Kızıl Hastalığı Nedir?

Kızıl Hastalığı Nedir?

Kızıl Hastalığı Nedir

Kızıl Hastalığı Nedir

Kızıl Belirtileri ve Nedenleri:

En sonunda nedeni bir virüs olmayan döküntülü bir enfeksiyon hastalığını anlatacağım. Kızıl hastalığının etkeni A grubu beta hernolitik streptokok adı verilen bir bakteridir. Toplumda kısaca beta mikrobu olarak bilinir. Genellikle okul çağı çocuklarını tutar. Bu bakteri aynı zamanda bademcik ve deri enfeksiyonları da yapar. Kızılın kuluçka dönemi 1-7 gündür. Ani başlayan ciddi boğaz ağrısı ile birlikte ateş, baş ağrısı, kusma ve yutma güçlüğü görülür. Genellikle çocuğu yatağa düşürür, halsiz ve bitkin bırakır. Ateş ikinci gün daha da artar, ancak 5-6 günden sonra düşer. Nabız hızlıdır, ancak ateş normale dönünce yavaşlar. Boğaz kızarıktır, bademcikler üzerinde beyaz enfeksiyon odakları görülür. Dil hastalığın evresi ile değişen bulgular verir.

İlk 2 gün üstü beyaz pasla kaplı, ucu ve kenarları kırmızıdır. Bu duruma beyaz çilek dili denir. Üçüncü günden itibaren dil üstü tat kesecikleri kızarır, şişer ve belirginleşir. Bu görünüm de kır-mızı çilek dili olarak adlandırılır. Deri döküntüleri, ateşten 1-2 gün sonra ortaya çıkar. Kırmızı noktalar tarzındaki döküntüler deriye zımpara kağıdı görünümü verir. Döküntü hızla yayılır. Yüzde döküntü genellikle yok-tur. Alın ve yanaklar kırmızı parlak renktedir ve ağız etrafında belirgin bir solukluk vardır. Koltuk altı ve kasık gibi deri büklümlerinin olduğu yerlerde döküntüler daha fazladır ve “Pastia Çizgileri.’ denilen enine çizgileri oluştururlar. Döküntünün en belirgin özelliği soyulma ve pullanmadır. Deride pullanma önce yüzden başlar ve tüm vücuda yayılır. Soyulma 3-4 haftada geçer.

Tanı: Boğaz sürüntülerinden A grubu beta hemolitik streptokok saptamaya yönelik hızlı testler olmasına karşın yeterli derecede güvenilir değildirler. Boğaz kültürü alınmalıdır. Klinik belirtilerle beraber pozitif bir kültür tanı için yeterlidir.

Tedavisi: Bu enfeksiyon kesinlikle antibiyotiklerle tedavi edilir. Penisilin beta mikrobuna karşı seçilecek ilk ilaçtır. Çocuğunuzda penisilin alerjisi varsa eritromisin veya klindamisin kullanılabilir.

Antibiyotiklerin kızıl hastalığının gidişine çok fazla etkileri yoktur, ancak kızılın oluşturacağı çok tehlikeli ikincil hastalıkları engellerler. Bu ikincil hastalıkların en önemlileri, orta kulak enfeksiyonu, nefrit dediğimiz böbrek enfeksiyonu ve eklem romatizmasıdır.

Antibiyotiklerin dışında diğer enfeksiyon hastalıklarında olduğu gibi ateş ve genel durumu düzeltici yöntemlere başvurulur. Bol sıvı verilmeli ve yatak istirahati uygulanmalıdır.

Kızıl Hastalığından Korunma: Ne yazık ki bugüne kadar beta mikrobuna karşı bir aşı geliştirilememiştir. Ancak romatizmal ateşi önlemek için koruyucu tedavi gereklidir. Bir romatizmal ateş devresini geçirmiş hastalara ağızdan günlük veya iğne tarzında aylık uzun etkili penisilin verilmesi streptokok hastalıklarının çoğunu ve tekrarları önler. Bu tedavi romatizmal ateşi önler, ancak nefriti engellemez. Hastalık antibiyotiğe başlandıktan 48 saat sonrasına kadar bulaşıcıdır. Kızıl hastalığı olan çocukların bu kadar bir süre arkadaşlarından uzak kalması hastalığın yayılmaması için mantıklı bir çözümdür.

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir