Mantar Hastalığı

Mantar Hastalığı

Mantar hastalığı, deri ve tırnakların altında çoğalan mikroorganizmalardır. Sadece mikroskop yardımı ile görülebilmektedir. Tedavi edilmediğinde, zamanla çoğalıp yayılmakta, başta ayakkabı , sandalet ve terlikler, genel kullanım alanı olan yüzme havuzları, camilerde bulunan halılar, otel ve pansiyonlarda sıklıkla bulunmakta ve çok çabuk yayılmaktadır. Mantar hastalığının yayılma ve bulaşma hızı oldukça fazladır. Her durumda mantar hastalığına yakalanıldığını söyleyemeyiz. Mantar hastalığına sahip kişiler ile yakın temasta bulunulması sonucunda mantar hastalığı bulaşmaktadır. Özellikle dikkat edilmesi gereken konulardan biri, kişisel eşyalardan olan havlu, saç fırçası, terlik, tarak gibi malzemeler, kesinlikle bireysel olarak kullanılmalıdır. Bu eşyalardan birine sahip olan kişideki mantar hastalığı, eşyayı kullandıktan sonra hızla yayılacaktır. Bunun dışında, evcil hayvanlarda da mantar hastalığı görülmektedir. Yakın temas sonucu, kedi ve köpeklerden mantar hastalığı kişiye bulaşabilmektedir. Ayrıca mantar hastalığı inekler aracılığıyla da çok yaygın bir şekilde bulaşmaktadır.

Mantar hastalığının farklı bir başka bulaşma şekli de, toprak yolu ile bulaşmasıdır. Toprak yolu ile bulaşan mantar hastalığı, çoğunlukla yüksek oranda mantar enfeksiyonu bulunan topraklar ile haşır neşir olunması sonucu meydana gelmektedir. Mantar hastalığı birçok risk faktörüne bağlı olarak başlamaktadır. Aşırı nemli, kalabalık ve sıcak yerlerde yaşayanlar, diyabet ve kanser hastaları, 15 yaşından büyük çocuklar, güreş sporuyla ilgilenenler, başkasına ait kişisel eşyaları kullananlar, çok sıkı ve dar giysiler giyenler ile zayıf bir bağışıklık sistemine sahip olanlar risk altındadır. Mantar Hastalığının Belirtileri Mantar hastalığına yakalanmış bir hastada, pul pul, kırmızı renkte belirtiler görülmektedir. Zamanla çevresine daha da yayılma eğilimi gösterir. Bu döküntüler genellikle kaşıntılı olmaktadır. Kasık bölgesini hedef alan mantarların belirtileri ise biraz daha farklılık göstermektedir. Baldırların üzerindeki kıvrımlı bölgelerin etrafında, kızarma ve kaşıntı olarak kendini gösterir.

Mantar Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılır? Mantar hastalığının belirtilerini açıkladıktan sonra, bu hastalığın nasıl tedavi edileceği hakkında bilgiler paylaşalım. Bu belirtileri yaşıyorsanız, mantar hastalığının vücuda daha fazla yayılmasının önüne geçilmelidir. Erken tedavi bu aşamada oldukça önemlidir. Mantar hastalığının tedavisi için zaman kaybetmeden bir cilt doktoruna görünmeli ve doktorun tavsiye edeceği mantar hastalığını önleyen kremlerden kullanılmalıdır. Başka bir tedaviye gerek olmadan, çoğunlukla mantar hastalığı için verilen kremler yeterli olmaktadır. Buna karşın tedaviye geç kalındıysa ve mantar hastalığı ileri safhalara erişmişse, ilaçlara ek olarak steroid kullanılması önerilecektir. Bu ilaç, mantar hastalığından kaynaklanan iltihaplanma tedavisinde kullanılmaktadır. Hamile veya emziren bayanlar, mantar hastalığı taşıyorsa, bu durumu hekimlerine ileterek buna yönelik ilaçların reçete edilmesi gerekmektedir. Mantar Hastalığının Tekrar Etmesini Önlemek İçin Neler Yapılmalıdır? Mantar hastalığı teşhisi konulduktan sonra, enfeksiyon oluşan bölgenin kuru ve temiz tutulması büyük önem taşımaktadır.Bölgenin kuru tutulması için doktorunuz kapatıcı bir bant önermişse bu da iyi gelecektir.

Dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri kişisel eşyalarınızın temiz tutulmasıdır. Kullandığınız havlular, nevresimler, elbiseler mümkün olduğu kadar sık yıkanmalıdır. Kasık bölgesindeki mantar hastalığı şikayetinizde, çok sıkı iç çamaşırları giymemeye özen göstermelisiniz. Bunun yerine daha bol, pamuklu ürünler seçmelisiniz. Mantar hastalığı, kaşıntılı bir rahatsızlık olduğundan özellikle el veya tırnaklarınızı kullanarak bölgeyi kaşımamaya, tahriş etmemeye özen göstermelisiniz.Kaşıntıyı hafifletmek adına yumuşak bir şekilde temiz olmak kaydıyla peçete ya da bez kullanabilirsiniz. Tırnaklarla mantarlı deriyi kaşımak, mantar oluşan bölgenin daha da tahrip olmasına yol açar. Bunun yanında mantarlı dokudaki hastalık,tırnaklarınızın içine girerek hastalığın başka bölgelere de yayılmasına neden olmaktadır. Vücudun herhangi bölgesinde oluşan mantar hastalığı, tedavi edilmeden iyileşme göstermeyecektir. Mutlaka hekime danışarak ilaç kullanılması gerekmektedir. Bu belirtileri görüyorsanız, zaman kaybetmeden tedaviye başlamalısınız. Aksi taktirde, dar bir bölgede başlayan mantar hastalığı yayılarak tedavi sürecini olumsuz etkileyecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir