Kansızlık Nedir? Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri

Kansızlık Nedir? Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri

Kansızlığın nedir?

Kansızlığın nedir?

Kansızlık, Kandaki hemoglobin yoğunluğunun normalin altına düşmesi olarak tanımlanabilir. Hemoglobin yoğunluğundaki azalma dolaşımındaki alyuvar sayısının yada dolaşımdaki alyuvar sayısının yada alyuvarlarda’ki protein miktarındaki azalmanın kansızlık (Anemi) başlı başına bir hastalık olmayıp çeşitli hastalıkların bir belirtisidir. İleri derecedeki kansızlığın ana belirtileri, yorgunluk, bayılma eğilimi, bitkinlik, kas zayıflığı, bir hareket sırasında soluksuz kalma, kalp çarpıntısı, iştahsızlık, baş ağrısı ve sinirliliktir. Yeteri kadar beslenememek, kanlı basur ve ay hali gibi bazı kanamalarla, lösemi ve romatizma gibi bazı hastalıklar da kansızlığa yol açar. Tedavisinde aşağıdaki bitkiler ile tedavi olmaktadır.

Şifalı Bitkilere İle Tedavisi:
* 100 gr. kara üzümle 10 gr. kınakına, yarım litre suda 10 dakika kaynatın yemeklerden önce birer çay bardağı içilir.
* Bir kilo kara üzüm, bir kilo keçi boynuzu, 100 gr. kınakına, 200 gr. portakal kabuğu ve iki demet kantaron çiçeği, beş litre suda yarım saat kaynatın Daha sonra tülbentten süzülür. Günde üç defa yemekler-den önce birer fincan (veya birer çay bardağı) içilir.
* Bir kilo pekmezle 100 gr. toz karabiber iyice karıştıranın ve yemeklerden önce birer kaşık yenir. Yarım bardak pekmez, yarım bardak süt ve bir kaşık toz badem iyice karıştırın, yemeklerden önce birer çay bardağı içilir.
* 10 gr. ceviz yaprağı 100 cc. su-da beş dakika kaynatıldıktan sonra, bir bardak bal şerbetine bir fincan katılarak içilir.

* 100 gram balla 100 gram tere-yağı iyice karıştırıldıktan sonra, yemeklerden önce birer kaşık yenir.
* 10 gr. salep bir bardak sütte kaynatıldıktan sonra, balla tatlandırılarak yemeklerden önce içilir.
* Yemeklerden önce, bir kaşık kuşburnu marmeladı ile bir kaşık pekmez yenir.
* 5 gr. ahududu ile 5 gr. böğürtlen iyice ezilir, bir bardak portakal suyuna karıştırılarak içilir.
* 50 gr. kınakına toz haline getirildikten sonra, bir litre üzüm sirke-siyle karıştırır, cam bir kapta üç hafta bekletilir. Bu karışım daha sonra, bir fincan balla tatlandırılarak yemeklerden önce içilir.
* Yeni beton çivilerinden yarım kilosu, beş litre suda bir saat kaynatılır, sonra da bir gece bekletilir. De-mirli sudan yemeklerden önce birer su bardağı içilir.

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir