Kulak Çınlaması Nedir? Sebepleri Nelerdir?

Kulak Çınlaması Nedir?

Kulak Çınlaması Nedenleri, Tedavi Yöntemleri

Kulak Çınlaması Nedenleri, Tedavi Yöntemleri

Kulak Çınlaması yada tündus ortamda ses olmadan ses algılanması durumudur. 65 yaş üstündeki her beş kişiden birinden görülmektedir. Çok sık olarak görülür. Bazen geçici bazen kalıcı olabilmektedir. Kulağın yani iç kulak bölümünü etkileyen çeşitli hastalıklarda ortaya çıkmaktadır. 2 ye ayrılır. Ve bazen dışarıda duyula bilmektedir. Objektif Tinutus adı verilir. Dışarıdan başka insanlar tarafından duyulabilir. Diğeri ise subjektif tunetistur. bu çınlama çeşidinde kişi sadece kendisi duyabilmektedir. Bununla birlikte boyun ve kulağa ve damarsal hastalıklarda’da damardan gecen kanın akışının olduğu bir çınlama çeşidi’de vardır. Vasküler yada pulsatin otu olarak adlandırılır. Kulak çınlaması olan hastalarda mevcut çınlama çok farklı şikayetler olarak meydana gelir. Vızıldama, Uğuldama, Üfleme, Vınlama, Çok farklı sesler hastalar tarafından meydana gelir.

Kulak Çınlaması Tedavi Edilir Mi?

Kulak çınlaması olan hastalarda biz altta yatan nedene göre tedavi Edilir. Bazı nedenler çok kolay tedavi edilir. Örneğin bazı metabolik nedenler şunlardır:

  • Hiper Kolesterol Limit
  • Tansiyon Problemleri

Ve bunlara benzer bir kaç hastalık tedavi edilebilmektedir. Ama bunun ile birlikte iç kulakta nürolum olduğunda yani 65 yaş üstü insanlarda genelde olur. Ve yüksek frekanslarda tümör yollu ölümü olabiliyor. Bu sinir hastalığının bulgusu’da Kulak Çınlaması ortaya çıkabilmektedir. Bu hastalarda mevcut çınlamayı hastadan ortadan kaldırabiliyor. Çünkü sinir ölümü genelde kalıcı olarak bilinmektedir. Bunun ile birlikte eğer bir ilaç yan etkisi ise yani kendi kendine kulak çınlaması ortaya çıkmış ise o kulak kesildiği zaman yine kulak çınlaması ortadan kaldırılabilmektedir. Bazı Tümör hastalığının iç kulak nedenlerinde ortaya çıkan tümörler damar anormallik oluşmaktadır. Bunlara bağlı olarak kulak çınlaması cerrahi tedavilerde uygulanabilmektedir.

Kulak Neden Çınlar?

İç kulağı etkileyebilen çok farklı nedenler vardır. Bazen birden fazla nedenler üst üste ortaya çıkabilmektedir. Sanayileşmiş ve gürültülü yerlerde çalışan toplumlarda genelde kulak çınlaması sık görülmektedir. Kulak çınlaması bunun ile birlikte en çok yaşlılarda görülmektedir. Ama çeşitli vitamin eksikliklerinde kolesterol yüksekliğinde yine ortaya çıkabilir. Bunlara çok bağlı olarak metabolik kulak çınlaması ortaya çıkabilmektedir. Tansiyon problemlerinde ilaç yan etkisi olarak’da ortaya çıkabilir. İç kulağın bölgelerinde kitle olduğunda yine kulak çınlaması görülebilmektedir. Özellikle yüksek gürültüye maruz kalan insanlarda Görülür.

Etiketler: , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir