Kabakulak Nedir? Tedavisi Ve Belirtileri

Kabakulak Nedir? Tedavisi Ve Belirtileri

Kabakulak Nedir, Tedavisi, Belirtileri

Kabakulak Nedir, Tedavisi, Belirtileri

Kabakulak Tükürük bezlerinin iltihaplanma ve şişmesine yol açan bulaşıcı bir virüs değildir. Daha ziyade çocuklarda ergenlik Dönemlerindekinemlerindeki genç-lerde görülür. Virüs genellikle tükürük bezlerini etkiler, ancak vücudun diğer organlarına, özellikle erkeklerde erbezlerini etldleyerek lusırlaştırmaya yol açabilir, kadınlarda yumurtalıklara ve merkezi sinir siste-mine yayılabilir. Tedavi geciktirilme-meli, çocuklara bir yaşından sonra kabakulak aşısı yapılmalıdır. Hastalık baş, boğaz ve kulak ağrı-sı, boyun kaslarında sertleşme ve yüksek ateşle kendini gösterir. Has-ta özellikle çenesini oynatırken şiddetli ağrı duyar. Konuşur ya da hap-şırırken tükürüğünde bulunan virüs, tükürük damlalarıyla çevreye yayılır. Acilen doktora başvurulmalıdır.

Tedavisi:

* Bir fincan elma sirkesi ile aynı miktarda limon suyu karıştırılır. Şiş olan kısım zeytinyağı ile silindikten sonra, üzerine karışıma. batınlmış pamuk konularak on dakika bu uygulama saat başı tekrarla-nır.
* Ballıbabanın gövde ve yaprakla-rı ezildikten sonra suyla kaynatılıp lapa haline getirilir. Bir gazlı bez yardımıyla kulak altından boğaz kıs-mına kadar sarıhr.
* Yonca yaprağı ve çiçekle. b ri. ezilir., zeytinyağı ile lapa haline getirilir, bir gazlı bez aracılığıyla şiş olan lusma sarılır.

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir