İdrar Rengi ve Anlamları

İdrar Rengi ve Anlamlarıİdrar Rengi ve Anlamları

İdrar vucüttaki  metabolik durumun bir göstergesi gibidir. Yani idrar hangi renkte ve kokuda ise ona göre vücuttaki rahatsızlıklar ya da bireyin son zamanlardaki beslenmesi ve yaşantısı hakkında yorum yapılabilir. Şeker hastalıkları, Akçaağaç kokulu idrar rahatsızlığı, fenilketonüri gibi metabolik hastalıklar idrarda renk ve koku değişimine yol açar. İdrardaki bu renk ve koku değişimi idrarı üreten organ olan böbrek ile yakından ilişkilidir dolayısıyla böbrek hastalıkları idrarın içeriğini değiştirdiğinden idrarda renk ve koku değişimi yaşanır. Bunlardan başka gün içerisinde yapılan metabolik aktiviteler ile idrarın yapılış zamanı idrarın renk ve kokusunu değiştiren etkenlerdendir.

Parlak sarı veya neon sarı idrar

Vitamin takviyeleri alan kişilerde alınanan Riboflavin (B2 vitamini) fazlası idrarla dışarı atılır ve doğal rengi desarı olan riboflavin idrarı parlak sarı renge dönüştürür. Bazı durumlarda alınan fazla Siyanokobalamin (B12 vitamini) de bu duruma yol açabilir. Parlak sarı renkli idrar hipervitaminozis hastalığının habercisi olabilir.

Koyu mor idrar

Porfirin denilen biyolojik kimyasalların aşırı salgılanması sonucu ile karakterize çok nadir bir metabolik hastalık sonucu oluşur. Her ne kadar koyu mor idrar rengi bir tanı olsada kesin tanı için daha detaylı labalatuvar testlerinin yapılması gerekir.

Koyu sarı veya altın rengi idrar

Çok koyu idrar rengi vücudun susuz kaldığına dair bir işarettir. Uzun süre susuz kaldığımızda böbrekler su kaybını azaltmak için emilim kapasitesini arttırır ve normalden daha derişik idrar üretilir.

Pembe veya kırmızı idrar

Çok çeşitli nedenlerle bu idrar tipi oluşabilmektedir. Her kırmızı ve tonları olan idrar tipi bir rahatsızlığa işaret etmeyebilir. Pancar, böğürtlen, ahududu, karadut gibi besinleri çok tüketmek; bazı antibiyotik türlerini çok kullanmak gibi etkenlerde kanın kırmızıya dönmesine neden olabilmektedir. Fakat en çok karşılaşılan durum idrar yollarındaki bir kanamadan dolayı idrara kan karışmasından kaynaklanmaktadır.

Çok açık renk idrar

Genellikle çok fazla sıvı tüketimi sonucu oluşan idrar tipidir. Bunlardan başka gebelikte, siroz gibi karaciğer hastalıklarında, şeker hastalıklarında da çok açık renk idrar ile karşılaşılabilmektedir.

Turuncu idrar

Uzun süre susuz kalma;  rifampin, doksorubisin, warfarin gibi ilaçlarla B grubu vitaminlerin çok alınması gibi nedenlerle bu renk idrar oluşur. Çok nadir durumlarda aşırı havuç ve havuç suyu tüketimi de bu duruma yol açabilir.

mavi idrar

Mavi ve yeşil renkli idrar

Mavi veya yeşil renkli idrar

Fazla miktarda besin boyası içeren besinlerin tüketimi bu duruma en çok neden olan etkendir. Mavi bebek bezi sendromu denen hastalıkta da bu duruma yol açar. Bu hastalık ismini bebeklerde doğal olarak görülen mavi idrardan dolayı bu ismi almıştır. Pseudomonas bakterileri de idrar yolarında enfeksiyon oluşturarak mavi veya yeşil renkli idrar oluşturabilir.

 

Etiketler: , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir