Kronik Akciğer Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kronik Akciğer Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kronik Akciğer Hastalığı ve Belirtileri Kronik akciğer hastalığı, amfizem ve kronik bronşiti kapsayan bir hastalık grubudur. KOAH olarak adlandırılır. Bu hastalığın en sık görülen özelliği, akciğerlere giren ve çıkan havayı nefes darlığına neden olacak derecede kısıtlayabilmesidir. Bu hastalığın başlaması halinde geriye dönüşü yoktur. Mutlaka ilerler. Hatta ölümle bile sonuçlanabilir. Kronik akciğer hastalıkları, sıklıkla uzun yıllar sigara kullanan 50-60 yaşlarındaki erkeklerde görülmekle birlikte sigara içen kadınlarda da rastlanabilmektedir. Çok nadiren de olsa sigara içme-yen kişilerde ve daha erken yaşlarda görülebilmektedir. Kronik akciğer hastalığında nefes darlığı, öksürük, balgam çıkarma, göğüste tıkanma, hırıltılı solunum ve morarma gibi belirtiler görülür. Bu hastalıkta yakınmalar gelip geçici bir şekilde olmayıp aylarca, yıllarca devam eden ve giderek artan bir seyir gösterir. Uzun yıllar sigara içmiş ve yaşı ilerlemiş bir kişide önceleri yokuş ve merdiven çıkarken kendini gösteren nefes alma güçlüğü başlar. Zamanla bu durum ilerler ve düz yolda da solunum sıkıntısı orta-ya çıkar. Hatta istirahatte ve gece uykudan uyandıran, uyutmayan nefes darlığı görülür. Kişi, nefes darlığından dolayı tuvalete gidemez, ev içinde dolaşamaz, yemeğini yiyemez ve konuşamaz hale gele-bilir. Günlük işlerini kendi başına yapamaz, başkalarının destek ve bakımına muhtaç duruma düşer. Nefes darlığının dışında öksürük ve bal-gam çıkarma görülür. Öksürük gündüz olduğu kadar gece de vardır ve hastanın uyumasını engeller. Ayrıca bu hastaların nefes alıp vermeleri sırasında hırıltı ve hışırtıya benzer bir ses etraftan da duyulabilir. Bazen balgam çıkarma sırasında kan gelebilir. Nefes darlığına bağlı olarak uyku ve beslenme düzeni bozulur ve harcanan enerji artar. Bunun sonucunda hasta kilo kaybeder ve zayıflayıp düşkün bir hale gelebilir. İleri dönemlerde ise oksijen yetersizliğine bağlı morarma, aşırı yorgunluk, güçsüzlük, kalp yetersizliği ve kalpte ritim bozuklukları görülebilir.

Amfizem: Akciğerlerde nefes alıp vermeyi sağlayan alveollerdeki hava boşluklarında, alveol duvarlarının yıkımıyla oluşan anormal ve kalıcı genişlemedir. Genel belirtisi nefes darlığıdır.

Kronik bronşit: Akciğerleri soluk borusuna bağlayan bronşların enflamasyonudur. Bronşlar iltihaplanınca akciğerlere giren ve çıkan hava akı-şı azalır ve akciğerler mukus veya salya üretmeye başlar. Tedavi edilmezse amfizeme neden olabilir.

Yağışlı, sisli ve soğuk havalar bu hastaların ika artırmaktadır. Kış aylarında., sobaların sitili kişilerde krize neden olmaktadır. Yine soğuk ha ne en olduğu  hava kirliliği ve bu ortamlarda içilen sigara ve oluşan havasızlık, hastalığın. Soğuk havalarda grip, nezle gibi solunum yolu enfeksiyonlarına daha sık rastlanır. Bunun sonucunda bronşitli hastalar, burundan nefes almak yerine ağızdan bu işlemi gerçekleştirir. Bundan dolayı hava yollarının ısı ve neminin düşmesine bağlı olarak özellikle geceleri nöbetler meydana gelir. Ayrıca soba ya da kalorifer nedeniyle odanın havasının kuru olması, nem miktarının azalması, özellikle ağızdan nefes alıp veren kişilerde hava yollarını kurutmakta ve gece öksürüğü, nefes darlığı gibi yakınmalara neden olmaktadır. Bütün bu olumsuzlukların meydana gelmesiyle kışın, bronşitli hastaların çoğunun sorunları art-makta ve uygulanan tedavi yetersiz kalmaktadır. Bu nedenle bronşiti olan kronik akciğer hastalarının mutlaka kendilerini bu olumsuz koşullardan korumaları gerekmektedir. Kapalı mekanlarda sigara içilmemeli, bu yerler havalandırılmalı eğer soba kullanılıyorsa baca ve borular mutlaka temizlenmelidir. Ayrıca oda havası nemli tutulmalı, kalabalık ortamlardan ve kirli havalarda dışarıya çıkmaktan kaçınılmalıdır. Bu tür hastalara çevresindeki bireyler yardımcı olmalı, yaşam kalitesini yükseltmeye yönelik önlemler almalı, zararlı olacak davranışlardan kaçınmalıdırlar. Hastanın doğru beslenmesi, düzenli uyuması, planlı bir egzersiz programı uygulaması, sigaradan uzak ortamlarda bulunması ve hekim kontrolünü yaptırması sağlanmalıdır. Bunlara dikkat edilmesi Koral’ı hastanın yaşam kalitesini yükseltir.

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir