İsilik Nedir? Nasıl oluşur ve Nedenleri

İsilik Nedir? Nasıl oluşur ve Nedenleri

İsilik Nedir? Nasıl oluşur ve Nedenleri

İsilik Nedir? Nasıl oluşur ve Nedenleri

Genel olarak sıcak ayların gelmesiyle birlikte kendini gösteren isilik insan vücudundaki ter gözeneklerinin tıkanması sonucu meydana gelir. İsilik görülen kişilerde ilk olarak vücutta ufak ufak kabarcıklarla birlikte meydana gelen döküntüler olarak belirti verir. Genel olarak isilik çocuklarda sık ve fazla olarak meydana gelir. İsilik iki çeşit olarak kendini gösterebilir.
– İlk belirti olarak ufak su baloncukarı olarak belirti verir.
– ikinci belirti ise yine aynı şekilde su toplayan küçük kabaraıklar ve bu kabarıklar kırmızı şekilde olup aşırı derecede kaşıntıya sebep olarak baş gösterir. İsilik hastalığı genel olarak yeni doğan bebeklerde belirti verir.

Peki nerelerde Oluşur: İsilik genel olarak kolda, göbek kısmında, ve göğüs çevresinde yada çocuğun iç çamaşırının lastik bulunan bölümünde lastiğin temas ettiği yerlerde belirti verir. Bu bölgelerin dışında diz kapağı, burun üstü, boyun bölgesi, göz çevresi ve alın bölgesinde daha yoğun olarak kendini gösterir. Ama yeni doğan çocuklarda ise genel olarak kalça kısmında belirti verir. genel olarak 3-5 güne geçer ama kendini gösterme riski yine vardır.

İsilik Nasıl Oluşur:  İsilik oluşmasının nedeni insanların ter gözeneklerinin kapanması nedeniyle ter salgısı derinin dışına çıkamaz ve derinin altına haps olur. Bu nedenlede isilik meydana gelir. Çocuklara yaz aylarında sıkı, kalın ve dar elbiseler giydirmek, nemlendirici ürünlerin aşırı kullanılması, sabun ve şampuan kalıntılarının çocuk derisinde kalmasıda en büyük nedenlerden biridir. Genel olarak çok fazla terleyen kişilerde bu hastalık fazlasıyla baş gösterir. İsilik fazla korkulacak bir hastalık olmadığı gibi bulaşıcı özelliğide yoktur.

İsilik Tedavisi:  İsilik hastalığının tedavisi genel olarak tıbbi bir duruma gerek kalmada kendisi 3-5 güne geçen bir hastalıktır. Eğer isilik olan bölgelerde yanma veya kaşınma olursa ferahlatıcı yada serinletici losyonlar yada kremler kullanılabilir. Kullanacağınız losyon veya kremler hekim kontrölünde olursa daha güvenli olur.

İsilik Nedir? Nasıl oluşur ve Nedenleri

İsilik Nedir? Nasıl oluşur ve Nedenleri

İsiliği önlemek için şunlar yapılabilir.

  • Yaz aylarının sıcaklığı nedeniyle çocuklar her gün mutlaka yıkanmalıdır.
  • Elbise tercihinde mutlaka bol elbiseler tercih edilmelidir.
  • Alınacak elbiselerin pamuklu ve ince olmasına dikkat edilmelidir.
  • Çocuklarda görülen ter hemen temizlenmelidir.
  • Aşırı derecede nemlendirici losyonlar kullanılmamalıdır.
  • Bebeğin bezi sürekli değiştirilip temiz tutulmalıdır.
  • Aşırı sıcaklarda çocuk uzak tutulmalıdır.
  • Çocuğa fazla derecede giysi giydirilmemelidir.
  • Çocuğun uyku odası serin ve örtüleri pamuklu olmasına dikkat edilmelidir.
  • Bebeğe duş aldırırken yumuşak förmüllü çocuk şampuanları ve temiz sabun kullanın.

Etiketler: , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir