Karın Germe Ameliyatı

Karın Germe Ameliyatı

Karın germe ameliyatı, orta ve alt karın bölgelerinde depolanan yağ fazlalığının cerrahi operasyonla alınması işlemidir. Aşırı kilo alımı ve hamilelik döneminden sonra karın bölgesinde artan hacim, yapılan diyetlerle ve egzersizlerle bir miktar azalsa da karın içinde toplanan yağ dokusu yeterince toparlanamaz ve karın kaslarında gevşemeler ve deri sarkmaları görülür. Bu şekil bozuklularının düzeltilmesi ve karın kaslarının sıkılaştırılması için karın germe ameliyatı ( abdominoplasty) gerçekleştirilir. Karın germe ameliyatları bir şişmanlık tedavisi değildir ve bu ameliyatın gerçekleşmesi için plastik cerrahlar birçok farklı teknik uygulamaktadırlar. Bu nedenle aşırı kilo problemi olan kişilerin bu cerrahi operasyonu geçirmeden önce yeteri derecede kilo vermeleri önerilmektedir. Daha sonra karın kaslarının sıkıştırıldığı ve karın içinde biriken yağ fazlalığının çıkarıldığı bir cerrahi operasyon uygulanır.

Karın Germe Ameliyat Süreci Nasıl İşler? Karın germe ameliyatı, karın yapısındaki bozukluk, çıkarılacak yağ dokusunun miktarı ve sarkmaların derecesine göre yaklaşık 2-5 saatlik bir cerrahi operasyondur. Sarkan deri fazlalığı ve yağ depolanması göbeğin alt bölgesinde ise mini karın ameliyatı denilen “kısmi abdominoplasti” uygulanır. Ayrıca kısmi veya tam karın germe ameliyatlarıyla birlikte liposuction yani yağ emilmesi işlemi de uygulanmaktadır. Eğer biriken yağ dokusu sadece bölgesel çapta saptanmışsa sadece yağ alma yeterli olur ve bu hastalara karın germe ameliyatı uygulanmaz. Karın germe ameliyatı öncesi hastalara sakinleştirici bazı ilaç takviyeleri yapılarak hastanın cerrahi operasyonu rahat geçirmesi sağlanır. Genel anestezi işlemi uygulanan hastalar tam olarak uyutulduktan sonra cerrahi işlem gerçekleştirilmektedir.

Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır? Ameliyat, sıklıkla iç çamaşırı ile saklanabilen ve göbeğin 7-9 cm altında ve kıllı bölge arasında kalan kısımdan kesilerek gerçekleştirilir. Cerrahın gerek duyması durumunda göbek çevresinde ikinci bir kesik daha atılabilir. Bu ikici kesik ile birlikte göbek deliğinin yerinin değiştirilmesi gerektiği için farklı bir göbek deliği de açılabilir. Mini abdominoplasti ameliyatlarında kesilen bölge daha kısa olduğu için göbek deliğine herhangi bir müdahale gerekmez. Cerrahi operasyon bittikten sonra deri altından gizli dikiş atılarak ameliyat izinin kalmaması sağlanmaktadır. Ameliyat sonrası birkaç gün idrar sondası kullanılır ve hasta ayağa kalktığında bu sonda çıkartılır. Karın Germe Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? Karın germe ameliyatı sonrasında vücudun daha kısa sürede toparlanması için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz. Öncelikle yatış pozisyonu çok önemlidir. Dikişlerin zara görmemesi için “V” pozisyonu şeklinde yatmanız önerilmektedir.

Ameliyat sonrası beslenme de çok önemlidir. Özellikle gaz yapıcı besinlerden uzak durmanız ve daha çok sıvı gıdalar tüketmeniz gerekir. Doktorunuzun önerdiği, belinizi kavrayan ve sıkı tutmasını sağlayan korseyi mutlaka kullanmalısınız. Böylece daha rahat hareket etmeniz kolaylaşacaktır. Karın germe ameliyatının ardından en çok korkulan durumlardan biride embolidir. Ailenizde emboli öyküsü varsa daha da dikkatli olmanız yararınıza olacaktır. Embolinin oluşmasını uzun süre hareketsiz kalmak sağlar. Bu nedenle yatakta dahi olsanız bacaklarınızı hareket ettirmeye çalışmalısınız ve hep aynı pozisyonda yatmaktan kaçınmalısınız. Çevrenizdekilerden bacaklarınıza masaj yapmalarını isteyebilirsiniz. Ameliyat sonrasında birçok hasta yaklaşık olarak 1-2 hafta içinde normal aktivitelerini yapmaya başlamaktadır. Ancak yine de ağır nesneleri kaldırmaktan, yukarı uzanmaktan ve gerinmekten uzak durmaları önerilmektedir.

Tüm bunlarla birlikte karın germe ameliyatı sonrası cinsel ilişkiye girmek içinde bir süre beklemekte fayda vardır. Karın derisinin ve dikişlerin tam olarak toparlanması zaman almaktadır. Bu nedenle uzmanlar en az 1 ay boyunca cinsel ilişkiye girilmemesi gerektiğini vurgulamaktadırlar. Çünkü cinsel duygular ve uyarılar dikişlerde şişmelere ve göğüslerde ağrı hissedilmesine neden olmaktadır. Ayrıca, ameliyat sonrası estetik olarak vücut hatlarınızın düzelmesi 6 ay veya 1 yılı bulabilmektedir. Bu nedenle sabırlı olunması da gerekir. Kaynakça: 1-Prof. Dr. Sühan AYHAN 2-Dr. Eststicha 3-Estetik Plastik Cerrahi Sitesi

Etiketler:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir