Kulak Temizleme Kulak Yıkaması Nasıl Yapılır

Kulak Temizleme Kulak Yıkaması Nasıl Yapılır

Kulak Temizleme Kulak Yıkaması Nasıl Yapılır

Kulak Temizleme Kulak Yıkaması Nasıl Yapılır

Kulak insanların sesler duyması iletişim kurup iletişimi sağlayabilmesi için en önemli organlar arasındadır ve 5 duyu organdan biridir.

Kulak temizleme, kulak yıkaması, kulak yıkaması nasıl yapılır, kulak içerisinde kir gibi bir çok sorun neticesinde kulak hastalıklarına rastlamak mümkündür denilebilir.

Peki Kulak Kiri Nasıl Temizlenir Uygun Davranışı Nedir

Kulak kiri aslında kulağın kendi başına salgıladığı savunma sistemidir. Kulak kirleri kulağa giren toz, bakteri, kir veya diğer benzer durumların kulak içine doğru girememeleri kulağın iç derinliklerine ulaşamamasını önlemek için oluşan bir durumdur. Zira kulak hassas bir organ olmakla beraber kulak zarı çabuk patlayabilecek bir zardır ve kimi zaman aşırı basınç nedeni ile yine kulakların patlaması gibi durumlar meydana gelebilmektedir. Kulak içerisindeki kirin aşırı birikmesi sonucu kişiler üzerinde işitme problemleri meydana getirebilmektedir.

Evde Yapılan Kulak Temizliği

Kulak Temizleme Kulak Yıkaması Nasıl Yapılır

Kulak Temizleme Kulak Yıkaması Nasıl Yapılır

Ev içerisinde kulak temizliği yapmak aslında kişi yeterli bir bilgiye sahip değilse bu durum tehlikeler oluşturabilmektedir. Kulak içerisinde sokulan ucu sivri veya tırtıklı cisimler kulak zarına veya kulağa zarar verip işitme sorunlarının oluşmasına neden olabilmektedir. Kişiler kulak temizliğinde eczaneden veya doktor önerisi ile kullanılacak olan malzemeleri doğru ve uygun bir biçimde kullanmalıdır ve bu durumun yapılması için öncelikle uzman bir doktor tarafından görülmesi gerekmektedir. Aksi takdirde kişi üzerinde sıkıntılar oluşturabilecektir ve başlıca birkaç sıkıntı ise;

  • Yüksek ateş
  • Kulaktan yeşil veya sarı renkli akıntıların gelmesi
  • İshal veya kusma gibi şikayetler
  • Kalıcı kulak ağrıları veya şiddetli kulak ağrıları

Gibi durumlar kişinin bilinçsizce yapacağı uygulamalar neticesinde doğabilmektedir.

Kulak temizliği için solüsyonlar hazırlanabilmekte veya eczanelerden gerekli malzeme ilaç alınabilmektedir. Bireylerin kendi hazırlayabilecekleri solüsyon tarifine gelince;

Kulak Temizleme

Kulak Temizleme

  • Bir veya iki kadar çay kaşığı %3 hidrojen peroksit çözeltisi
  • Bir veya iki kadar çay kaşığı mineral yağı
  • Ve son olarak bir veya iki kadar çay kaşığı gliserin alınız.
  • Bu malzemeleri karıştırıp nazik bir şekilde kulak içerisine dökünüz.

Bu karışımı kulağınıza direk dökmeyiniz tabi ki de, bir damla veya pamuk uçlu bir araç sayesinde sadece bir veya iki damla sürünüz.

Başınızı bir kenara yaslayınız ve kulak içini hazırlamış olduğunuz karışım ile güzelce temizleyiniz.

Ardından 5 dakika kadar bir süre bu işlemi tekrarlayın ve bir süre bekleyiniz. Kulağınızın içerisinde bulunan kir çözünmeye başlayacaktır. Bu sırada kirin etrafa saçılmaması için kulağınızın altına boş bir kase türü bir cisim bırakabilirsiniz.

Etiketler: , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir