Mide Düşmesi Nedir? Belirtileri Ve Tedavisi

Mide Düşmesi Nedir?

mide düşmesi nedir

mide düşmesi nedir

Mide Düşmesi Yada mide sarkması dediğimiz denilen olay tıpta gastronomi toz olarak bilinir. Mide normalde midenin üstünde karnın orta hattında bulunan bir organdır. bazı durumlarda mide alt ucu leğen kemiği dediğimiz. Halkın küçük kemiği dediğimiz. Rahmin bulunduğu kadınlarda karnın alt kısmına kadar uzanmaktadır. Ve bu durumda mide sarkmasında yada mide düşmesinden yada gastropit denilen bir hastalıktır. Sebepleri çoğu kere tuz ve elektrolit dengesizliğine bağlı olarak görülür. Özellikle potasyum dediğimiz. Tuzun idrar söktürücüler kusma veya ishal ile azalması mide kasındaki gevşemeye felce ve midenin büyümesine neden olmaktadır. Bazı genetik durumlar’da mide kasındaki hatta mideye gelen sinirlerde’ki problemler ile birlikte mide kas tabakası çalışmaz. Ve mide kendini salar. Mide büyür ve küçük karına doğru iner. Eğer mide’de sarkma gastropit olursa mide’de çok fazla gıda bulunacak bunlar yeterince yararlanamayacak yeterince ince bağırsağa atılamayacak. Ve kişi bunları geri teperek bunları dışarıya çıkaracak. Yani kusacaktır. Yani sindirim sistemindeki gerçekten çok önemli yani bir takım sorunlar yaratmaktadır.

Mide Düşmenin Belirtileri Nelerdir?

Biz normalde yemek yedikten sonra yemek borusundan gelen gıdalarımız midede birikir. Burada çalkalanarak parçalanır. Karışır ve ince bağırsağa atılır. Eğer midede hareket problemi varsa kas ve sinirlere ait o zaman mideye bulaşamayacaktır. Sonuçta kişi yiyeceğini ince bağırsağa gönderemeyecek ve bu besin midede kalacaktır. Tüm mide bağırsak sisteminde Örtü veya midenin boşluğuna bir takım sıvılar salgılamaktadır. Midede’ki bu salgı Ağızda alınan gıdalar katı veya sıvı atılamayacağı için midede birikmektedir. Ve mide daha’da gelişmekteyken Rahatsızlık hissine neden olmaktadır. Karnın üst kısmındaki gerginlik özellikle yemekten sonra ortaya çıkmaktadır. Gerginlik ve huzursuzluk olacaktır. Biraz daha zorlarsa kişi bir takım volüme artıran yemek yerse o zamanda geriye tepecektir. Ve kusacaktır.

  • Ateş basması
  • Baş Ağrısı
  • Terleme
  • Kusma Sonrası Çarpıntı Ve Solgunluk Mide Düşmesine Bağlı Değildir.

Ancak midenin gerilmesi Ve bunu kusma döneminde Sempatik sinir sistemi dediğimiz. Kişinin alemini sağlayan Sistem harekete geçeceği için Çarpıntı, terleme, soluklama gibi Ek şikayetler görülebilmektedir. Bu mide Düşmesine (Sarkma) Değil Kusmaya bağlı olan belirtilerdir.

Mide Düşmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Mide düşmesinde tamamen nedeni tedaviye yönelik olarak yapılır. Çok nadiren gördüğümüz genetik faktörlere bağlı olan Mide sarkmasında Maalesef Yeterince bir tedavi şekli yoktur.

  • Genetik Olarak Görülen mide düşmesinin Tedavisi Mümkün değildir.
  • Ameliyatlar’dan Sonra Gördüğümüz Geçici Sonrası oluşan Yada Şeker Hastalığına Bağlı Mide Düşmeleri Tedavi Edilebilir.

Bunlar’da Özellikle şekerin ilaçlar ile şekerin tedavi veya kontrol altına alması Mide hareketlerini artıran ilaç ilaçların kullanılması Midede’ki toparlanmayı ve sonuçta’da buradaki geçmesine Neden olur. Sık gördüğümüz idrar söktürücüler vardır.

  • İdrar Söktürücü Ve Kusmaya bağlı olarak Ortaya Çıkan Mide Düşmesi Potasyum Takviyesi İle Tedavi Edilebilmektedir.

Mide Hareketleri Yerine gelir ve Hasta mide sarkmasından gastropit denilen hastalıktan kurtulmuş olur.

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir