Larenjit nedenleri ve Tedavisi

Larenjit nedenleri ve Tedavisi

Larenjit nedenleri ve Tedavisi

Larenjit nedenleri ve Tedavisi

Larenjit: Larenjit, seste kabalaşma ve ses kısıklığı ile kendini gösteren ve çok sık rastlanan bir hastalıktır. Nedeni çeşitli virüslerdir. Difteriye bağlı larenjit, difteri aşısının yaygın olarak uygulaması sonucu artık görülmemektedir. Larenjitte başlangıçta boğaz ağrısı ve öksürük gibi üst solunum yolu enfeksiyonu bulgular’ gözlenir. Bebekler dışında solunum sıkıntısı bulgularına pek rastlanmaz. Bazı hallerde hastalık ilerler ve hava açlığı ve nefes darlığı ortaya çıkar. Çoğu hastada uygun tedavi ile hastalık birkaç günde düzelir.

Ne zaman doktora başvurmalı: Kaba ve hırıltılı solunumu olan her çocuğun doktor kontrolünden geçmesi gereklidir. Çocuğunuzun hastalığını basit bir soğuk algınlığı diye geçiştirmeye kalkarsanız gecenin bir sa-atinde apar topar acil servise gitmek zorunda kalırsınız. Erken dönemde gerekli tıbbi destek yapılırsa kolaylıkla atlatılabilecek bir solunum yolu tıkanıklığı ilerlerse hastane koşullarında tedavi edilir.

Tedavi: Basit solunum yolu tıkanmaları evde tedavi edilebilirler. Su buharı çok faydalıdır. Olanağınız varsa soğuk su buhar veren cihazlardan edinin. Soğuk buhar olanağınız yoksa sıcak su bu-han yapın. Buhar, solunum sıkıntısına ve sesin kabalaşmasına iyi gelecektir. Bu enfeksiyonlar viral kökenli oldukları için antibiyotikler bu hastalıklarda yararlı değildir. Doktorunuz hastane tedavisini uygun bulursa karşı çıkmayın ve çocuğunuzu hastaneye yatırın. Solunum yolu tıkanmalarının büyük bir kısmı tıbben acil durumlara girer ve beklemeden tıbbi destek uygulanır.

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir