Kuduz Hastalığı ve Korunma Yolları

Kuduz Hastalığı ve Korunma Yolları

Kuduz Hastalığı ve Korunma Yolları

Kuduz Hastalığı ve Korunma Yolları

Kuduz, bir tür virüsün virüslerin neden olduğu bir hastalıktır. Tüm memeli canlılarda Görülür. Hastalığa neden olan virüs enfekte olmuş hayvanın tükürük bezlerinde yer alır ve hayvanın salyasından ısınma yoluyla diğer canlılara bulaşır çok memeli hayvan kuduz virüsüyle enfekte olabilir ancak hayvanların virüse karşı gösterdikleri hassasiyet farklıdır. Kuduz hastalığına yakalanan tilki, çakal, gelincik , gibi vahşi hayvanlar ; kedi, sığır, keçi, at gibi evcil hayvanlar örnek verilebilir. Ancak bugün yaygın olarak hastalığın yayılmasında etken başıboş gezen köpeklerdir.
Hastalık belirtileri virüsün vücuda girmesinden yaklaşık 3-5 hafta sonra ortaya çıkar. Sinir sistemini etkileyen bir hastalıktır. Öncelikle bulantı, halsizlik, ateş, iştahsızlık, boğaz ağrısı gibi çok belirleyici olmayan şikayetlerle başlar. Daha sonra ısırılan bölgede ağrı ve kaşıntı başlar. Enfeksiyona bağlı giderek artan sinirlilik, aşırı hassasiyet ve ateş devam eder. En belirgin belirti ise hastalığa özel olarak gelişen sudan korkma durumudur. Bu durum ağız ve yutak kaslarının istemsiz çalışması sonucu ortaya çıkar. Hastanın durumu giderek ağırlaşır. Sonunda koma ve ölüm gerçekleşir. Hastalığın tüm seyri 5-6 gün sürer.

Kuduz hastalığı aşağıda belirtilen yollarla bulaşır:

• Hastalığa yakalanmış hayvan tarafından doğrudan ısırılmak.

• Kuduz olan hayvanın salyasının sağlam kişide bulunan yara, sıyrık. ağiz. göz. burun vb. bölgelere temas etmesi,

• Kuduz hayvan tarafından tırmalanma yoluyla ya da hayvana ait salyanın bulaştığı eşyalara derinin temas etmesi.

• Kuduz hayvanın etinin ya da sütünün tüketilmesi.
Hastalıktan korunmak için: kedi, köpek gibi hayvanların aşılarnın yaptırılması gerekmektedir. Ayrıca evcil hayvanların mümkün olduğunca vahşi hayvanlarla teması engellenmeli, başıboş hayvanlara dokunulmamalı, garip davranışlar gösteren hayvanlar hemen belediye ya da muhtarlıklara bildirilmelidir. Şüpheli durumlarda vakit kaybetmeden yara ya da ısırık bölgesi temastan en fazla 10 dakika içerisinde sabun ve bol suyla yıkanmalı. ardından tentürdiyot iyotlu antiseptilder sürülmelidir. Eğer temas bölgesi ağız, burun ya da göz ise bu bölgelerde birkaç dakika içinde bol suyla yıkanmalıdır. Bunlar yapıldıktan sonra hekime başvurularak gerekli olan aşılar yaptırılmalıdır.

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir