Kafa Nakli Mümkün Mü ve Nasıl Yapılır

Kafa Nakli

Kafa Nakli aslında günümüzde ilk olarak denenen bir vaka değildir. Bundan yaklaşık olarak 45 yıl önce yani 1970 tarihlerinde bir takım bilim insanı kafa nakli denemesi gerçekleştirmiştir. Bu bilim insanları kafa nakli olayını bir maymun üzerinde denemiş fakat maymun bedeni deneyde kullanılan kafayı kabul etmeyip reddetmiş ve bunun sebebine bağlı olarak “ kafa nakli yapılan maymun” sadece 8 gün hayatta kalabilmiş ve bu 8 günün sonunda yaşam fonksiyonları durmuştur. Maymun öldükten sonra üzerinde yapılan araştırmalar sonucu gün yüzüne çıkan bilgilerde ; Bedenin doğru birleştirilmemesi ve omurilikler nedeniyle maymun nefes almakta güçlük çekmiş ve son olarak da ölmüştür.

Kafa Nakli Mümkün Mü ve Nasıl Yapılır

Kafa Nakli Mümkün Mü ve Nasıl Yapılır

Günümüzde 2015 yılında gündeme gelen kafa nakli olayı aslında nakil görecek kişi üzerinde eğer operasyon başarılı geçerse bugüne kadar gerçekleşmemiş ve görülmemiş bir delirme hastalığı ile karşılaşılabileceği de gelen bilgiler doğrultusunda yer almaktadır.

Doktor Batjer’e göre bir kafa yapısının (şahdamar ve omurga) başka bir bedenle birleştirilmesi sonucu bazı uygulamalar doğru cevabı veremediğinden tarihte hiç yaşanmamış bir delilik göstermeye neden olabilir.

New York Üniversitesi Medikal Etik Direktörü olan Arthur Caplan kafa nakli ile düşündükleri şunlardır; Caplan’a göre kafa naklini gerçekleştirecek cerrah Canavero için deli kelimesini kullanmakta. Zira Caplan’a göre kafa nakli gerçekleşen hasta üzerinde hiç görülmedik bir kimya bozulması yaşanacak ve o hasta üzerinde günümüze kadar hiç görülmemiş bir akıl yitirme sendromu yaşanacağını düşünmektedir.

 

Nakil yapılacak vücut kafa naklini reddedebilir;

Bilim insanları kafa nakli gören “Spiridonov” için endişeli olduklarını belirtmekte. Kimi bilim insanlarına ve uzmanlara göre “Werdnig Hoffman” hastası olan Spiridonov’un böyle bir ameliyat sonrası hayatta kalamayacaklarını dile getirmektedir ve hatta ki nörologlar bile hastanın yaşayacağı ölümden öte acıların da oluşabileceği düşünülenler arasında. Uzman kişiler, naklin gerçekleşeceği vücut eğer “Spiridonov” un kafası bedeni reddederse acı içinde öleceğini belirtmektedirler. Amerikan Beyin Cerrahları Der. Başkanı Doktor Hunt Batjer’e göre bu durum kimsenin başına gelmesin ve şahsen ben kimsenin bana bunu yapmasını istemezdim cümlelerini de kullanmıştır.

 

Kafa Nakli

Kafa Nakli Mümkün Mü ve Nasıl Yapılır

Kafa Nakli Mümkün Mü ve Nasıl Yapılır

Canavero’nun gerçekleştirmek istediği kafa nakli ameliyatı çok sayıda doktor ve hemşirenin katılımıyla yapılması beklenmektedir. Dünyanın eğer başarılı geçerse yeni bir çağ için imza atmaları beklenmektedir. Bu operasyon’un 1,5 gün yani yaklaşık olarak 36 saat gibi bir zaman dilimi içerisinde süreceği beklenmektedir. Fakat bu öylesine bir ameliyat olacak ki ameliyatın gerçekleşmesi için yaklaşık 11.2 milyon dolar maddiyat gerekli.

Etiketler: , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir