HPV Nedir? Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri

HPV Nedir?

HPV nedir

HPV nedir

HPV halk arasında genital sihir olarak bilinen lezyonların etkili olan virüslerdir. Genellikle cinsel yolla bulaşırlar. Yüzden farklı alt tipi vardır. Ağız içi kanserlerine de neden olduğu son yıllarda gösterilmiştir. Dünya genelinde yaygınlığı giderek artmaktadır. Farkında olmadan bir çok insanda bulaştıktan sonra görülebilmektedir. Normal cinsel yol haricinde doğum esnasından anneden bebeğe’de bulaşabilmektedir. Cinsel partnerler artıkça bu virüsün bulaşma olanağı’da artar. Normalde HPV en sık olarak rahim ağzı kanseri etkeni olarak bilinmektedir. Bunun dışında penis, Anal bölge ve genital bölge kanseri ile ilişkisi görülmektedir. Son yıllarda özellikle ağız içi dil, gırtlak, yutak ve baş, boyun kanserlerinde de etkili olduğu görülmüştür.

HPV Virüsü  Bulaşır?

HPV virüsü en sık temas yoluyla bulaşır. Genellikle cinsel ilişkiyle bir insandan diğer insana bulaşır. Bunun dışında öpüşmeyle’de bulaşabilir. Ancak ağız açılmadan öpüşmede bulaşma olanağı düşük olur. Ağız açık pozisyonda uzun süreli öpüşmeler’de bulaşma olanağı yüksektir. Cinsel partnerler artıkça bu virüsün bulaşma olanağı’da artar. Bunların dışında cinsel olmayan yollarla’da bulaşabilir. Örneğin doğum esnasından anneden bebeğe’de bulaşabilmektedir. Cinsel davranış şekli ve cinsel partner sayısına göre bulaşması artabilir. Dünya Sağlık Örgütü’nün HPV virüsüyle ilgili sürekli uyarı yayınlar. 1980’li yıllarda baş boyun kanserlerinde, HPV virüsü %16’sında kanser hücreleri izole edilmiştir. Günümüzde baş, boyun kanserlerinde hastaların %70-80 ‘inde kanser hücreleri izole edilmektedir. 2020 yılında baş boyun kanserlerinde, hastaların %100’ünde kanser hücreleri izole edilebilecektir.

HPV Tedavisi Nasıl Yapılır?

HPV hastalığı tedavisi 3 aşamalı olarak yapılır. HPV Bulaşmamış her hangi bir belirti ortaya çıkmamış insanlar’da tedavi genital sihil olan insanlar’da tedavi HPV enfeksiyonu olan ve doku değişiklikleri hastalar’da tedavi edilir. HPV hastalığı her hangi bir belirti görülmeden hastalar tabi aşılama programına alınabilir. onun dışında sık aralıklar’la tedavi edilebilir. HPV bulaşan insanlar’da hiç bir lezyon olmayabilir ve Vücut HPV virüsünü kendi kendine ortadan kaldırabilir.Ancak sonuçta öyle bir şüpheli teması varsa tabi kişinin doktora başvurarak tedavi konusunda yardım alması uygundur. Genital Siğiller’de kadın doğum uzmanları siğilleri Etkisiz etmektedir. Ve topikal bölgeye ilaç vermektedir. HPV enfeksiyonuna bağlı olarak doku değişikliği olan hastalar’da farklı tedaviler uygulanabilmektedir. Örneğin kulak, Burun, Boğaz Alanında ses teli papilomlarına  neden olur.

Eksizyon Yöntemleri Nelerdir?

  • Lazer uygulamalı
  • Cryo Cerrahi
  • Elektrokoter

Böyle eksizyonlar yapılabilmektedir. Tabi doku’da anatomic değişiklere neden olarak doku kaybına yol açabilmektedir. HPV Virüsünün ses tellerine bulaşması, seste problemlere neden olabilmektedir. ama özellikle karbondioksit gazı uygulamaların papimdon enfeksiyonları ideal yöntem olabileceğidir. ama tabi’ki bir kere papimdon yoksa hastanın durum bilincinden olması ve hekimiyle sürekli temas halinde kalması ve sürekli hekimine gitmesi söz konusudur. Aşılama HPV bulaşmış kişilerde de yine önerilir.

 

Etiketler: , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir