Kızamık Nedir? Belirtiler, Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kızamık Nedir?

Belirtileri ve Nedenleri Çocukluk yaş grubunda döküntülü hastalıklar çok fazla görülürler. Bu döküntülerin nedenleri çok çeşitlidir. Döküntüler tüm vücudu etkileyen sistemik bir hastalığın bir parçası olabilirler. Bir iki saat öncesine kadar hiçbir sorunu olmayan çocuğunuzun cildinde çeşitli büyüklük ve renkte döküntüler görüp telaşlanmanız çok doğaldır. Döküntü çok zararsız bir hastalığın belirtisi olabileceği gibi yaşamı tehdit eden bir hastalığın ilk belirtisi olabilir.

Döküntülü hastalıkların sayısının fazla olması ve farklı nedenlere bağlı olması yüzünden tanı ve tedavi kolay değildir. Her ne kadar yurdumuzda her kırmızı renkteki deri döküntüsü ebeveynler tarafından “kızamık” olarak algılanır ve bu “kızamık” geleneksel tedavi yöntemleri ile tedavi edilirse de dökün-tülü hastalığın tanı ve tedavisi doktora bırakılmalıdır.

Kızamıklı çocuğun dışarı çıkarılması ve doktora götürülmesi, birçok bölgede toplumsal geleneklere göre kabul edilen bir inanış değildir.

Anadolu’nun birçok yöresinde kızamıklı çocuğa ilaç verilmemesi gereğine inanılır. Kızamık çıkaran çocuğa doktorun vereceği ilacın ters etki yaparak çocuğu öldüreceği inancı, özellikle küçük yerleşim yerlerinde döküntüsü olan çocukların tanı ve tedavisinin gecikmesine yol açar.

Burada bilinmesi gereken en önemli nokta şudur: Her kırmızı döküntü kızamık değildir ve kızamıklı çocuğa uygulanan tıbbi tedavinin hastaya hiçbir zararı yoktur.

Deri döküntüsü olan bir çocukta doktorun yaklaşımı olası ek belirtilerin sorgusu ile başlar. Döküntülerin yanı sıra ateş, kaşıntı, öksürük gibi belirtilerin varlığı incelenir. Döküntülerin daha önceden olup olmadığı, ilk kez mi görüldüğü öğrenilir. Genel bir hastalık hali, bitkinlik, iştahsızlık ve kusma olup olmadığı değerlendirilir.

Çocukluk çağında ortaya çıkan her döküntülü hastalığı bu kitabın kapsamı içinde değerlendirmek olası değildir. Bu bölümde en sık rastlanan döküntülü hastalıklar irdelenecektir. Daha ayrıntılı bilgiyi doktorunuzdan alabilirsiniz.
Virüslerin Yaptığı Döküntülü Hastalıklar

Kızamık Belirtileri:

Tıp tarihinin en çok tanınan ve en çok üzerinde konuşulan döküntülü çocuk hastalığı kızamık’tır. Kızamık. aşı kampanyalannın başarısı sayesinde son yıllarda çok azalmış ve kızamığa bağlı ikinci’ sorunlar görülmez olmuştur. Toplumumuzda kızamıkla ilgili birçok yanlış ve batıl inanış mevcuttur. Çoğu insan kızamık aşısı yapılsa bile çocukluk çağın-da mutlaka kızamık geçirilmesi gerektiğini ve hatta geçirilmezse erişkin çağda kızamığın ölümcül sonuçlarla geri geleceğine inanır.Bir başka yanlış inanış ise kızamıkta ilaç kullanmanın sakıncalı olduğu ve kızamık şekeri diye adlandırılan bir çeşit şekerle kızamık tedavisinin kolaylıkla yapılacağıdır.

Halk arasında kızamık geçirmekte olan çocukların sıcak tutulması gerektiği bilgisi kuşaktan kuşağa aktarılır, bu nedenle ülkemizde kırmızı deri döküntüsü olan birçok çocuk kızamık olarak kabul edilir, ateşi düşürülmez, aksine sıkı sıkıya örtülür, böylece ateşli döküntülü hastalıklarda havale riski çok artar. Kızamık, kızamık virüsü denilen çok küçük mikropların bulaşması sonucu oluşan enfeksiyoz bir hastalıktır. Bulaşma yolu, kızamıklı bir hastanın ağız salgısının damlacıklarıdır. Kızamık virüsü ağızdan girer. Virüs alındıktan sonra 2 haftalık kuluçka dönemi başlar ve kuluçka dönemi sonunda döküntüler görülür.

Kızamıkta deri döküntüleri başlamadan 3-4 gün önce ateş, nezle hali, gözlerde kızarma, öksürük ve ağız içinde mavimtrak beyaz noktalar şeklinde döküntü oluşur. “Koplik lekeleri” deni-len bu döküntüler kızamık için tipiktir. Kızamığın döküntüsü çocuğun kulak arkasından başlar, tüm yüze yayılır, oradan aşağıya doğru vücuda dağılır. Nokta tarzın-da ve çok kırmızı olan döküntüler yüz ve boyunda birleşmeye eğilimlidirler. Üç gün sonra döküntüler genellikle bir pullanma yaparak solarlar. Kızamık çıkaran çocuk hasta görünümlü ve elini kaldıramayacak kadar halsizdir. Çocuğunuz, döküntüleri dışında hareketli, canlı ve neşeli görünüyorsa büyük olasılıkla döküntülerin kızamıkla bir ilgisi yoktur.

Döküntüler çıktıktan 4 gün sonrasına kadar kızamık bulaştırıcıdır. Bu nedenle kızamık geçirmekte olan çocuğunuzu okula göndermeyin ve diğer çocuklarla temas ettirmeyin. Kızamık, Koplik lekeleri ve tipik döküntüsü ile kolay tanı konulan bir hastalıktır. Son yıllarda aşılanmış çocukların bazıların-da kızamığın daha hafif belirtilerle ortaya çıkan şekillerine rastlanmaktadır. Zayıf, güçsüz ve iyi beslenmemiş küçük çocuklarda kızamık başka hastalıklara yol açabilir. Kızamık ikincil olarak en fazla orta kulak enfeksiyonu yapar. Ateşin düşmemesi ve orta kulaktan pis kokulu akıntı gelmesi orta kulak enfeksiyonu için tipiktir. Üst ve alt solunum yolu, beyin enfeksiyonları kızamığın sık rastlanmayan, ancak ciddi sonuçlarıdır.

Tedavi:

Kızamığın özel bir tedavisi yoktur. Hasta çocuğun ateşini parasetamol içeren ilaçlar ve soğuk pansumanlarla düşürmek, çocuğu aşırı giydirmemek ve serin tutmak, bol sıvı vermek temel ilkelerdir. Aspirin, diğer tüm viral kökenli enfeksiyonlarda olduğu gibi kızamıkta kesinlikle verilmez. Döküntülerin üçüncü gününden sonra ateş düşmez ve çocuğunuz kendini iyi hissetmezse kızamığa bağlı ikincil sorunlar başlamış demektir, beklemeden doktorunuzu arayın.

Korunma:

Kızamıktan korunmanın en etkili yolu aşılamadır. Kızamık salgınlarının olduğu ülkelerde, kızamık aşısı bebek 9 aylık olunca yapılır. Bu ayda yapılan aşının koruyuculuğu çok iyi olmadığı için aşı 15. ayda kızamık- kabakulak kızamıkçık aşısı ile tekrarlanır. Ülkemizdeki uygulama da son yıllara kadar bu şekilde idi. Artık aynı diğer gelişmiş ülkelerde olduğu gibi, bizde de kızamık aşısı 9. ayda değil, 12.ayda yapılmaya başlandı. Bu uygulama-da aşının 15. ayda tekrarına gerek kalmaz. Kızamık aşısı bir yaşında kızamıkçık ve kabakulak aşıları ile birlikte uygulanır. Bu üçlü aşı 46 yaşları arasında tekrarlanır. Kızamıklı bir çocuk ile temas eden çocuklara, bulaşmanın ilk 6 gününde gamaglobulin verilirse kızamık önlenebilir. Ayrıca, kızamıklı bir çocukla temastan sonra 1-2 gün içinde kızamık aşısı yapılırsa büyük olasılıkla kızamıktan korunma sağlanır. Kızamık ömür boyu koruyuculuk sağlar, bir kez kızamık çıkaran bir daha çıkarmaz. Birden fazla kızamık çıkarma öyküsün-de mutlaka bir tanı yanlışı vardır.

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir