İdrar Yolu Hastalıkları Ve Tedavisi

İdrar Yolu Hastalıkları Ve Tedavisi

İdrar Yolu Hastalıkları Ve Tedavisi

İdrar Yolu Hastalıkları Ve Tedavisi

İdrarda Kan Görülme:

İdrarda görülen kan; idrar yollarını üşütme, iltihap, idrar yollarında taş veya tümör gibi bir takım sebeplerle oluşabilir. Doktor tedavisi dışında aşağıdaki bitkilerden istifade edilir.

Bitkisel Tedavisi:

* Bol su içilir.

* 10 gr. ardıç tohumu, 5 gr. kırk kilit otu ve 5 gr. kiraz sapı toz haline getirildikten sonra, bir bardak suya bir kahve kaşığı konur, on dakika kadar kaynatılır. Soğuduktan sonra balla tatlandırılarak içilir.

* 50 gr. salatalık tohumu, 50 gr. kavun tohumu ve 25 gr. karpuz tohumu toz haline getirildikten sonra bir litre suya bir kaşık konulur. Beş dakika kaynatılır. Bu karışımdan günde 4 – 5 bardak içilir.

* Semizotu veya dereotu yaprakları salata şeklinde yenir. Semizotu yapraklarının robotta suyu çıkarılır. Yemeklerden önce birer fincan içilir.

* Günde üç defa birer tatlı kaşığı kudret narı yağı veya günde üç defa bir tatlı kaşığı kantaron yağı içilir.

İdrar Kesesi İltihabı:

(mestine iltihabı) idrar kesesi (mesane) yuvarlak, kas yapılı, içi boş, karın bölgesinde ve leğenin ön bölümünde yer alan bir organdır. Böbreklerin salgıladığı idrar, sidik boruları aracılığıyla idrar kesesinde toplanır. Kesenin iltihaplanmasına sistit adı verilir. Eğer idrar kesesi iltihaplanmış’sa şiddetli bir yanma ve ağrı hissedilir. Prostat’ büyümüş veya hastalanmış kimselerde de böbrekler ve mesane iltihaplanabilir. Bazı tenasül hastalıkları da mesane rahatsızlıkları oluşturur.

Bitkisel Tedavisi:

* Sıcak su içinde, koltuk altlarına gelecek şekilde, her gün yarım saat oturulur.

* 50 gr. ayrık otu ile aynı miktarlarda kiraz sapı ve mısır püskülü toz haline getirilir. Kaynamakta olan üç bardak suya bir tatlı kaşığı (tepeleme) konur,on dakika kaynatılır, soğuyunca süzülür. Balla tatlandırılıp günde üç defa birer bardak içilir.

* 50 gr. hatmi tohumuyla 50 gr. ebegümeci tohumu toz haline getirilir. Kaynamakta olan bir bardak su-ya bir tatlı kaşığı konur. Beş dakika daha kaynatın Soğuduktan sonra balla tatlandırılarak, günde üç defa birer bardak içilir.

* Bir miktar semizotu yaprağı ve sapının robotta suyu çıkarılır. Günde üç defa aç karna birer çay bardağı içilir.

* 50 gr. kavun çekirdeği ile aynı miktarda karpuz çekirdeği iki litre suda on beş dakika kaynatın Günde üç defa birer bardak içilir.

İdrarda Ses çıkarma:

İdrarda Ses çıkarma bazı kimseler heyecan, asabiyet, üşütme ve iltihaplanma gibi bazı sebeplerle idrara sık çıkarlar.

 Bitkisel Tedavisi:

* Bir litre suya 100 gr. servi kozalağı konur, beş dakika kaynatılır. Karışımdan günde üç defa birer bardak içilir.

* Kaynamakta olan bir litre suya, 100 gr. iğde yaprağı atılır, beş dakika kaynatın Karışımdan günde üç defa birer bardak içilir. Bol miktarda iğde meyvesi yenir.

* Sabahları bir avuç kabak çekirdeği yenir. Öğle sonraları 250 gram iğde yenir. Yemeklerden önce ve sonra birer fincan kekik suyu içilir. (Kekik suyu, şeker ve tansiyon şikayetleri üzerinde de etkilidir.)

İdrar Zorluğu:

İdrar zorluğu, mesanede idrar olmasına rağmen kolayca dışarıya atılmamasıdır. Bu durumda genellikle bir tıkanıklık söz konusudur. Sidik kesesi, karın boşluğunun ortasında, dolu ve gergin olarak hissedilir. Mesane yollarının iltihaplanması, idrar yollarında kum veya taş bulunması, erkeklerde prostat büyümesi bu durumun önemli sebeplerindendir. Bazı kadınlarda doğum sonrası sivek zedelenebilir, bu da idrar zorluğuna yol açabilir. Bu durumda göbeğin alt tarafına hafifçe basılarak mesanedeki idrarın dışarı çıkması sağlanır.

Bitkisel Tedavisi:

* Mesane üzerine sıcak su torbası konur.

* Çalı ağacının pul gibi yapraklarından 100 gramı, bir litre suda kaynatılarak günde dört defa birer bardak içilir.

* 200 gr. kuşburnu, 50 gr. ayrık otu ve 50 gr. arpa toz haline getirilir. Bir litre suya bir kaşık konularak on dakika kaynatılır. Günde üç defa birer bardak içilir.

* Bir adet kereviz, yaprakları ile birlikte bir litre suya konur, üzerine 50 gram papatya ilave edilir. On dakika kaynatıldıktan sonra günde 3 -4 bardak içilir.

* Pırasanın beyaz kısmı, köleleri ile birlikte bir bardak suya konur, lapa haline gelinceye kadar pişirilir. Sonra karışıma zeytinyağı katılır ve göbek altına bağlanır.

* 5 gr. papatya ile aynı miktarda karanfil toz haline getirilir, balla birlikte yenir.

* İki demet maydanozla bir demet kantaron çiçeği, bir litre suda beş dakika kaynatın Günde dört defa birer bardak içilir.

* Bir fincan limon suyu, bir fincan zeytinyağı ile karıştırılarak, sabah ve akşam günde iki defa aç karna içilir.

* Bir kahve kaşığı kişniş, bir bardak suda beş dakika kaynatıldıktan sonra balla karıştırılarak içilir.

İdrar Tutama

İdrar tutama (Çocuklarda) İdrar kaçırma, sidiğin istemsiz olarak vücuttan atılmasıdır. Genellikle uyku sırasında gerçekleşir ve daha çok erkek çocuklarda görülür. Ergenlik çağına kadar sürebilir. Geceleri altına işeyen çocuklu genellikle aşırı duyarlı çocuklardır. Öte yandan istatistikler bu konuda kanın da etkisi olduğunu göstermektedir. Bu durumda geceleri çocuğa az sıvı verilir, idrar kesesi kaslarının güçlendirilmesi amacıyla soğuk su banyosu yaptırılır, sert bir yatakta az örtülü olarak yatırılır. Selvi kozalağı suyu içirilir.

Büyüklerde idrar tutamama: İdrar kaçırma hayatın her döneminde, gençlikte, yaşlılıkta, bir hastalık sırasında, hatta sinirsel gerginlik durumlarında görülebilir. Bir sinir hastalığı veya omurilik  sinirlerinin zedelenmesi sonucu, sidiğin alttan atılmasını denetleyen büzücü kasların işlemez hale gelir, bu durum idrar kaçırmaya yol açar. Hekim tedavisi yanında aşağıdaki bitkisel formüller de kullanılır.

 Bitkisel Tedavisi:

* Bir miktar kişniş toz haline getirilir, balla karıştırılarak, sabah ve akşam birer tatlı kaşığı yenir.

* 50 gr. günlükle 10 gr. karanfil toz haline getirildikten sonra” balla karıştırılıp yemeklerden önce birer çay kaşığı yenir.

* Her gün bir avuç kabak çekirdeği yenir.

* 20 gr. kara halde, 20 gr. günlük ve 30 gr. havlıcan toz haline getirildikten sonra balla karıştırılarak, günde 3 – 4 defa birer çay kaşığı yenir.

* 20 gr. havlıcanla 20 gr. zencefil karıştırılarak toz haline getirilir. Balla karıştırılarak, yemeklerden önce birer tatlı kaşığı yenir.

* 20 gr. meşe palamudu ile aynı miktarlarda günlük ve küçük halle toz haline getirilir, bir miktar bala bir tatlı kaşığı konulduktan sonra günde 3 – 4 defa yenir.

* 50 gr. kızılağaç dalı kabuğu ile 50 gr. pelit meyvesi toz haline getirildikten sonra, sirkeyle karıştırılıp bir hafta bekletilir. Daha sonra aynı miktarda bal ilave edilip günde 2 – 3 çay kaşığı yeni

İdrar yollarında veya böbrekte taş

İdrar yollarında veya böbrekte taş (veya kum) Böbreklerden mesaneye veya idrar yollarına gelen kum veya taşları düşürmek için, tavukların boyun bölgesinde bulunan ve taşlık denilen organ iyice temizlenip kurutulur, toz haline getirilir. Yemeklerden önce suyla ya da balla bir kahve kaşığı yenir.

* 20 gr. kırk kilit otu, 20 gr. mısır püskülü, 20 gr. ayrık otu ve 50 gr. arpa toz haline getirildikten sonra bir litre suya bir kaşık konu, on dakika kaynatılır. Soğuyunca karışımdan günde 4 – 5 bardak içilir.

* Kaynamakta olan yedi bardak suya, toz haline getirilmiş 20 gr. mısır püskülü, 20 gr. kiraz sapı, 50 gr. yulaf, 30 gr. kantaron, 30 gr. altın çiçeği, 30 gr. anason ve 30 gr. sinameki karışımından bir yemek kaşığı konur, on dakika kaynatılır, soğuyunca süzülür. Karışımdan günde yedi bardak içilir.

Etiketler: , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir