Mide Kanaması Nedir, Neden Olur?

Mide Kanaması Nedir, Neden Olur?

Mide Kanaması Nasıl Tedavi Edilir

Mide Kanaması Nasıl Tedavi Edilir

Mide kanamasının nedeni mide de olan bir iç örtü harabiyetidir. Eğer romatizma l bir ilaç almışsanız yani aspirin almışsanız bunun yarattığı direk etki ile birlikte  veya mide as itini artıran mide as itinden örtüyü koruyan sümüksü denilen mukuz tabakasının harabiyet’iyle  ortaya çıkabilir. Kezza mide ülserine neden olan helikobakter pilori gastriti de yine bu tip mukuzzadaki bozulmaya, mide as itinin iç örtüye zarar vermesine ve yaraların oluşmasına neden olarak mide kanamasının nedeni olarak karşımıza çıkabilir. Mide kanamalarından en önemli nedenlerden birisi de mide kanseridir. Mide kanserinin iç örtüden çıktığı bilinir. İç örtüden çıkan mide kanseri belirli bir boyuta ulaştıktan sonra damarların beslenememesi nedeniyle ülserleşir ve kanamaya başlar.

Mide Kanaması Nasıl teşhis Edilir?

Mide kanaması veya üs bağırsak kanaması yemek borusuna ait olabilir, mideye ait olabilir veya on iki parmak bağırsağına ait olabilir. Kanamalarında dışkı veya kusur kustuğunda hastanın kustuk rengi kanamayı gösterir. Eğer bir insan kuspuğun da kahve telvesi gibi bir renkten bahsediyorsa veya bir hasta dışkısının katran gibi  parlak simsiyah olduğunu söylüyorsa bu hastada üstten gelen yemek borusu, mide, yada on iki parmak borusundan gelen bir kanama olabilir. Hastanın yemek borusuna ait, mideye ait, yada on iki parmak bağırsağına ait olan bir ülser iç örtüsünü bozan bir yaranın varlığı ve bunun damarı açması nedeniyle kanama ortaya çıkar.

 • Sebeplerin en başında gelen ülser kanamadır.
 • Erezyon denilen ülserden daha sık olan kanamalarda özellikle romatizma l ilaçların yada aspirin alımıyla ortaya çıkar.
 • Özofagus varisleri denilen Karaciğer sirozunda görülen yemek borusundaki varislerin açılmasıyla ortaya çıkar.
 • Baş dönmesi
 • Göz kararması
 • Ayakta duramama
 • Halsizlik
 • Bayılma ve Şok

Mide Kanaması Nasıl Tedavi Edilir?

Mide kanaması tedavisinde en önemli sorun midenin neden kanadığının bilinmesidir. Eğer mide kanamasının nedeni midede oluşan yaralar ise ve bunun nedeni de mide is iti ise as it azaltıcı tedavi bu kanamanın tedavisi için şarttır. Bunun dışında midenin kanamasını sağlayan yaranın nedeni bir  helikobakter pilori gastriti ise ülserin as it azaltıcı tedavisinin yanı sıra nöksürün önlenmesi içinde  helikobakteri denilen mikrobun tedavisi yapılır. Mide kanamasının nedeni eğer bir kanserse kanser cerrahi olarak tedavi edilir. Mide kanamasının nedeni damarsal bir olaysa yani karaciğer silotu gibi bir hastalığa bağlı varislerin kanam asıysa ona ait özel olarak endoskopik bantlama yada  sıkero terapi denilen yöntemle mide kanaması tedavi edilir.

Etiketler: , , ,

Comments: 2

 1. Çok Kötüyüm Haziran 18, 2015 at 9:35 pm Reply

  Çok Kötüyüm ne yapabilirim

  • admin Haziran 18, 2015 at 9:38 pm Reply

   En Yakın Doktorunuza Başvurunuz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir