Kuş Gribi Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Kuş Gribi Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Kuş Gribi Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Kuş Gribi Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Kuş Gribi: Kuş gribi, son yıllarda tüm dünyada salgınlar ve yaşamı tehdit eden klinik tablolar yapması ile geniş kitlelerin ilgisini çekmiştir. Halk arasında tavuk vebası olarak tanınır. Kanatlı kümes hayvanlarının ve göçmen kuşların bir hastalığıdır. Bu son derece popüler hastalık, sıklıkla solunum yolu belirtileri ile kendini gösterdiği için bu konu içinde incelenmiştir. Kuş gribinin etkeni, influenza A virüsüdür. Bu virüsün özelliği, genetik alışverişe açık bir virüs olmasıdır. Virüs şimdilik insandan insana geçmemektedir, ancak zamanla genetik yapısını değiştirip insandan insana geçme özelliği kazanmasından ve öldürücü salgınlar yapmasından korkulmaktadır.

Bulaşma Yolları: Kuş gribinin kaynağı yeşil başlı ördeklerdir, ancak bu hayvanlar hastalığa son derece dirençlidirler. Hastalığı taşır ve yayarlar, ancak çoğunlukla hastalığı çok hafif belirtilerle geçirirler. Kümes hayvanlarında hastalık hem ağır geçer, hem de çevrelerine bulaştırırlar. Bulaşma yolu, kuşların tükürük, dışkı ve burun salgılarıdır. Hayvandan insana virüs geçişi hayvanlarla direk temas, hayvanların kan veya dışkıları ile, ayrıca virüsün bulaştığı cisimlerle temastan sonra ellerin iyice yıkanmaması yolu ile olabilir.

Belirtileri: Kuş gribi belirtileri tipik bir solunum yolu enfeksiyonu gibi başlar. Öksürük, boğaz ağrısı, ateş ilk belirtilerdir. Hastalığın seyrinde ani başlayan solunum sıkıntısı ve zatürre bulguları gözlenebilir.

Tanı ve Tedavi: Kuş gribinin kesin tanısı, boğazdan alınan örneklerde virüsün saptanması ile konur. Tedavide diğer grip virüslerine karşı etkili olan Tamiflu etkindir. Solunum sıkıntısı ve zatürre belirtilerinde solunum destekleyici tedaviler uygulanır.

Korunma: Bizim için en önemli olan nokta, kuş gribinden nasıl sakınacağımızdır. Kanatlı hayvanlarda hastalık saptandığında, öncelik-le bu hayvanların itlafı yapılmalıdır. Kuş gribi virüsü ısıya dayanıksızdır. Pişirilmiş kümes hayvanlarından ve yumurtadan bu virüsü almak olası değildir. Bu kümes hayvanlarını ve ürünlerini kullanırken çok iyi temizleyin, temizlikten sonra ellerimizi iyi yıkayın. Tavuk ve yumurtayı iyi pişirin. Kuş gripli bile olsa iyi pişirilmiş kanatlı etinden veya yumurtadan kuş gribi olunmaz.

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir