MR (emar) Nedir Nasıl çekilir?

MR (emar) Nedir Nasıl çekilir?

mri

Sıradan bir MR cihazı

MR (emar) Nedir Nasıl çekilir? MR (Manyetik Rezonans), manyetik görüntülenmeye verilen addır.  MR Canlıların iç yapısını görüntüleme amacıyla daha çok tıpta kullanılan bir yöntemdir. Canlıya yüksek miktarda manyetik dalgalar yollanır  ve yansıyan dalgaların yardımıyla canlının iç yapısı görüntülenir. Farklı özellikleri barındırdığı için bilgisayarlı tomografiden de destek alınabilir. MR yeni görüntüleme teknolojileri arasında en etkileyici ve en zararsız olanıdır. Çekim işlemi sonrası herhangi bir ağrıya neden olmadığı gibi diğer görüntüleme sistemlerinde ihtiyaç duyulan, alerjiye yol açacak ilaç verilme zorunluluğu olamayan bir tanı tekniğidir.

MR nasıl çekilir?

Mr1

MR çektiren bir hasta

MR cihazı dev bir elektro mıknatıstır. İnceleme sırasında hasta cihaz masasına yatırılmakta ve dev mıknatısın içinde bulunan tünele masa iletilmektedir ve içeride bulunurken hastaya elektro manyetik dalgalar ve radyo frekansları yollanır ve yansıyan ışınlara göre hastanın iç yapısı görüntülenir. İnceleme sırasında mutlaka hareketsiz durmanız gerekmektedir. MR çekimi için 10-20 dakika arasında bir süre gerekir normal olarak. Bu sürenin değişkenliği hastalığın oluş yerinde ve gerekli bilgi miktarına göre değişir.

MR ile kemiklerin içi dahi görüntülenir. Kafatasının içine bakıp beyin tümörü varlığı tespit edilebilir. Sinir kılıflarını inceleyip multüple skleroz bulgularını araştırmak beyin kanaması ve eklem rahatsızlıklarını değerlendirmek gibi karışık ve zor işlemler gerçekleştirilebilir.
Ayrıca kaslar, bağlar, kan damarları, kalp, karaciğer, pankreas, bağırsaklar,  ve böbrek gibi organlar net olarak görüntülenir.
MR beyin yapısını da değerlendirebildiğinden ruhsal bozuklukların incelenmesi içinde kullanılabilir. Elde edilen görüntüleri değerlendiren bir radyolog doktor bilgisayar aracılığıyla ek bazı işlemler yaparak daha detaylı ve farklı bilgiler elde edilebilir. MR ile insan vücudu bir elmayı dilimler gibi incelenebilir. MR’nin tanıya yardımcı olan özellikleri yanında ek olarak işlem için hastanın hastanede kalma zorunluluğunun olmaması hastanın rahatsızlık duymaması ve radyolog doktorun sonuçları klinisyenlere hemen bildirebilmesi gibi yararları da vardır. MRG çağımızda beyin ve omurilik hastalıkları, kırıklar, kanser tümörleri gibi rahatsızlıkların görüntülenmesinde en değerli görüntüleme yöntemidir.

Etiketler: , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir