Kalp Ve Damar Hastalıkları Nedenleri, Türleri

Kalp Ve Damar Hastalıkları Nedenleri, Türleri

kalp ve damar hastalıkları Nedir, Tedavisi

kalp ve damar hastalıkları Nedir, Tedavisi

Kalp ve Damar Hastalıkları Kalp ve damar hastalıkları, damar duvarının sertleşmesi ve damarın tıkanması sonucu çeşitli organlarda kan akımının bozulmasına yol açan hastalıklardır. Dünyadaki sağlık istatistikleri incelendiğinde, ülkemiz de il olmak üzere, bugün birçok ülkede ölüme neden olan hastalıkların ilk sırasında kalp ve damar hastalıklarının yer aldığı görülmektedir kalp Ülkemizde de önemli bir sağlık sorunu olan kalp ve damar hastalıklarının görülme sıklığı 50 gr üstündeki yetişkinlerde % 12-15 arasında değişmektedir. Yetişkin nüfusumuzun yarıya yakın T ve damar hastalıkları riski altında bulunmaktadır.

 Nedenleri ve Türleri Kalp ve damar hastalıklarının oluşumunda başlıca nedenler şunlardır:

• Beslenmede doymuş yağların (katı yağlar, margarinler vb.) fazla tüketilmesi

• Aşırı tuz tüketimi

• Rafine besinlerin tüketiminin yüksek, diyet posası ve antioksidan ögelerin (sebze ve meyve, tam tahıl ürünleri) tüketiminin yetersiz olması

• Hareketsiz yaşam biçimi

• Sigara ve alkol kullanımı

• Şişmanlık

• Stresle baş edememe Kalp ve damar hastalıklarının başlıcaları şunlardır:

• Koroner kalp hastalığı (kalp krizi ve anjina denilen göğüsteki ağrı)

• Yüksek kan basıncı (hipertansiyon)

• Kan pıhtılaşması

• Felç (beyindeki bir kan damarının tıkanması ya da kanaması)

• Periferik vasküler hastalığı (özellikle bacaklarda kan damarlarının daralması)

• Kan yağlarının yükselmesi
Ek Bilgi
Kolesterol: Hayvansal kaynaklı besinlerde ve tüm hücrelerde bulunan, mum yapısında, yağ benzeri maddedir.

HDL kolesterol (iyi kolesterol): Dokulardaki kolesterolü toplayarak parçalanıp dışarı atılması için tekrar karaciğere getiren kolesteroldür. LDL kolesterol (kötü kolesterol): Kolesterolü dokulara taşıyarak arter ve kan damarlarının duvarlarında birikmesine neden olan kolesteroldür. LDL yalnızca vücutta bulunur, besinlerde bulunmaz.

Kolesterol ve Stres

Kalp ve damar hastalıklarının oluşmasında en büyük etkenler kolesterol ve strestir . Kişide kolesterol düzeyi ne kadar yüksekse kalp hastalığı olma ihtimali de o kadar yükselir. Yağlı besinlerin azaltılması, sıvı yağların tercih edilmesi, aşırı kalorili yiyeceklerden kaçınılması, düzenli egzersiz yapılması, kilonun Stres, kalp ve damar hastalıklarının oluşmasında en büyük etkenlerden biridir. azaltılması gibi olumlu davranışlar kolesterolü normal değerlerde tutarak olabilecek kalp ve damar hastalıklarını ile, Bununla birlikte stresten uzak durmalı, stresin kalp ve damar hastalıkların büyük etkenlerinden biri olduğu unutulmamalıdır. Kalp ve damar hastalıkları. “Sağlığın Geliştirilmesi ve Korunması” ünitesinde de belirtildiği. sağlı beslenme, yaşam tanının değiştirilmesi ve tıbbi tedavi ile iyileştirilen bile bir sağlık sorunudur.

Kalp ve Damar Sağlığının Korumasında Alınacak Önlemler Şunlardır.

Beslenme alışkanlığına dikkat edilmesi:

Tansiyon ve kolesterolü kontrol altına almanın ilk şartı, yeterli ve dengeli bir beslenme alışkanlığı kazanmaktır. Bunun için beslenmede doymuş yağlar-dan ve tuzdan olabildiğince kaçınmalı; meyve, sebze ve lif yönünden zengin besinlere yönelmelidir.

ideal vücut ağırlığına dikkat edilmesi:

Aşırı vücut yağı kalp hastalığı riskini artırır. Vücutta fazla yağın depolandığı bölgeye göre de kalp sağlığı etkilenir. Karın bölgesinde fazla yağ toplanması kalça ve uyluklara toplanan yağa kıyasla yüksek oranda kalp hastalıkları ile ilgili risk oluşturur. Bu nedenle ideal vücut ağırlığına ulaşılması (ideal beden kütlesi indeksi dışında bel/kalça oranının da normal olması (kadınlarda 0,75-0,80, erkeklerde 0,85-0,95 arası) kalp sağlığı açısından önemlidir. Bu oranların üzerine çıkılması şişmanlığı ifade eder. Bunlara dikkat edilmesi kalp ve damar sağlığının korunması açısından önemlidir.

Fiziksel aktivitelerin artırılması:

Kalp ve damar sağlığı için düzenli ve orta düzeyde aktivite önemlidir. Aktif yaşam kolesterol düzeyini normal tutar, kan basıncını düşürür, stresi kontrol etmeye yardımcı olur, enerji harcayarak vücut ağırlığlnın kontrol altında bulunmasını sağlar. Ayrıca kalp kası nı çalıştı rır. Örneğin günlük 30 dakikalık orta düzey bir egzersiz (yürüyüş, yüzme vb.) kalp sağ-lığını korumada önemlidir.

Sigaranın ve alkolün bırakılması:

“Sağlığa Zararlı Alışkanlıkla,’ ünitesinde anlatıldığı gibi bu hastalıktan korunmak için sigara tiryakilerinin mutlaka sigarayı bırakması gerekmektedir. Çünkü sigara kalp ve damar hastalıklarından ani ölümlerde çok önemli bir risk etmenidir. Sigara kalp basın-cın’ ve kalp atımı hızını artınr. Kolesterol düzeyini düşürür, kanın pıhtılaşma eğitimini artırır ve ani kalp krizine neden olur. Kalp ve damar hastalıklarının oluşmasına neden olan bir diğer etmen de alkoldür. Alkol, organizmaya büyük zarar vermektedir. Bu nedenle hem sigara hem de alkolden uzak durulmalı ve bırakılması için gerekiyorsa tedavi olunmalıdır.

Stresin azaltılması:

Stres özellikle hipertansiyonu tetikleyen etkenlerdendir. Stres’ kontrol ederek oluşabilecek rahatsızlıklar önlenebilir.

Düzenli kontrollerin yaptırılması:
Kalp ve damar hastalıklarına yönelik olmak üzere belli aralıklarla hekime giderek kontrollerin yaptırılması oluşabilecek hastalıklara önlem açısından gereklidir.

Etiketler: , , , ,

Comments: 5

 1. barış selli Mayıs 25, 2015 at 3:58 pm Reply

  ellerine sağlık …..

 2. barış selli Mayıs 25, 2015 at 3:59 pm Reply

  teşekkürler verdiğiniz bilgiler için..

 3. sinem Mayıs 26, 2015 at 3:33 pm Reply

  çok tşkerler bilgiler için

 4. mesude Ekim 21, 2015 at 11:50 am Reply

  çok harika anlatım tşkrler

 5. emine Mart 4, 2017 at 5:07 pm Reply

  9.sınıf sağlık bilgisi kitabındaki ile aynı biz daha başka şeyler arıyoruz lütfen 🙂 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir