Kulak Tıkanıklığı Neden Olur?

Kulak Tıkanıklığı Neden Olur?

Kulak Tıkanıklığı Neden Olur?

Kulak Tıkanıklığı Neden Olur?

Kulak tıkanıklığı günlük yaşantımızda uçak seyahatlerimizden sonra sıkça karşılaştığımız bir rahatsızlıktır. Kulağımızın uçuş esnasında yüksek oranda basınca maruz kalmasından meydana gelir.Aynı tıkanıklığı otobüs seyahatlerimizde rakımın yükselmesiyle de hissederiz.Kulak tıkanıklığı duyduğumuz ses seviyesinin biraz azalmasına ve basınç hissetmemize neden olur.

Kulak tıkanıklığı kulağımıza yabancı cisimlerin girmesi sebebiyle de oluşur. Denize girdiğimizde kulağımıza su kaçması da kulak tıkanıklığı nedenidir. Suyun kulaktan çıkarılmasıyla birlikte tıkanıklık sona erer. Kulak tıkanıklığı geçicidir ve fazla uzun sürmez. İnsanı tıkanıklık esnasında rahatsız eder fakat geçicidir.

Östaki borusundan kaynaklanan kulak tıkanıklığı sürekli ve uzun bir şekilde sürüyorsa iltihap oluşumuna neden olabilir. İltihap oluşumu kulakta sürekli bir ağrıya neden olur. Eğer grip hastalığı sürecindeysek ve nefes yollarımız tıkalıysa kulak tıkanıklığımız uzun sürebilir.

Peki kulak tıkanıklığını nasıl geçirebiliriz. Doğal ve son derece basit yöntemlerle kulak tıkanıklığını gidermek mümkündür.Eğer bir orta kulak iltihabı söz konusuysa bu yöntemler uygulanmamalı ve doktara başvurulmalıdır. Sakız çiğneyerek kulakta tıkanıklığı sebep olan havayı dışarı çıkarmak mümkün. Uçak seyahati esnasında ağzımızdan nefes alarak tıkanıklık hissini azaltabiliriz. Bol sıvı tüketerek de kulak tıkanıklığı geçebilir. Kulak tıkanıklığı sebebi hava değil de su ise tıkanan kulak yönünde başımızı eğebilir ve suyun çıkışını sağlayarak tıkanıklık giderilebilir.Esneme de kulak tıkanıklığının geçmesi konusunda yardımcı olacaktır.

Seyahatlerinizde ya da denize ya da duş almaya girdiğinizde kulak tıkanıklığı yaşamak istemiyorsanız kulak için özel olarak üretilmiş tıpalardan edinerek kulak tıkanıklığı hissetmessiniz.

Etiketler: ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir