Menisküs Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Menisküs Nedir?Belirtileri Nelerdir?

Menisküs nedir nasıl tedavi edilir

Menisküs nedir nasıl tedavi edilir

diz ekleminin içinde bir kıkırdağımız var bu kıkırdak iki kemiğin arasında aslında arabulucu gibi görev yapıyor aslında bu iki kemiğin arasına geldiğinde ne yapsakta bu ikisini birbirine çarpıştırmadan, aşınmadan bu ikisini yastıklamak için çalışan bir kıkırdağımız. kalite olarak biraz kulak sayvanına benziyor. kulağımız kadar sert bi kıkırdak bu kırdağın kendisi içerde bulunarak aynı zamanda eklem sıvısının dağıtılmasında işe yarıyor. Aynı zamanda kayganlık yapmasına işe yarıyor bu maniyada döndürdüğümüz gibi dizin burulma veya döndürme yada altınıza katladığınızda iki kemiğin birbirini yüzetindeki sorunuları arada bir bahsettiğimiz gibi arabulucu  birbirine uymlandırıyor. Yani diz içinde bir kıkırdak menisküsüdür.

Menisküs Belirtileri Nelerdir?

  1. Aslında menisküs herkeste bulunur.
  2. Meniküsün belirtisi aslında bacakta şişme ile başlar.
  3. Bu şişmeler 10 gün sonra geçer ve artık ağrılar başlar.
  4. yırtık çok byükse hastanın bacağında kitlenme görülür
  5. en büyük şikayet döngüsel harektlerle başlar. Mesela arabaya binmek ve inmek.
  6. yaşlılarda herhangi bi tramva bulunmaz.Ani hareketle ayakta ağrılar oluşur.
  7. başlayan ağrılar hastaları gün içinde rahatsız eder.

Meniküs yırtığı ne zaman ameliyat edlmelidir?

Menisküs yırtığının sonraki dönemlere bakacak olursak bunu iki ana başlıkta toplamak gerekmektedir. Birincisi menisküsün beyaz bölge yataklarından sonra kısmi olarak çıkarıldığı yırtıklardır. Bu yırtıklarda ameliyat sonrası dönemde hemen ameliyat sonrası hastalar hemen ayağı kaldırılıp aktivitelere katılmalarına izin verilmelidir. bu hastalar 4 hafta içinde sportif aktivite düzeylerine ulaşabilmektedirler. Eğer yırtık kırmızı bölgedeyse bir dikiş uygulandıysa bu hastalarda dize belli bir derecede kısıtlamada gerekmektedir. Özellikle 3 hafta süreyle dizin 90 derece ötesine gitmesine engelleyecek dizlik kullanılmalıdır. Yine bu hastalarda birinci haftadan itibaren hastanın tölere ettiği şekilde yük verilmektedir. Bu hasatalarda ise normal spor aktivitelerine dönüş zamanı 3 ayı bulabilmektedir.

Menisküs Yırtığı İçin Ameliyat Dışında Ne tür Tedaviler Var?

Akla gelen ilk tedavi şekli ameliyattır ama menisküsün ameliyattan başka çeşitleride vardır. Bunu anlayabilmek için meniküsünden bir parça bilgi sahibi olmak gerekiyor. Meniküs normal bir organ bunun içeriğinde yaklaşık %70’i sıvı %30’u organik madde. Yaşla birlikte bu bu sıvın miktarında azalma meydana gelir. menüsküsler dejenere, oluyor, kalitesinden kaybediyor. Darbele karşı dayanıksız hale geliyor. yüzeyinde çizikler ve çatlaklar meydana geliyor. Buda dejenere olmuş zeminde, ters bir hareketle dönmeli bir hareketle menüsküsn kolayca yırtılmasına ve zedelenmesine neden olur. Bu zedelenmenin miktarı esas önemli olan zedelenme büyükse ameliyata götürüyor. Ama küçük zedelenmelerde sizi ömür boyu idare ediyor.zaman zaman ağrılara yol açıyor zaman zaman problemsiz seyrediyor. Bazen takılmalara yol açıyor ama ciddi düzeyde olmuyor. Genç yaşlardaki insanlarda menisküz yırtılabilir. Sert hareketler ve dönmeli hareketler sırasında yırtılabiliyor.

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir