Oruçta Baş Ağrısının Nedenleri

Oruçta Baş Ağrısının Nedenleri

oruçluyken baş ağrısı

oruçluyken baş ağrısı

Oruç, İslam dininin beş şartından biridir. Yılda bir ay, ramazan ayında, Allah’a kulluk ve ibadet amacıyla, tanyerinin ağarmağa başlamasından güneş batmasına kadar, niyetlenerek bir şey yiyip içmekten ve orucu bozan başka şeylerden nefsi korumak suretiyle tutulur. Orucun Arap dilindeki karşılığı “savm” kelimesi olup, bu kelime “bir şeyden uzak durmak, kişinin kendini tutması ve engellemesi” manalarına gelmektedir.

 

Oruçlu İken en temel baş ağrılarının Nedenlerinden biride stres ve sıkıntıdır. Stres ve sıkıntının nedeni ise vücudun besin ve sıvı ihtiyacı duymasından kaynaklanır.

Eğer daha önce hiç böyle bir ağrıyla karşı karşıya gelmediyseniz, yani akut ağrı denilen, aniden başlayan ve vücutta meydana gelen her hangi bir bozukluğun ön belirtisi olan bir ağrı varsa bunu ciddiye almak gerekir.

Kronik baş ağrısı olan kişilerde de oruç tutmak bu ağrıyı tetikleyebilir. Örneğin migren, buna verilecek en güzel örnek.  Açlık, migrenin birçok türünü tetiklemektedir. Dolayısıyla bir migren hastası oruç sırasında ciddi migren ataklarıyla karşılaşabilir.

Eğer başınızda çok fazla bir yanma hissi varsa başınıza buz parçası poşete koyup başınıza bırakabilirsiniz.

En temel baş ağrısı’da bünyenin kafeinli içeceklere alışması ve gün içinde vücudun bu ihtiyacı karşılayamamasıdır. Bunun dışında sahura kalkıp uyuyamama gibi nedenlerde gün içinde baş ağrısına neden olur.

Oruç tutarken baş ağrısının en temel sebebi ise vücudun aç kalması yüzünden şekerin düşmesidir. kan şekeri belirli seviyeye düştükten sonra oruç insanın başını ağrıtmaktadır.

Kan basının yükselmesine bağlı olarak da şiddetli baş ağrısı ortaya çıkabiliyor. Dolayısıyla açlık nedeniyle migren atağı başlayan hastaların mutlaka sahura kalkmaları ve son saate kadar azar azar ama sık beslenmeleri gerekiyor.

Baş Ağrısını Dindirmek İçin Şunlar Yapılabilir:

İftar vaktinde öncelikle iftarınızı çorba vb yiyeceklerle açın. Çok yağlı yiyecekle iftar açmak kan basıncınızı hızlı yükseltmeyecek, hafif, az yağlı ve posa miktarı fazla besinlerden başlayın.

Kan basıncını düzenli ve dengede tutabilmek için çok fazla midenizi doldurmayın, az az sık sık ezan okunana kadar yiyin.

Sahurda ve iftarda özellikle çok su tüketin.

Sahurda şekerli yiyecekler yerine protein ve vitamin yönünden zengin olan yiyeceklerle beslenin.

İftarınızı açtıktan sonra soğuk suyla banyo yapınız, soğuk suyla banyo yaparsanız kan basıncı normal değerlere düşer.

Eğer’ki çok fazla baş ağrınız varsa yavaş yavaş ve derin nefes almalısınız.

Çalışma ortamınızın sessiz olması sizin açınızdan çok faydalı olur eğer bunun önüne geçemiyorsanız, kulak tıkayıcı kullanabilirsiniz.

Her saat başı işinize ara verip, sırt ve ense kaslarınızı gevşeten egzersiz yapın. Mümkünse işyerinizden birkaç kez çıkıp, hafif tempoda 10’ar dakikalık yürüyüş yapın.

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir