İnce Bağırsak Ve Kalın Bağırsağın Vücudumuzdaki İşlevleri Nelerdir

İnce Bağırsak Ve Kalın Bağırsağın Vücudumuzdaki İşlevleri Nelerdir

 

Bu yazımızda, ince bağırsak ve kalın bağırsağın vücudumuzda ki işlevlerini nedir ve görevleri nelerdir? Hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Ağızdan başlayan ve makatta sona eren sindirim sisteminin önemli bir organı da bağırsaklardır. İnsan vücudunda ince bağırsak ve kalın bağırsak olmak üzere iki çeşit bağırsak bulunur. Bu bağırsakların yapıları itibariyle görevleri de farklıdır. İnce Bağırsağın Vücudumuzdaki İşlevleri: Boşaltım sisteminin bir parçası olan ince bağırsaklar, vücutta çok uzun oldukları için katlı halde bulunurlar. Yaklaşık olarak 7-8 metreye kadar bir uzunluğu ve 2-3 santimetre kadar da çapı vardır. İnce bağırsaklar vücudumuzdaki işlevleri ve bulunduklar yer bakımından çeşitli bölümleri vardır. Bu bölümlerden başlangıç noktasını mideden sonra gelen ve 25 santimetre uzunluğunda olan kısmı yani apandisti oluşturur. Bu bölgeye bağlı olan karaciğer ve pankreas ise ince bağırsakla birlikte çalışmaktadır. Karaciğer ve pankreasta emilen enzimler dışarıya çıkarılarak ince bağırsağa gönderilir. Burada tüm gıda maddeleri en küçük parçalara ayrılarak tüm faydalı minareler süzülür. Besinlerin kimyasal moleküllere ayrılarak emilimi yapılır ve kan damarlarına gönderilir.

İnce Bağırsak Görevleri Nelerdir? İnce bağırsağın görevlerini şöyle sıralamak mümkündür: -İnce bağırsaklarda fiziksel ve kimyasal bir sindirim gerçekleşir. -İnce bağırsağa ulaşan tüm gıda maddeleri en küçük moleküllere ayrılarak emilimi sağlanır. -Vücuda giren tüm yağların kimyasal emilimi de ilk burada gerçekleşir. -İnce bağırsaklar kalın bağırsağın sağlıklı bir şekilde çalışması için yeterli su miktarını tüketerek, besin artıklarının vücut dışına atılabilmesi için önemli bir organdır.

Kalın Bağırsağın Vücudumuzdaki İşlevleri Nelerdir? Kalın bağırsak, ince bağırsak ve anüsün arasında kalan, geniş bir kase görünümünü andıran bir organdır. Bağırsağın ilk bölümü olan çekum yaklaşık olarak 1.5 metredir ve solucana benzeyen bir yapıya sahiptir. Ayrıca bu bölge apandisitin bulunduğu yerdir. Organ 6-8 santimetre çapa sahiptir. İnce bağırsaklarda emilemeyen maddelerin posaları konsantre edilerek buradan dışarıya atılır. Çekumdan rektuma kadar olan bölüm ise bağırsağın orta bölümünü oluşturur ve dört bölümden oluşmaktadır. Bu bölümler; kolon, inel kolon, sigmoid kolon ve transver kolondur. Rektum ise bağırsağın son bölümüdür anüs tarafından, kalın bağırsağa gelen besin posalarının makattan dışarı atılmasına yardımcı olur.

Kalın bağırsak ince bağırsak ve anüsün arasında kalan bir bölgede olduğu için, sindirime yardımcı en önemli organlardan biri olarak çeşitli görevleri vardır. Şimdi bu görevlerin neler olduğunu kısaca açıklamaya çalışalım:

—Kalın bağırsak, ince bağırsağa göre daha farklı bir yapıya sahiptir. Ayrıca epitelyum yüzeyi düz olan organ, ince bağırsağa göre daha yavaş hareket etmektedir. Vücuda giren besinlerin karıştırılması ve boşaltılması kalın bağırsak tarafından gerçekleştirilir.

—Kalın bağırsak, ince bağırsaklarda bulunan enzimler yoktur ve içeriğindeki mukus salgısı sayesinde selülozu parçalamaktadır.

—Vücut için gerekli olan suyun emilimi de bu organ tarafından gerçekleştirilir ve günlük 500–1500 ml su emme kapasitesine sahiptir. Suyun dışında, şeker, yağ asitleri ve inorganik tuzları da bu organımız emmektedir.

—Kalın bağırsak, biriken dışkının sıvı oranını da ayarlayarak dışarıya atılmasını sağlar. Dışkıda sindirilememiş besinler, ölmüş bağırsak hücreleri ve safra bulunmaktadır. Dışkının p’i su, 0’u katı atıktan oluşmaktadır. Yetişkin bir insanda günlük dışkı miktarı yaklaşık olarak 200–400 gramdır. Vücuda giren besinler, yaklaşık 10–90 saat arasında vücutta depolanır ve vücuda yararlı olmayan maddeler kalın bağırsak yardımıyla dışarıya atılır. Atılacak olan besinlerin suyunu emerek, kalan miktarı dışkı olarak anüsten dışarıya atar. Yapılan tüm bu işlemler yaklaşık olarak 6 saat kadar sürmektedir. Dışkı oluşumu gerçekleşirken bazı bakteriler oluşur ve bu oluşum esnasında mayalanma ve çürüme gerçekleştiği için dışkı kokulu bir hal alır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir