Kurdeşen Nedir? Belirtileri Ve tedavisi

Kurdeşen Nedir?

Kurdeşenin Nedir

Kurdeşenin Nedir

Kurdeşen deri ve mukozadaki küçük damarlardan bitişik dokuya kanın sıvı kısmının sızması sonucu oluşan bir hastalıktır. Hastalık deride kızaran, kabaran ve dökülen kaşıntılara neden olur. Döküntüler kısa sürer ve en çok gövdede olmak üzere vücudun her yerine yerleşir. Ataklar çoğulukla geceleri ortaya çıkar. Ürtiker yani kurdeşenin oluşmasında bir çok faktör etkilidir. İlaçlar, kan ürünleri, yiyecekler, gıda katkı ürünleri fiziksel ajanlar ürtikere neden olabilir. Bunların yanında idrar yolu, bazı enfeksiyonlar, bağırsak parazitleri kimi romatizmal hastalıklar kurdeşene yol açabilir. Duygusal gerginlik kurdeşene hem neden olabilir. Hemde arttırabilir. Kurdeşen’de belirtiler 6 haftadan kısa sürerse akut 6 haftadan uzun sürerse kronik kurdeşen olarak tanımlanır. Tabloya mide bağırsak sisteminde solunum yollarında ödem eşlik edebilir. Nefes darlığı, ishal ve karın ağrısı görülebilir.

Kurdeşenin nedenleri nelerdir?

Kurdeşen’in nedenleri çok çeşitlidir. İlk başta gıdalar olmaktadır. Gıdalar içinde özellikle boyalı maddeler, katkı maddesi içeren gıdalar, çekirdekli tüm yemişler meyveler ve sebzeler, balıklar, etler bunların hepsi kurdeşene sebep olabilmektedir. İkinci sıklıkla görülen neden ise ilaçlardır. Özellikle ağrı kesicilerin sık sık kullanılması kurdeşenin en büyük sebeplerinden biridir. Daha sonra enfeksiyonlar gelir. Bunlarda diş apsesi, safra kesesi iltihabı, hepatit gibi hastalıklardır. Daha sonra vücudumuzdaki diğer hastalıklar’da neden olur.

Kurdeşen Belirtileri Nelerdir?

Kurdeşen belirtileri çeşitli şekildedir. Normalde kırmızı renkli, 05 ile 1 cm arasında değişen kubbe şeklinde ödemli plaklar şeklindedir. Daha çok düğme ve ya kabarma şeklinde’de görülebilir. Kurdeşen kaşıntılı bir hastalıktır. Çok nadiren kaşıntı olmayabilir. Özellikle göz kapaklarında ve dudaklarda şişme seyreden şekilde kaşıntıdan ziyade yanma olur. Kurdeşen’de ayrıca kabarıklıklar dışında bazen sivilce şeklinde gibi görülen küçük kırmızı kabarıklıklar görülebilir. Bazen tüm vücudu saran tepeden tırnağa kırp kırmızı şekilde’de görülebilir. Değişik formlarda görülebilir.

Kurdeşen türleri nelerdir?

Kurdeşen iki türlüdür. Akut kurdeşen ve kronik kurdeşen olmak üzere ikiye ayrılır.

Akut kurdeşen: Akut kurdeşen etken maddelere maruz kalındığı zaman yani kurdeşene neden olan bir olaya karşılaşıldığı zaman bunlar stres, ilaçlar, gıdalar olabilir. Aniden en az 2 ile 6 saat içinde döküntülerin ortaya çıktığı durumdur.

Kronik kurdeşen: Kronik kurdeşen ise bu olayın 6 haftadan fazla uzun sürdüğü durumlarda ortaya çıkan durumdur.

Safra kesesi iltihapları, hepatit b enfeksiyonları kurdeşen’le en sık ilişkili olan hastalıklardır. Akut kurdeşen daha çok kısa sürelidir. Başladığı gibi ani bir şekilde en az 1 gün içinde veya 3 gün içinde sona eren nadiren 6 haftaya kadar uzayabilir. Ama kronik kurdeşen’de 6 haftadan daha uzun sürüp bu süre 10 veya 20 yıl sürebilir.

Hangi yiyecekler kurdeşene neden olabilir?

Yiyecekler özellikle akut kurdeşene neden olur. Bunların içinde en fazla turunçgiller denilen portakal, mandalina, muz, çilek, domates, kuru baklagiller ve kuru yemişler hepsi kurdeşene sebep olur. Kronik kurdeşene ise yiyecekler daha az sebep olur. Yemekleri yedikten genelde 3 ile 6 saat sonra kabarıklıklar ortaya çıkar. Yiyeceklere bağlı kurdeşen’i kişiler kendileri’de gözlemleyerek tespit edebilirler. Genelde kabarıklıklar yemekten 3 ile 6 saat sonra ortaya çıkar. Hep o maddeleri tükettikten sonra olur. Yoksa her yemekte ortaya çıkmaz. Deniz mahsulleri içinde daha önce hiç tüketilmeyen tüketirseniz o zaman kurdeşen olmak daha olasıdır. Özellikle karides, midye, sakoz gibi deniz ürünleri sebep olabilir.

Etiketler: , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir