Karın Ağrısı, Tanısı ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir

Karın Ağrısı, Tanısı ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir

 

Ağrı denilince akla, toplumun en sık şikayetlerinden biri gelir. Ağrı, neredeyse herkesin hayatı boyunca en az bir kere yaşadığı bir sağlık sorunudur. Karın ağrısı da, bu tip ağrıların başında gelmektedir. Karın ağrısında, ağrıya sebep olabilecek birçok neden bulunmaktadır. Aşırı yeme içme, düzensiz bir beslenme ve çok basit enfeksiyonlar dahi, karın ağrısının baş sebeplerinden olabilmektedir. Karın Ağrısının Sebepleri Nelerdir? Karın ağrıları, kasık ile göğüs bölgesinin arasındaki herhangi bir yerde kendini gösteren ağrılardan biridir. Her yaşta insanın dönem dönem maruz kalacağı bir ağrı türün olan karın ağrısının sebebi, çoğu zaman hazımsızlık oluşumu nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Karın ağrısı, sebeplerine göre hafif veya ağır şiddette seyredebilir. Hafif şiddette olan karın ağrısı, önemli bir hastalığın habercisi olmayacak diye bir şey yoktur.

Bu nedenle ağrınız sürekli ise, hemen bir İç Hastalıkları (Dahiliye) uzmanına görünmeniz doğru olacaktır. Karın ağrısı denince akla gelecek çok fazla sebep bulunmaktadır. Gaz, bağırsaklarda oluşan iltihap, gıda zehirlenmesi, huzursuz bağırsak sendromu, ishal ve gıda alerjisi ağrıya neden olan en yaygın sebeplerdir. Ancak bazı hastalıklar nedeniyle de, karın ağrısı oluşumu görülebilir. Crohn hastalığı, reflü, safra kesesinde oluşan enfeksiyonlar, diyabet, ülser, apandisit, akciğer iltihabı, böbrek üstü bezi hastalıkları ile daha birçok hastalık karın ağrısı belirtisi gösterebilir. Bunun yanı sıra kadınlarda adet dönemleri, yumurtalık kistleri, dış gebelik, sistit gibi rahatsızlıklar da karın ağrısının sebeplerinden biri olabilir.

Karın Ağrısının Acil Olabileceği Durumlar Nelerdir? Karın ağrısının özellikle dikkate alınması gereken bazı durumlar vardır. Bu durumlar söz konusu olduğunda acilen bir doktora görünmek gerekir. Bunun için bir İç Hastalıkları Uzmanından yarım almalısınız. Kanser hastalığı yaşayan ve kısa süre önce tedavi olmuş olan kişiler, karın ağrısı söz konusu olduğu an doktorlarına görünmelidir. Ayrıca tuvalete çıkamama ve buna eşlik eden kusma, dışkıda kan görülmesi gibi durumlarda, karın ağrısı ile birlikte yaşanıyorsa ciddi bir durum söz konusu olabilir. Kan kusmak, ani ve keskin karın ağrısı, karın bölgesinden kısa süre önce geçirilmiş bir ameliyat varsa ve nefes alma güçlüğü çekiliyorsa, bir de bunlara karın ağrısı eşlik ediyorsa, doktora görünmek için gecikme meniz gerekmektedir.

Karın Ağrısının Belirtileri Nelerdir? Ani başlayan karın ağrıları ”akut karın ağrısı” olarak görülmektedir. Ağrının başlangıcını takiben 6-12 saatlik zaman diliminde, kusma ve bulantı gibi belirtiler ortaya çıkıyorsa, bağırsak sisteminde bir tıkanıklık oluştuğu anlamına gelmektedir. Bağırsaklarda iltihabi bir durum oluşmuş ve karın ağrısına sebep oluyor ise, bulantı ve kusma gibi belirtilere iştahsızlık eklenmektedir. Ancak bir haftayı geçen ağrılarda ”akut karın ağrısı” söz konusu değildir. Bu durumda ağrının nedeni, bir doktor tarafından araştırılmalıdır. Karnın sağ üst bölümünde beliren ağrılar safra kesesi yolları hastalıkları, karaciğer hastalıkları ve ülserin belirtisi olabilmektedir. Sol üst bölümde görülen ağrılar ise pankreas, aort damarı hastalıkları belirtisi olabilir. Göbeğin hemen üstünde oluşan bir ağrı durumu varsa, bu da reflü, gastrit, ülser gibi hastalıkların belirtisidir. Sol alt bölümde ağrı oluşumu varsa, yumurtalık kistleri, karın şah damarıyla ilgili hastalıklar, idrar yolu iltihabı, apandisit ve dış gebelik belirtisidir. Ağrı sağ alt bölgede görülüyorsa, fıtık boğulması, apandisit, idrar yolu enfeksiyonlar, safra kesesi hastalıkları akla gelmektedir.

Karın Ağrısının Tedavisi Nasıl Olur? Her karın ağrısı aynı sebeplerden olmaz. Farklı sebeplerden oluşan karın ağrıları mümkün olduğu için, öncelikle doktor kontrolünde ağrının sebebi belirlenir. Daha sonra uygun ilaç tedavisine başlanır. Test sonuçlarında apandisit gibi bir durum söz konusu ise, hasta acilen ameliyat edilmelidir. İdrar yolu enfeksiyonu bulguları varsa, yine ilaç tedavileri ile ağrı sonlandırılabilir.

Karın Ağrısı, Tanısı ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir Resimleri

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir