ne Kadar Kilo Almak Normaldir

Hamilelikte başladığınız kilo çok önemlidir. Eğer ideal bir kiloda hamile kaldıysanız hamileliğinizin bitimine kadar 10 veya 12 kg ideal alınması gereken kilodur. Ancak olması gereken fazla bir kiloda veya şişmanken hamile kalırsanız bu kilolar 6 ile 9 kg düşebilir. Yada olması gerekenden daha zayıf hamile kalırsanız o zamanda almanız gereken kilonun 15 ile 16 kg olması gerekir. Yani buda her anne adayı için değişen bir rakamdır. Ancak hamilelik boyunca alınan kilo ne kadar ideale yakın olursa hem bu normal doğumu kolaylaştırır hemde hem bebek açısından ve anne açısından sağlık riskini minimuma indirir.

Hamilelikte aşırı kilo alımını engellemek için nelere dikkat edilmelidir?

Hamilelik anne adayları için canlarının istediği her şeyi sınırsız yiyebilecekleri bir dönem değildir. Oldukça önemli bir dönemdir. Hatta her zamandan daha iyi besin tüketmek gerekir. Çok yağlı yiyecekler, kızarmalar, kavurmalar, cipsler gibi enerji içeriği yağ oranı yüksek yiyeceklerden uzak durmak gerekir. Fazla miktarda karbonhidrat alımı’da eğer harcamıyorsa hızlı bir şekilde kilo alımına neden olur. Bu yiyeceklerde özellikle hem yağ hemde karbonhidrat yüksek olan kekler, börekler, hamur işleri, pilav ve makarna olabilir. Aynı şekilde şekerli, asitli yiyeceklerde boş kalori alımını arttıran ve anne adayların gereksiz ve fazla kilo alımına neden olur. Ayrıca hazır soslar hazır yiyecekler, fazla yağlı yiyecekler rafine şekerli yiyeceklerden mümkün olduğunca uzak durmak gerekir.

Hamilelikte Hangi Besinler Tercih Edilmeli?

Hamilelik dönemi kadınlar için özel bir dönem olmakla birlikte genel sağlıklı beslenme ilkeleri değişmez. Mutlaka her besin grubundan yeterli, sağlıklı ve dengeli biçimde alınması gerekir. Özellikle enerjinin karşılanabilmesi için tahıllar ve baklagillerden yararlanmak gerekir. Bebeğin dokularının oluşması ve gelişmesi için kaliteli proteinler almak gerekir. Bunlar et, tavuk, balık, yumurta, kuru baklagillerdir. Özellikle kalsiyum ve fosfor açısından zengin olduğu için süt, yoğurt ve peynir gibi gıdaları yeterli miktarda tüketmek gerekir. Bebeğin zeka gelişimi açısından önemli olan Omega-3 yağlarını içeren balık, fındık, badem ve cevizin de günlük beslenmeye eklenmesi gerekir.

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir