İktidarsızlık Nedir? İktidarsızlık İçin Şifalı Bitkiler

İktidarsızlık Nedir?

iktidarsızlık nedenleri

iktidarsızlık nedenleri

(Cinsel Güçsüzlük) Bir cinsel birleşmeye gereken istekle başlayamama, cinsel birleşmesi sürdürememe ve başarılı olarak bitirememe olayına iktidarsızlık veya cinsel güçsüzlük denir. Erkek cinsel organının sertleşmesi cinsel birleşimin gereklerinden biridir. Eğer cinsel organ damarları esnek değilse ve ya tıkanık sa sinir uyarıları peniste sertleşmeye yol açmaz veya sertleşme yeterli seviyede gerçekleşemez. Bedeni sağlam ve ruhi yönden de sıkıntısı olmayan bir erkek, hiçbir zaman cinsel yönden güçsüz olamaz.

Bitkisel Tedavisi:

* Balık, havyar, karpuz ve bal yenir.

*Bir miktar karpuz çekirdeğiyle aynı miktarda kavun çekirdeği toz haline getirilir. Sabah ve akşam balla karıştırılarak birer tatlı kaşığı yenir.

* 50 gr. havlıcanla 100 gr. zencefil, bir kilo balla karıştırılarak macun g haline getirildikten sonra, yemeklerden önce ve gece yatarken birer kaşık yenir.

* 40 gr. karanfil tohumuyla, siyah, beyaz ve kırmızı turp tohumlarının ellişer gramı, havanda dövüldükten sonra iki kilo balla karıştırılarak macun haline getirilir. Günde üç defa birer tatlı (veya yemek) kaşığı yenir.

* 50 gr. fındık, 50 gr. çam fıstığı, 50 gr. Antep fıstığı, 10 gr. badem, 50 gr. karanfil toz haline getirildik-ten sonra iki kilo balla macun kıvamına sokulur. Günde üç defa 1 – 2 kaşık yenir.

* 100 gr. ceviz, 50 gr. hardal tohumu, 25 gr. karanfil, 25 gr. çam fıstığı, 50 gr. Antep fıstığı 1,5 kilo balla karıştırılarak macun haline getirilir. Yemeklerden önce üç defa 1 -2 kaşık yenir.

* 100 gr. kuru üzüm, 100 gr. çekirdekleri çıkarılmış hurma, ve 50 gr. dut kurusu, bir miktar tereyağı ile lapa haline gelinceye kadar bilenderde karıştırılır. Sabah ve akşam birer kaşık yenir.

* Bir miktar kaymakla aynı miktarda bal karıştırılarak sabah ve akşam yenir.

* 50 gr. turp tohumu, 50 gr. soğan tohumu ve 100 gr. çörek otu iyice dövüldükten sonra, bir kilo balla karıştırılarak macun haline getirilir. Günde üç defa birer yemek kasığı yenir.

* 50 gr. salatalık çekirdeği, 50 gr. badem ve 20 gr. safran toz haline, getirildikten sonra, bir kilo balla karıştırılarak macun haline getirilir. Karışımdan günde üç defa birer kaşık yenir.

* 50 gr. uzun biber, 50 gr. akırı karha, 50 gr. zencefil toz haline getirilir. 800 gram balla karıştırılarak macun kıvamına sokulur. Karışım-dan günde üç defa birer kaşık yenir.

* Üç diş sarımsak balla ezildikten sonra her akşam yenir.

* 30 gr. karabiber, 30 gr. karanfil, 50 gr. zencefil, 50 gr. havlıcan toz haline getirilir. Sonra da bir kilo balla karıştırılarak macun kıvamına sokulur. Karışımdan günde iki defa birer kaşık yenir.

* 50 gram havuç tohumuyla, aynı miktarlarda hardal, semiz otu ve soğan ile tohumu ve 20 gr. damla sakızı toz haline getirildikten sonra, bir kilo balla karıştırılarak macun kıvamına sokulur. Karışımdan günde üç defa birer kaşık yenir.

* 5 gr. menekşe kurusu, 10 gr. tarçın, 5 gr. Arap zamkı, 5 gr. safran, 5 gr. mastika ve 10 gr. meyan balina macun haline gelinceye kadar bal ilave edilir. Karışımdan günde üç defa birer kaşık yenir.

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir