Maden Suyu Nedir? Maden Suyunun Faydaları Nelerdir?

Maden Suyu Nedir? Maden Suyunun Faydaları Nelerdir?

Maden suyu faydaları nelerdir.

Maden suyu faydaları nelerdir.

Maden suyu faydaları nelerdir.Maden Suyu Sözcüğü Yanlış Bir Sözcüktür. Daha Doğrusu Yanlış Bir Değiştir. Doğrusu Mineralli Sudur. Mineralli Su Litresinde Bir Gramın Çözülmüş Mineral Bulunduran Su Demektir. Bunlar Kaplıca Yarı Deliklerde Olabilmektedir. Kaplıca Yerlerin dışında’da bulunabilir. Soğuk mineralli Sular İstanbul’da  En İyi örneği Tuzla içilir. Parazitlerin Düşürülmesi ile ilgili duvarlarında yazılar öyküler vardır. Halen Kullanımda Olan Bir İçme Köyü Merkezidir. Bizim İçme Ünlü Merkezlerinden Biridir. Mineralli Suyun İçine Karbondioksit Su Basıldığından Sonra Buna Soda Denmektedir. Aynı Zamanda Maden Suyu sodası veya halk arasında aradaki fark budur. Karbondioksit basılarak içimi daha kolay içilmesidir. Çünkü Karbondioksit Dilimizdeki tatressöplerini baskılayarak kolay içilmesini sağlar. Bu nedenle karbondioksit basılarak sunulur piyasaya. Mineralli suların çeşitleri vardır. Ama belli mineralin üstündeki bazı maddeler suya daha acımsı tat verirler. Örneğin sülfatlı sular. Çok fazla oranda sülfat ve tuz içeren su içilmez. Dolayısıyla mineralli suların belli içilebilir standartları vardır.

Maden suyunun faydaları nelerdir?

Mineralli Sular Mide bağırsakların hastalıkları, Karaciğer Hastalıkları, Kalın Bağırsak Hastalıkları, metabolik  Hastalıklar Ve Böbrek Ve İdrar Yolları Hastalıkları Ön Planda Kullanılırlar. Bunlarda Ek tedavi olarak kullandıklarında çokta yararlı etkileri vardır. Örneğin Kronik gastiritler’de Dis pepsi Denilen Solunum Veya Sindirim Sıkıntısı Çeken insanlarda Mineralli Suların özellikle Karbonatlı mineralli suların içilmesi Gayet Yararlı Olacaktır. İle Böbrek Rahatsızlıklarında Hem Böbreğin Su Süzme Miktarını Artırabilmesi İdrar Miktarını Artıracağı İçin İdrarın Kompozisyonunu Değiştireceği İçin Yararlı Etkileri Vardır. Kalsiyumlu Ve Magnezyumlu Sular Böbrek Taşından Korumada Yararlıdır. Mide Bağırsak Sistemi Hastalıklarına’da İyi Gelir. Genellikle İnsanlarımız En Çok Tercih Ettiği Soda Tok Soda’dır. Oysa Karbonatlı Suların Tok Olarak İçilmesi Rebaund Etki Dediğimiz Etkiler Vardır. Yani Soda Bilinen Aksine Yemekten Sonra İçilmesinde doğrudur. Ama Aç Karına  İçtiğiniz Zaman daha’da Faydalı Olmaktadır. Mümkünse aç karına içilmesi gerekir. Hem mide bağırsak sistemi hastalıklarında gayet koruyucu olarak tedavi edici yerleri vardır. Hemde böbrek hastalarında, aynı zamanda safra yolu hastalıklarında da safra miktarını ve safranın miktarını arttırdıkları kanıtlanmıştır.

Maden Suyunun Zararları Var Mı?

Mimarelli suların elbette zararları vardır. İnsanlar yanlış bir inançla son çare olarak bazen hem kaplıcaları hemde içme kürlerini kullanırlar. Halbuki kaplıcalar ve içme kürleri son çare değildir. Tam tersine ilk çareler arasında yer alır. Ayrıca Doktorlar tarafından kesin tanı konulmayan durumlarda kaplıca ve mineralli su tedavileri kesinlikle uygulanmamalı.

Maden Suyu Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Öncelikle etiket bilgilerine dikkat edilmelidir. Yani üretim yeri, üretim tarihi ve eğer içeriğinde belli düzeyin üzerinde maddeler varsa buna ait uyarı bulunmalı. Örneğin içeriğinde 1 miligramın üzerinde flor bulunan maden sularının üzerinde uyarı bulunmalıdır. Maden suyu alırken, şişe üzerindeki mineralizasyon  ve son kullanma tarihine dikkat edilmelidir. Cam şişelerde olmasında fayda vardır. Ama son dönemde teknoloji gelişmiştir ve markalar plastik olmasına rağmen sağlıklıdır.

 

Etiketler: , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir