Lejyoner hastalığı Nedir? (Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri)

Lejyoner hastalığı Nedir? (Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri)

Lejyoner hastalığı Nasıl Bir Hastalıktır

Lejyoner hastalığı Nasıl Bir Hastalıktır

Lejyoner hastalığı kendi aralarında toplantı yapan lejyonlar arasında çıkmıştır. Lejyon adı hastalığı da ordan gelmektedir. lejyonella türü bir bakteri tarafından insana bulaşır. Özellikle nemli yerlerde insanlara bulaşır. Su birikintilerin’de hava’da bakteri olduğu için insanlar’da hastalık yapacak oranda yoğunluk’ta bulunması çok mümkün değildir. onun için özellikle klima hastalığı olan olarak bilinir. Çünkü kapalı alanlar’da klimanın o nemli tozlu ortamında ve klimanın içindeki su ortamında ürüyen bir mikroplar klimanın üflemesi ile birlikte kapalı alanlar’da yayılarak yoğun oran’da yayılarak insanlara bulaşmaktadır. Ve insanlar’da enfeksiyonlar bulaşır. Bunlar dik olarak başta nezle, burun tıkanıklığı, öksürmeye neden olabilmektedir. Bunlar ciddi anlamda bir hastalıktır. tedavi edilmesi gerekir. Eğer tedavi edilmezse Ölüme kadar varabilen bir hastalıktır. Ciddiyette’de Problem Yaratabilmektedir. ponçik ateşi denilen bir ateş vardır. yine lejyoner mikrobu tarafından oluşan bir hastalıktır. Olmasına rağmen başlangıcı yüksek ateş, Grip Gibi belirtiler vardır. fakat daha sonra zatürre gelişmez kendi kendine düzelen bir hastalıktır.

 Lejyoner Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Lejyoner hastalığı ilk önce nezle, grip, ateş, öksürük ve hafif bir kırıklık vardır. Bu nedenle hasta bir soğuk algınlığı geçirdiğini zanneder. Fakat daha sonra öksürük artar. Çünkü mikrop Akciğere yerleşir. Zatürreye neden olur. Şiddetli öksürük ortaya çıkar ve tedavi edilmezse de düzelmez. Eğer çok fazla kapalı ortamda duran bir insanın bu tür şikayetleri olursa mutlaka bir hekime baş vurmalıdır.

Lejyoner hastalığı teşhisi ilk önce belirtileriyle olur. Bunun nedenleri Şunlardır.

  1. Klimalı ortamda çok fazla durmak
  2. Kapalı ortamda çok fazla bulunmak .
  3. Otel ortamında çok fazla durmak.
  4. Uçak seyahati olabilir.
  5. Toplantı salonları olabilir.

Bu tarz ortamlarda durmak en büyük sebeplerdir.

Belirtileri şunlardır:

  1. Yüksek ateş
  2. Öksürük
  3. Halsizlik
  4. Baş ağrısı
  5. Kırgınlık

Bu belirtiler olan hastalar mutlaka doktora baş vurmalıdır.

Lejyoner Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Lejyoner hastalığının tedavisi antibiyotiklerle yapılır. Bu mikroba  etkili bazı  antibiyotiklerin uygulanması gerekir. Bunun yanı sıra çok yüksek ateş varsa hastanın ateşinin düşürülmesi ve destek tedavi denilen uygulamalar yapılır. Eğer lejyoner zatürresi çok ilerlemişse hastada solunum sıkıntısı yaratıyorsa o zaman solunum desteği de yapılması hasta için çok önemlidir.

Klima Kaynaklı Hastalıklar Nelerdir?

Çok fazla sıcak havalarda klimaların çok fazla açılması dolayısıyla tabi o sıcaktan ani soğuğa girmek ani soğuğa maruz kalmak kışın görülen hastalıkların tamamı görülebilir. Nasıl kışın zatürre, nezle, soğuk algınlığı artıyorsa aynı şekilde birden sıcaktan soğuğa girmek kişide bu hastalıkların yazında ortaya çıkmasına neden olur. Tabi bide klimadan özellikle bulaşan hastalıklar vardır. Bu klimaların filtrelerinin kirli olması veya su damlacıklarıyla bulaşan özellikle Lejyonella denilen kapalı alanlarda oluşan bir enfeksiyon türü özellikle klimalardan meydana gelir.

Etiketler: , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir