Kalp Hastalıkları ve Neden Olan Sebepler

Kalp Hastalıkları ve Neden Olan Sebepler

Kalp düzenli çalışamayabileceginden ritim bozuklukları oluşur görevini iyice yerıne getıremez tüm vücudumuza kanı pompalayan tek organ kalptir besin maddelerini saglayan kalbimiz vücuda gerkli oksijen veremeyecegi için bir çok bozukluklara ve rahatsızlıklara neden olur.

Kalp Hastalıkları ve Belirtileri Nelerdir Tedavisi

Kalp Hastalıkları ve Belirtileri Nelerdir Tedavisi

Genel Olarak Kalp Hastalarında Gösteriken ve Görülebilen Kalp Hastalıkları Rahatsızlıkları ve Belirtileri

  • <nefes alıp vermede zorlanma nefes darlıgı
  • <gögüs kısmında agrı yanma sıkışma
  • <bitkinleşmek halsiz olmak yorgunluk
  • <gögüs kafesinde oynamalar çarpıntı
  • <vücudun bazı bölgerinde şişkinlik karın kısmında vede ayaklarda şişmeler genelde olur
  • <ard arda öksürmeler
  • <baş dönmesi bayılmak <senkop>
  • <kusma mide bulantısı hazımsızlık hıçkırmavede yemegi suyu yutmada güçlük
  • <vücudun bazı yerlerinde morlukların oluşması
  • <kafada ensede boyun agrılarıda olur

NEDEN OLDUGU  AGRILAR: kalp hastalıgı olan hastaların genelinde olan agrılar vardır bu agrılar en fazla rastlanan agrılardır   kalp kasları damarlarında tıkanıklık oldugundan dolayı kalpte düzensizlikler oluşur ve agrılara neden olur yeterince hava alamadıgı için kalp kasları agrıyı tetikliyor.

Gögüste olan her agrı kalp hastalıgıyla alakalı olmaya bilir bunlar kaburga agrısıda olabilir kas agrısıda olabilir omurgalarda agrılar olabilir yemek borularıyla alakalı agrılar olabilir tüm gögüs agrılarına kalp diyemeyiz.

Kalp agrıları çogunlukla üzülünce heycanlanınca ve çok yorulduktan sonra dinlenınnce oluyor.

Kalp çeşitli agrılara yol açabilir kadriyak psikozun agrılarına, anksiyeteagrılarına,depresyon agrılarına, vs. bir çok çeşitli agrılara yol açabilir. Ana damarların yırtılmasına kalp zarı iltiplarına mitral kapak iskemik kökenli olmayan bir çok çeşit agrılar oluşur vucutta tabi bunları biz kendimiz agrı oldugu oldugu zaman hangi tür bir agrı oldugunu pek bilemeyiz.kalp agrıları olup olmadıgını eger bilemiyorsanız bir hastaneye baş vurmanız yararınıza olacaktır erken teşhislerde daha kolay müdahlelerle ilaç tedavisiyle veya doktorların başka türlü tavsiyeleri olursa daha çabuk agrısız tedavilerle aşabilirsiniz yani atlatabilirsiniz. Kalp damarlarının tıkanmasıyla tedavi olmak gerekir yoksa kalp krizine yok açar aksi taktirde kalp ana damarının yırtılmasıyla çok büyük agrı hissetmekle birlikte sonucu ölümcül olabilir,hasta kalp ana damarı yırtılması durumunda acıyı çok net hisseder agrıyla birlikte hasta üzerinde terlemeler.morarmalar,fenalık hissi duyma, baş dönmesi,bulantı,tansiyonun aşırı derecede düşmesi,baygınlık geçirmesi,kolları ve bacakları çok kötü morarmaya başlar .

Kalp Hastalıkları ve Belirtileri Nelerdir Tedavisi

Kalp Hastalıkları ve Belirtileri Nelerdir Tedavisi

NEFES DARLIGI : nefes  darlıgının çeşitli bir çok ayrı nedeni vardır nefes darlıgı hastanın zorlandıgı ve yoruldugu anda güçlükle nefes alıp vermesine denır.

Nefer darlıgı sadece kalp hastalarında olmaz ciger hastalıkları olan insanalarda yaşlılarda oturarajk iş yapan insanlar yürüdükten sonra yorulduklarında kalp hastalıgı olanlarda bir çok kişide ve nedenden dolayı olur.

Nefes dargıgınız ani vede çok olursa bu akcigerden çok kalp hastalıgı olarak düşünülebilir.egerki bir insanda hem akciger hemde kalp hastalıgı varsa nefes darlıgını neden dolayı oldugunu anlamak oldukça zorlaşır.nefes darlıgına sadece kalp hastalıgı veya akciger hastalıgı deil damar tıkanıklıgı astım gibi bir çok hastalıkta neden olabilir.

Egerki yatar pozisyonda yani uzanmış haldeyken nefes darlıgı oluyorsa bu kesınlikle kalp hastalıgıyla alakalı olabilir.bunun yanında öksürükte olur.

Geceleri yattıktan sonra nefes darlıgı daha çok sol yandan başlarsa kalkıp oturarak düzelebilir ataklar hafif olur uyku halindeyken hırıltı olur bunun yanında panikte olabilir öksürük vb. şeyler olabilir bazen zaman zaman akciger ödemeride olabilir sol kalp yetersizligi varsa eger sizde bu kesin onunla alakalı bir şeydir. Gece yattıgınızda bunun kan merkezi hacmiyle alakalı oldugunu hacmin yani kan hacminin artışıyla baglıdır.bacak kısmında birikmiş göllenmiş kan olursa zaten kalp yetersiz kalır ve hemen nefes darlıgına hırıltılara yol acar. Size tavsiyem gece yatmadan önce bacaklarınızı yarım saat kadar gögüs hizasından yukarda tutun böylece kan rahat pompalanır kan akışı hızlanır.

YORGUNLUK VE HALSİZLİK: bu bir çok şeyden oluşabilir genellikle yorgunluk ve halsizlik depresyondan kaynaklanır kalp hastalarına çogunlukla idrar sökücü ilaçlar verilir bunlar bu ilaçlar hastalarda yorgunluk ve halsizlik oldukça çok görülürkalp hastalarında kalp kaslarıda aşırı yorgunluk ve halsizlik hissi uyandırır.

ÇARPINTI : kalp ritimleri normalden fazla olursa çarpıntı yapar eger çok fazlaysa kalp ritimleri bu kalp krizine yol açabilir çarpıntı hemen hemen her insanda olabilir mesela hızdaan korkan saglıklı bir insanla hız yaparsanız yinede çarpıntı yapar kalp hastalarında çarpıntı daha çok üzüldüklerinde çok sigara içtiklerinde heycanlandıklarında çarpıntı başlar ve kalp hastalarında olan çarpıntılar ciddi olabilir.

BACAKLARDA KARINLARDA ŞİŞKİNLİK :kal hastalıklarında kollar ve bacaklar şişer sag kalp ve sol kalp yetersizliginin sık görülen bulgularındandır.

ÖKSÜRÜK: kalp hastalarında olan öksürük yorgunluktan kesik kesik olmakla birlikte hırıltılı solunum ve balgamlı bir şekildedir öksürük kuru ve balgamlı olabilir eger balgam köpüklü ve pembe ise akciger hastalıgı oldugu düşünülebilir.

BAŞ DÖNMESİ BAYILMA: kalp hastalıklarında tansiyon düşmesiyle baş dönmeleri ve bayılmalar meydana gelebiliyor kalp ritimlerının artması ve yavaşlamasıyla kalp ritminin düşmesiyle tansiyonda dengesizlikler oluşur ve baş dönmesine neden olur bunun artmasıyla beraber bayılmalara neden olunur eger kalp hastasıysanız sarımsak ve sirke yanınızda her zaman bulunsun   sarımsak ve ve sirke tansiyonu dengeler eger tansiyonunuz çok düşükse tuz kullanın genellikle altta yatan akciğer hastalıklarına bağlı öksürük senkopa yol açabilir baş dönmesi ve bayılmalara neden olabilir.

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir