Hangi Besinlerde Hangi Vitaminler Bulunur?

Hangi Besinlerde Hangi Vitaminler Bulunur?

Hangi Besinlerde Hangi Vitaminler Bulunur

Vitamin denince aklınıza ilk gelen besin maddeleri sebze ve meyvedir. Gerçekten’de sebze ve meyveler vitamin bakımından zengindir. Vitaminler vücudumuz’da düzenleyici ve vücut direncini artırıcıdır. Vücudumuz’da temel olarak 6 çeşit vitamin bulunur. Vitaminlerden bazıları vücudumuz’da depolanabilirken bazıları depolamaz.Bu nedenle vitaminlerin ilk günlük alınması gerekir.

Vitaminler

Bulunduğu Besinler

Vücuttaki Fonksiyonları

A Vitamini Balık yağı, tereyağ, yumurta sarısı, süt,peynir, karaciğer, havuç ve meyvelerde bulunur. Büyüme ve gelişmeyi sağlar. Vücudu hastalıklardan korur. Görme işini sağlar. Gece körlüğünü önler.
B Vitamini En çok balık yağı olmak üzere karaciğer, yumurta, süt, peynir, tere yağında bulunur. Vücuttaki kemiklerin sağlıklı gelişimini sağlar. Diş etlerinin çekilmesini, çürümesini ve kanamasını önler.
E Vitamini Yeşil sebze, et, karaciğer ve en çok bitkisel yağlarda bulunur. Hayvanlarda üreme için gereklidir. Yavruların gelişimini sağlar.
K Vitamini  Yeşil bitkiler, bitkisel yağlar, süt, karaciğer ve yumurta’da bulunur.  Kanamalarda kanın pıhtılaşmasını sağlar. Eksikliğinde kanın pıhtılaşmasında sorunlar oluşur.
B Vitamini Tahılların kabuklarında, bira mayasında, taze sebze ve meyvelerde, taze süt, et, yumurta karaciğerde bulunur.  Sinir ve kasların sağlıklı çalışmasını ve gelişmesini sağlar. Kansızlığı önler.
C Vitamini  Yeşil sebze, portakal, limon, mandalina ve kivide bulunur.  Yetersizliğinde diş etlerinde çekilme olur. Kemik ve kaslarda zayıflama ve erken yorulma görülür. Vücudu hastalıklara karşı korur.

Etiketler: , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir