Hipotiroidi Nasıl Bir Hastalıktır?

Hipotiroidi Nasıl Bir Hastalıktır?

Hipotiroidi kelimesine baktığımız zaman tiroid bezenin olmasından az hormon sağlamasıdır. Bu ömür boyunca kalıcı bir şekilde olabilir. Birde geçici hipotiroidiler vardır. Tiroidin eflatumar hastalıklarında geçici olabilir, yine bazı özel hastalıklarda geçici  hipotiroidiler ortaya çıkabilir. Ne olursa olsun genelde hipotiroidilerin sebebi tedavisinde eksik olan hormonu yerine koymak ve düzeltmek anlamında baktığımız zaman  hipotiroidi şüphelenmek önemli anısına koymak için  hipotiroidi ölçüp  hipotiroidi hotmonların düşmesine çok kolay tespit edilmektedir. ve bu tespitten sonra bu sebebinin uzun vadeli veya kısa vadeli olduğu belirleyip buna göre’de  hipotiroidi hormonunu yerine koymak gerekmektedir.

Hipotiroidi Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

hipotiroidi aslında çok kolay tedavi edilen bir hastalıktır. Tedavide çok sıkıntı yaşamayan bir hastalıktır. mesele yakalanıp erkenden teşhis edilmesidir. Yakalanıp Teşhis Edildikten sonra’da bide iyi olup olmadığını anlamalıyız. ve sonra gösterdikten sonra büyük bir kısmı iyi huyludur. Bunlar ara eksik olan hormonu yerine koymaktır.  ama hormonu şu şekilde değil ömür boyu bu dozda kullanmak değildir. bu hormon dinamik bir salgındır. normal çalışan bir türdür. Biz bunu dışar’dan belli bir aralıklardan ölçen ve dönem dönem kontrolden geçmesidir. ihtiyacını düşünerek ve hesaplayarak dozu ayarlamak tayız. Dışardan aldığımız tablet olarak hormon dozu zaman zaman değişebilmektedir. bu 3 ay veya 6 ay aralığındadır. doz ayarını yapması ve hastanın normal bir insan gibi farksız olarak yaşamasına el verir.

Hipotiroidi Hangi Problemlere Yol Açabiliyor?

hipotiroidi tiriot bezinin altındadır. az çalışması ile tanımlanır. Ve baktığımız zaman hastalara çok geniş çerçevede problemlere yol açar oldukça’da yaygındır. Ülkemizde’de başlıca hastalıklardan bir tanesidir. metabolizmayı yavaşlatır. metabolizmanın yavaşlaması ile beraber uzun vadede kilo alma, Kalp Hızında yavaşlama tırnaklar’da saç çıkış hızı  yavaşlama. cilt’de kuruluk, Cilt altı dokusunda şişme, Vücutta genel şişmeler ve ses’de kalınlaşma uyku hali, enerji eksikliği Yumurtlamanın bayanlar’da düşmesini Genel perfonmansı vücutta zekanın yavaşlaması gibi Tiriot vücudun enerjisini ayarlayan Hipotiroidi, metabolizmanın yavaşlamasına yol açar. Bu durum; kişinin kilo almasına, cilt kuruluğuna, enerji düşüklüğüne ve genel vücut veriminin düşmesine sebep olur. Enerji yakın bir şekildir Hormonu düzenleyen bir hormondur. Bir motor bir jeneratör nasıl fonksiyonlar ve verim düşer ise genel vücut temi ise düşmektedir.

Etiketler: , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir