Meme Kanseri

Meme Kanseri

Günümüzde birçok kadının korkulu rüyası olan kanser türlerinden biri meme kanseridir. Erken teşhis edildiği takdirde tedavide başarı oldukça yüksektir. Ayrıca yapılan tüm bilimsel araştırmalar ve tıptaki gelişmeler neticesinde birçok meme kanseri hastası bu ölümcül hastalıktan kurtulmuştur. Son yıllarda kadınlarda yapılan ücretsiz taramalar ve sosyal medyada yapılan uyarılar ve bilgilendirmeler kadınların bu hastalık hakkında gerekli bilgilere ulaşmasını kolaylaştırmıştır. Böylece meme kanseri çok erken bir evrede belirlenip kadınlar tedavi altına alınmaya başlamıştır.

Meme kanseri, meme dokusuna yerleşen kanserli hücrenin oluşumuyla kendini gösterir. Bu hastalığa yakalanan kişiler genellikle koltuk altlarında oluşmuş sertlik ve şişliği fark ettiklerinde doktora başvurmaktadırlar. Kadınların bu kitleyi ancak bir santimetre olduğunda fark edebildikleri için en az 6 ayda bir gerekli radyolojik incelemeler yaptırmaları bu hastalıkla savaşmakta en önemli faktörler arasında yer alır. Kanserli kitle, biraz sert, yüzeyi pürtüklü, kenarları düzensiz ve meme içinde kolayca oynatabilecek şekildedir.

Bu nedenle kadınlar her ay koltuk altlarında bir kitle olup olmadığını kendileri evlerinde yapmalıdırlar. Her hangi bir kitle hissettikleri takdirde hiç vakit kaybetmeden uzman bir hekime başvurmaları gerekir. Meme kanseri hücreleri farklı organlara da sıçrayabilir. En fazla yayılım gösterdikleri bölgeler ise akciğer, karaciğer, omurga ve kalça kemikleridir. Kanser tümörünün diğer organlara sıçramaması için erken teşhis çok önemlidir. Ancak bazı hastalarda meme kanseri hiçbir belirti vermeyebilir. Kanser ancak mamografi incelemeleri neticesinde tespit edilebilmektedir. Meme kanserinin en sık gösterdiği belirtileri şu şekilde sıralamak mümkündür.

• Koltuk altı bölgesinde veya memede ele gelebilen sertlik, kitle ve şişlikler.

• Meme başlarında akıntı. Bu akıntılar kanlı veya şeffaf renkli olabilir.

• Meme başında şekil bozuklukları, içe doğru çekilme veya çökme şeklinde olabilir.

• Meme başı derisinde kabuklanma ve soyulma gibi deri döküntüleri.

• Memede kızarıklık ve çeşitli yaralar.

• Memede içe doğru çekilmeyle birlikte şişlik ve ödem oluşumundan ötürü portakal kabuğu görünümünü alması.

• Memede normal dışı büyüme, asimetrik değişiklikler ve kızarıkla birlikte çeşitli renk değişiklikleri.

Yukarıda saydığımız tüm belirtilerden sadece bir tanesi bile olsa mutlaka doktorunuza başvurmanız hastalığın erken teşhis edilmesini kolaylaştıracaktır. Ancak bu belirtiler her zaman kanser olduğunuz anlamına gelmez. Farklı bir sebep veya değişik bir hastalık habercisi de olabilir. Bu nedenle başvurduğunuz uzman gerekli incelemeleri yaptıktan sonra size detaylı bilgilendirmeyi yapacaktır. Sağlık önemlidir ve ancak kendi kendimizin doktoru olursak birçok hastalığın üstesinden gelebiliriz. Sağlıklı günler dileğiyle.

Etiketler:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir