Limonun Faydaları Nelerdir?

Limonun Faydaları Nelerdir?

Limonun Faydaları Nelerdir?

Limonun Faydaları Nelerdir?

Keskin aromasıyla mutfaktan ve sofradan eksilmeyen bir diğer meyvemiz limondur. Limon normalde zeytin yaşlılarımıza, içeceklerimize, salatalarınıza, tatlılarınıza ve keklerinize çok kullandığımız bir besindir. Bu arada turunçgiller ailesinden Limon yaz mevsiminden bulunmaktadır. normalde her zaman hastalarını verdiğimiz bir öneri tükettiğimiz olduğumuz günlük tükettiğimiz. Bu nedenlerden bir tanesi turunçgillerden olmasıdır. Normalde günde 3 porsiyon tüketiyorsanız bunlardan bir tanesinin limon yapmalısınız. bunları yapmak için sadece salatalarımızda, zeytin yağlarımıza yemeklerimde limon ilavesi değil içmiş olduğumuz suyun içerisin dede limon ilave ederiz. günde en az 2-3 kup limon içmenizi öneririz. limonun en büyük özelliği C vitamini C vitamini çok yüksek olduğu için antioksidan özelliği’de çok yüksektir. limon enfeksiyonlara karşı korur bizi. içmiş olduğumuz limon ilave etmemiz daha iyi olur. Limon aynı zaman da bakır ve içeriğinde yüksektir. Limonun sağlığı saymakla bitmez. Limon Kan damarlarını genişletir. Kalp Damar sağlığı açısından’da önemlidir. Limonun sarı kabuğunu faydası saymakla bitmiyor. doğrayarak beyaz  kısmı tüketilmesidir. antioksidan dediğimiz zararlı maddeler içermektedir.C vitamininin bağışıklık sitemi, kalp damar sağlığı ve hastalıklardan daha çabuk kurtulmak için ne kadar önemli bir vitamin bulunduğunu tamamımız biliyoruz. Limonun öteki faydalarını bir kenara bıraksak bile, kabuğu soyulmuş bir adet limon yiyecek, gmeşhurk C vitamini ihtiyacının yarısını karşılıyor. Tabii bütün bir limonu olduğu gibi yiyecek bazılarımız için ekşi tadı sebebiyle imkansız olabilir; sadece limonu su ile karıştırarak, çayınıza ekleyerek, salatalarınızda kullanarak tüketebilirsiniz. Limon bir tek gıda olarak tüketildiğinde değil, saç ve cilt bakımında yada ağız sağlığını korumak için önerilen çeşitli bitkisel reçetelerde kullanıldığında da fazlaca faydalıdır. Limonun bir başka önemli özelliği ise bağlarırsakları, böbrekleri ve karaciğeri temizleyen etkisiyle vücudu özgür radikallere karşı koruması ve buna bağlı olarak görülen bir çok hastalığa yakalanma riskini düşürmesidir.

Vücut sıvılarının pH kıymetini dengeler.
C vitamini bakımından zengindir.
Karaciğeri temizler.
Bağırsakları temizler.
Böbrek ve safra taşlarının çözülmesine destek sağlar.
özgür radikallere karşı koruma sağlar.
Beyin sağlığını korur.
Anti bakteriyeldir.
Antioksidandır.
Yüksek tansiyona iyi gelir.
Kansere karşı korumuş olan bileşenler ihtiva eder.
Göz sağlığını korur.
Kalsiyum, demir, fosfor ve öteki mineraller bakımından zengindir.
Bakteri birikimini önleyerek ağız sağlığını korur.
Gribe karşı vücudu güçlendirir.
Cilt üzerinde kullanıldığında enfeksiyonu önler.
Cilde parlaklık verir.
Kaşıntıya iyi gelir.
Kepeği azaltmak için kullanılabilir.
Sindirime destek sağlar.

Limonun Sağlığa Faydaları

Osteoartrit ve Romatoid Artrit: Limonun antioksidan etkisi öteki bir çok hastalıkta olduğu benzer biçimde, iltihaplı ve ağrılı hastalıklar olan osteoartrit ve romatoid artritin yol açtığı rahatsızlıkları hafifletmek için kullanılabilir. Doğal ilaçlar ve geleneksel alternatif tıp uygulamaları hakkında dünyanın en büyük veri tabanı olan “Natural Medicines Comprehensive Database”e nazaran limonda bulunan antioksidanlar artritin neden olduğu eklem iltihaplanması ve eklem bölgelerindeki şişliği azaltmak için kullanılabilir.
İskorbüt Hastalığı: Günümüzde daha çok yaşlılarda görülen iskorbüt hastalığı C vitamini eksikliğine bağlı halsizlik, genel zayıflık, anemi ve dişeti kanaması şeklinde emareleri olan bir hastalıktır. C vitamini deposu olan limon, diğer C vitamini içeren meyve ve sebzelerle birlikte bu hastalığın tedavisinde etkili bir çözüm olarak kullanılabilir.

Limonun gıda Değerleri

1 adet kabuğu soyulmuş limon: 17 kalori içerir. Günlük C vitamini ihtiyacının %51’ini (30.7 mg), B6 vitamini ihtiyacının %2’sini, Folat ihtiyacının %1’ini, Kalsiyum ihtiyacının %2’sini (15.1 mg), Demir ihtiyacının %2’sini (0.3 mg), Magnezyum ihtiyacının %1’ini (4.6 mg), Fosfor ihtiyacının %1’ini (9.3 mg), Potasyum ihtiyacının %2’sini (80 mg) karşılar.

Limonun Yan tesirleri

Mide Ekşimesi: Sindirim için kullanılan sıvıların üretimini arttıran limon suyu, mide ekşimesine yol açabilir. Reflüsü ve mide ülseri bulunan kişilere limonun da dahil olduğu asitli meyve ve sebzeler önerilmemektedir.Limonun Bazı Kullanım Alanları Ağız kokusu ve boğaz ağrısını geçirmek için limonlu suyla gargara yapabilirsiniz. Mutfak malzemelerini limonlu suyla ıslattığınız bezle temizleyebilirsiniz. Limon suyuyla bir miktar tuzu karıştırarak porselen eşyaları temizleyebilirsiniz. Yazlık evlerde pencerelerin dış çevresine sürülen limon sinekleri kaçırır. Limon ve tuz karışımı mermer tezgahlardaki lekeleri temizlemeye yardımcı olur. Limon kabuğu metal banyo muslukları ve duş başlığını temizlemek, parlatmak için kullanılabilir. Yemek yaparken yada yerken elinize sinen balık, soğan, sarımsak kokusunu limonlu suyla çıkarabilirsiniz. Ekmek tahtası benzer biçimde ahşap mutfak eşyalarında zamanla oluşan koku için limon suyu kullanabilirsiniz. Saçları limonlu suyla durulamak parlaklık verir. (Güsevinç çıkarsanız, limon saçın rengini açar.) Bakır eşyalarınızı tuzlu limonla temizleyebilirsiniz.

Limonlu Su İçmenin Faydaları?

Limonlu Su İçmenin Faydaları?

Limonlu Su İçmenin Faydaları

  1. Cildinizi Temizler. Karnınızdaki Toksinler Temizlenir.ve cildiniz kızarıklıklardan korunmaktadır. ve ince çizgilerden kurtulur.
  2. Solunun Probleminize yardımcı olur limon, bakteriyel özelliği sayesinde göğüs enfeksiyonlarınız’dan kurtulmanızı ve öksürüklerin izin rahatlamasını sağlar.
  3. Beynin ve sinir sisteminin daha hızlı çalışmasını sağlar içerindeki potasyum sayesinde depresyondan kurtulmanızı unutkanlığınızı atmanızı ve sisinin ortadan kalkmasını sağlar.
  4. İmmün sisteminizi güçlendirir limonun içindeki potasyum kan basıncını düzenler, beyni uyarır ve soğuk algınlığı ile savaşır.
  5. Kilo vermenizi sağlar limonlu su içmek yemek yeme isteğinizin önüne geçer, metabolizmanızı güçlendirir ve şişkinliğin izi atmanızı sağlanır.
  6. Nefesi tazeler limonlu su, sigara baharatlı yemekten dolayı kötü kokan nefesinizi tazeler.
  7. Kareciğeri harekete geçirerek vücudunuzdaki toksinleri atılmasını sağlar.
  8. Diş eti iltihaplarının temizlenmesini katkıda bulunur.

Limon Suyu İle Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Limonu Yıkayın ve ikiye ayırın. Bir kaseye biraz su koyup limonları içine sıkın. İçine bir pamuk batırın ve direkt olarak cildinize uygulayın. papaya elma veya yeşil limon gibi diğer meyvelerde ile karışım yapabilirsiniz. Eğer hassas bir cildiniz varsa, limon suyunun bal yada yoğurt ile karıştırın. Böylece bunu yüzünüzde daha uzun süre tutabilirsiniz.

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir