Ödem Nedir Nasıl Oluşur

Ödem Nedir Nasıl Oluşur

Ödem Nedir ;

Ödem Nedir Nasıl Oluşur

Ödem Nedir Nasıl Oluşur

Ödem vücut dokularında toplanan aşırı sıvı ile meydana gelen bir şişkinlik durumudur. Ödemin oluşması için öncelikle vücut dokularında sıvının birleşip çoğalması gerekmektedir. En çok “toplardamar” ve “ lenf” sistemiyle alakalı bir durumdur. Ödem en fazla kollar, eller, bacaklar, bilekler ve ayaklarda görülmektedir. Ödemin rastlanabileceği yerler arasında beyin, akciğer veya göz bölgesini de etkileyen ödemlerin bulunduğu da söylenmektedir ve bunlara da “ bölgesel ödemler “ denmektedir. Bölgesel ödemlerin oluşmasının yanı sıra başka “ genel ödemler “ de oluşabilen durumlar arasındadır. Ödem’in aniden oluşabileceği gibi yavaş bir şekilde de kendini gösterebilmektedir. Yavaş ve zor fark edilebilen bu hastalık kişiler üzerinde öncelikle kilo alımı düşünülür veya uyanırken gözlerin şişlik bulundurmasıdır. Bu sorun ilk başlarda fark edilemediği için ödemi de tanıma şansı ne yazık ki hastalığın ilerlemesi sonucu fark edilebilmektedir.

Ödem Nedir Nasıl Oluşur

Ödem Nedir Nasıl Oluşur

Kılcal damarlar şişmeye başlaması sonucu vücut üzerinde şişlikler kendilerini göstermeye başlamaktadır. Kılcal damarların etrafını çevreleyen dokuların sıvı sızdırmasıyla o bölgede şişkinlik meydana gelmektedir. Sızdırılan sıvıların artan basınç nedeniyle kılcal damarlar üzerinde kalıcı bir hasar bırakma durumu da söz konusudur. Kılcal damarlarda bulunan sıvı kaçağı, bu sıvının telafisi için böbreklerin daha çok tuz biriktirmesine sebep olacaktır. Böbreklerin tuz veya su birikmesi sonucu yine ödem hastalığı oluşabilmektedir. Aslında ödem bir hastalık değildir fakat bazı hastalıkların belirtileri arasında olabilmektedir.

Bacakta Ödem Oluşum Nedenleri

Bacaklarda oluşan ödemin de birden çok nedeni vardır ki bunlar ;

  • Kan Pıhtılaşması ; Damarlarda kan akışını engelleyen tıkanıklıklar sonucu basıncın artması ve sıvıların sızması.
  • Varisli damarların bulunması da yine bacak ödemini oluşturan etkenler arasındadır.
  • Tümör ve Kist durumlarının olması da ödem’e neden olabilir. Var olan tümör ödemi tetiklediği gibi hızlı yayılmasına da neden olabilmektedir.
  • İltipahlanma ve Enfeksiyon ; Enfeksiyon kapılması sonucu veya bulunan iltihaplar da ödemin oluşum nedenleri arasında bulunmaktadır.
  • Lenfödem hastalığı yani “ fil hastalığı” da ödem oluşmasını tetikleyen durumlar arasındadır.

Tuz kesmek de ödemi önleyebilecek durumlar arasındadır. Vücut içerisinde çok fazla tuz bulunması ödemi tetiklediği gibi yemeklerde kullanılan tuz oranının azalması sonucu ödem çözücü olarak da bilinmektedir.

Ödem Nedir Nasıl Oluşur

Ödem Nedir Nasıl Oluşur

Daha çok bayanlardan görülen ve besin yanlışlığı ve stres gibi faktörlerin sonucunda yaşanan ödemlerin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Ödem oluşması pek çok nedenlerden oluşabilmekte ve aslın sorunu bulmak genelde kolay olmayabilen durumlar arasındadır.

 

Etiketler: , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir