Mide (Bağırsak) Ülseri İçin Şifalı Bitkiler

Mide (Bağırsak) Ülseri İçin Şifalı Bitkiler

Bağırsak Ülseri İçin Şifalı Bitkiler

Bağırsak Ülseri İçin Şifalı Bitkiler

Deri yüzeyinde veya mukozada meydana gelen, yüzeyde yayılma ve derine inme eğilimi gösteren yaralara ülser denir. Midede görülen hastalığa mide ülseri, mide dışında on iki parmak bağırsağını da etkileyen ülsere on iki parmak bağırsağı ülseri, ince bağırsağın son bölümünde oluşan ülsere bağırsak ülseri adı verilir. Sinir sistemi zayıf olanlarda daha sık görülür. Sindirim rahatsızlığı, midede yanma, asit fazlalığı, özellikle krampı andıran yoğun ağrıların oluşmasıyla ortaya çıkar. Ağrılar özellikle ilk ve sonbaharda yoğunlaşır.

Bitkisel Tedavisi:

* Kudret narı meyvesi olgunlaşınca ezilir ve bir kavanoza konur. Bir gün bekledikten sonra altta biriken, hafif bulanık suyu ve nar çekirdekleri eklenir. Kavanoz üzeri iyice örtülecek şekilde zeytinyağı ile doldurulur. Ağzı kapalı bir şekilde güneşte bekletilir. (ilacın kalitesi, güneşte beklediği oranda artar.) Daha sonra zeytinyağının fazlası alınır, sabah ve akşam, yemeklerden yarım saat önce, birer çay kaşığı yenir.

Not: İlacın dozu iki gün sonra, hastanın ihtiyacına göre arttırılarak, önce birer tatlı kaşığına, sonra da yemek kaşığına çıkarılır: Hangi kaşık iyi gelirse, tedaviye onunla devam edilir. Kudret narı, bütün mide rahatsızlıklarında, bilhassa mide ülseri ve kanserinde fevkalade etkilidir

* Midesi hassas kimseler için, kudret narındaki zeytinyağı süzülür. Kalan kısım aynı miktarda balla karıştırılarak yukarıdaki oranlarda yenir. Hastanın gaz şikayeti varsa, ballı veya zeytinyağlı karışımın içine birer kaşık çörek otu yağı ilave edilir. Bu şekilde midedeki gazlar da giderilir.

* 50 gr. damla sakızı toz haline getirildikten sonra, yarım kilo balla karıştırılarak macun yapılır. Yemeklerden varım saat önce, birer çay kaşığı yenir. Doz iki gün sonra, tatlı kaşığına, sonra da yemek kaşığına çıkarılır.

* Cam veya porselen bir kapla birlikte, kaynayan bir suyun içine konan 100 gr. damla sakızı, 20 gr. ak günlük ve 20 gr. öd ağacı ısıtılarak eritilir. Ayrıca 40 gr. bal mumu ve 300 gr. zeytinyağı karışımıyla, damla sakızı, günlük ve öd ağacı eriyiği iyice karıştırılır. Homojen bir karışım elde edilince ocaktan indirilerek bir kavanoza alınır. Soğuyunca krem kıvamına gelen bu maddeden yemeklerden bir saat önce birer tatlı kaşığı yenir. Tadından hoşlanmayanlar karışıma bal da ekleyebilirler.

* Yemeklerden önce bir kaşık tahin yenir.

* Yemeklerden önce bir tatlı kaşığı çörek otu, bal veya sütle birlikte yutulur. Yutmakta güçlük çekenler, çörek otların dövüp toz haline getirebilirler.

* Midesi rahatsız olan kişiler çok sıcak ve çok soğuk besinler, yağda kızarmış yiyecekler, turşu, siyah zeytin, üzüm çekirdeği, yağlı süt, katı yağ ve fast food gıdalardan kaçınmalı, sigara, kahve ve demli çay içmemeli, alkolden uzak durmalıdır. Aç karna sirke içmelidir.

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir