Kolesterol nedir? Kolesterole İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Kolesterol nedir?

kolesterolü ne yükseltir kolesterol diyeti Nedirkolestorol, kan ile vucudun bütün hücrelerinde bulunan yağa benzeyen yumuşak bir maddedir. Kolestorol kanda çözülüp taşınabilmek için karaciğerde bir proteinle birleşir. Kolestorol ile proteinin bu birleşimine lipoprotein denir. Lipoproteinler ( LDL )düşük yoğunluklu kötü kolestoroldur. yüksek yoğunluklu proteinler (HDL) ise, iyi kolestorol olarak nitelendirilir. LDL’nin görevi kolestorolü her yere dağıtmaktır. Ancak fazla olan kolestorol kanda dolaşmaya devam eder ve kalbi ve beyni besleyen damarların duvarında birikir. Bunun sonucunda damarlar giderek daralır ve giderek damar sertliği gelişir. Eğer bu daralmanın üstüne pıhtı oturursa tıkanan damarın konumuna göre kalp krizi ya da inme ortaya çıkabilir. HDL’nin görevi ise kullanılmayan kolestörolü topladıktan sonra karaciğere taşımaktır. Karaciğer kendisine ulaştırılan kolestürolü ürettiği safranın içine geçirir ve ardında bağırsaklara gönderir. Böylece kolestorol bağırsak yoluyla dışarı atılır. HLD bu fonksiyonu ile kolestorolün damar duvarında birikmesini önlediğinden iyi kolestoröl olarak adlandırılır. Dolasyısıyla kalp damar hastalıklarından korunmak için HDL düzeyinin düşük değerde olması gerekir. Sağlıklı bir yaşam için kolestoröl değeri 200 mg/dl’nin altında olması gerekir. LDL kolestorol 100 mg’yi aşmamalıdır. Kalp krizi geçirmiş yüksek riskli kişilerde bu oran 70 mg/dl’nin altına düşmelidir. kolesterol içeriği yüksek besinlerden uzak durmak ideal kiloda almak. Düzenli egzersiz yapmak ve sigara içmemek her gün en az 30 dakikalık bir fiziksel aktivite uygulamak kolestorolü dengede tutmaya yardımcı olur.

Kolestorolü Düşüren En Önemli Besinler?

  1. Siyah çay siyah çayın kan yağında azalma sağladığını belirten doktor stork ABD tarım bakanlığının çalışmaları sonucunda 3 hafta boyunca çay içilmesi durumunda kandaki yağda azalma görüldüğü açıklandı.
  2. Çayın ardından gelen yulafında kötü Düşmanın olduğunu kaydeden stork  yapılan araştırmalara göre düzenli olarak birkaç hafta boyunca yulaf yediğiniz takdirde kötü kolestürol yüzde 5 oranında düşürebilirsiniz yulaf emilimini alır. düşüren kolestürolü içerir.
  3. Somon balığı kolestürolü olan ve kalp dostu olan bir başka yiyeceği olan ise soman balığı olan somonlar olarak bol omega 3 olan ,

Kolesterolü Düşürmek İçin Diğer Öneriler

Egzersiz: Düzenli egzersiz kötü kolesterolün karaciğer tarafından iyi kolesterole çevrilmesine yarayabilir. Fiziksel aktiviteler metabolik prosesi uyararak kandaki kolesterolün düşmesine yardımcı olur. Bu sayede trigliserid damar çeperlerinde plak oluşturmaz ve damar tıkanıklığı engellenebilir. Kolesterolü düşürmek için önerilen egzersiz miktarı, haftada en az 4 gün 30 dakikadan kısa olmamak üzere tempolu fiziksel aktivitelerdir. 12 ile 16 hafta boyunca yapılan düzenli egzersiz sonunda kolesterolü %10 – %20 düşürebilirsiniz.

Sigara: Sigara kullanımı tek başına iyi kolesterolü düşürerek damar tıkanıklığı riskini arttıran bir faktördür. Sigara içmiyor olsanız daha “duman altı” olmak aynı etkiyi yaratmaktadır. İyi kolesterolün düşmesi damarlarda oluşan birikimlerin temizlenip vücuttan atılmasını engeller.

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir