Omurga Eğriliği Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Omurga Eğriliği Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Omurga Eğriliği Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Omurga Eğriliği Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Omurga Eğriliği (Skolyoz)

İnsan omurgasına yan taraftan bakıldığı zaman tam olarak düz bir görüntü görünmez. Boyun ve bel bölgesinde bulunan hafif çukurluk (lordoz) ve sırt bölgesinde ki hafif kamburluk (kifoz) bulunmaktadır. Kişiye arkadan bakıldığında kişi düz görünmelidir. Eğer ki “skolyoz (omurga eğriliği) hastalığı yaşayan insanlar var ise, sağ ya da sol yana doğru eğridirler.

Skolyoz (omurga eğriliği) aslında bir hastalık olmayıp bir bulgu olmaktadır. Çeşitli farklı hastalıklar skolyoza neden olabilmektedir. Örneğin farklı bir hastalığa yakalanmakta iken bireyler üzerinde ateş veya ağrı gibi durumlar söz konusu iken skolyoz da bir bulgu olup çeşitli hastalıklardan kaynaklanabilmektedir.

Skolyoz farklı yaşlarda ve farklı omurga yapısının herhangi bir bölgesinde görülebilmektedir. İki farklı kişide aynı durumdan aynı sebepten dolayı ortaya çıkan skolyoz aynı belirtileri göstermeyebilmektedir. Mesela bir kişi sağa doğru eğrilebilirken diğeri tersi veya farklı bir durum içinde eğrilebilmektedir. Skolyoz kişilere göre değişmekte olan tedavi yöntemleri barındırmaktadır.

Skolyozun Sıklığı

Skolyoz toplum içerisinde yaklaşık olarak % 2 veya 3 oranında kimi zamanlar %4 oranında görülmektedir. Bunlardan birçok kişinin düşük dereceli eğrilik yaşadıkları ve kız çocuklarında ise erkek çocuklara oranla 8 kat daha çok rastlanabilmektedir. Omurgasında eğriliği olan kişilerin sadece %10 gibi bir kesimde tedavi gerektirecek noktaya kadar ilerleyebilmektedir. Düzenli yapılacak egzersizler, sırt ve karın kaslarını güçlü tutma egzersizleri, kondisyon arttırma çalışmaları, fitness gibi sporlar sayesinde skolyoz tedavisi olabilmektedir.

Omurga Eğriliği Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Omurga Eğriliği Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Skolyoz Omurga Eğriliği Türleri

İdiopatik Skolyoz (Nedeni Bilinmeyen Omurga Eğriliği)

Yaygın olarak görülen bir tür olmakla beraber nedeni bilinmeyen “idiopatik” bir skolyozdur. Omurga üzerinde yana eğilme veya öne doğru eğilmeler görülebilir. Yan tarafa doğru eğilmeler dışında omurların kendi etrafında dönmesi, en hafif formlara ek olabilmek üzere tüm idiopatik omurga eğriliğinde görülebilir.

Nöromusküler Skolyoz

Bu tür de ikinci olarak görülen bir skolyoz tipi nöromusküler skolyozdur. Nöromusküler skolyozun ana nedeni arasında sinir veya kas hastalıkları bulunmaktadır. Sinir hastalıkları, beyin ile omuriliklerden kaynaklanabilmektedir. Kas hastalıkları çocukluk dönemlerinde veya daha ileriki dönemlerde görülebilmektedir. Nöromusküler skolyozda, idiopatik skolyozun tersine solunum sıkıntısı ve/ya duyu sıkıntılarına sık olarak rastlanılabilmektedir.

Solunum problemleri, duyularda kusurlar, iletişim bozukluğu ve epileptik gibi sebeplerden dolayı tedavi süresinde skolyoz korsesi kullanılmaya-bilmektedir.

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir