Rahim Ağzı Kanseri

Rahim Ağzı Kanseri

 

Bayanların bazıları kadın hastalıklarına yakalanır. Bunlardan biri de rahim ağzı kanseridir. Rahim ağzı kanserinin teşhisi koyulur koyulmaz geç olmadan tedavi edilmelidir. Yoksa rahim ağzı kanseri ölümcül olabiliyor. Bunu sakın unutmayınız. Rahim ağzı kanseri rahim içerisindeki dokunun etrafında başlar. Rahim ile döl yolunun arasındaki kısmıdır. Kanserler bu yerlerde başlar ve çoğalma olur. Peki rahim ağzı kanseri neden olur.

Rahim ağzı kanseri genellikle otuz beş ile kırk beş yaş arası nadiren görülmektedir. Çok az kişilerde otuz beş yaş öncesinde görülür. Rahim ağzı kanserinin diğer bir adı Hpv virüsü olmaktadır. Bu virüs cinsel yolla geçer. Yalnız bu sperm yoluyla değil ama bacak arası temas ile geçmektedir. Ne kadar prezervatif kullansanız da yine virüs geçer. Hpv virüsünün tiplerinden de bahsedelim. Bu virüsten korunmak için Hpv aşısı vardır. Bu aşıların vurulması gerekiyor.

Rahim ağzı kanserinin belirtilerine geçelim. Vajinada kanama olduğu zaman, vajinal akıntının renginde ve akıntının miktarının anormal olması son olarak da cinsel ilişki sırasında çok lekelenme olduğu zaman mutlaka doktora gitmeniz gerektiğini söylemek isterim. Rahim ağzı kanseri genellikle belirtisi pek yok ve aniden hastalık ortaya çıkmaktadır. Rahim ağzı kanseri tespit edildiği zaman hastalık yayılmış olur. İlerleyen rahim kanseri ise şu belirtileri verir. Bacak aralarında şişmeler ve ağrılar en bilinen belirtilerdendir. Rahim ağzı kanseri hakkında bilmediklerinizi bu siteden öğrenebilirsiniz.

Rahim ağzı kanserine karşı tedbirleri alın. Rahim tanısı geç konulur. Rahim ağzı kanseri en çok korkuları kadın hastalığıdır. Mutlaka bu hastalığa yakalanmadan Hpv aşısını olmanız şarttır. Sadece bu hastalık yaygınlaşmaya başlamıştır. İyileşme oranları da oldukça düşük olduğunu üzülerek söyleyebilirim. Rahim ağzı kanserini simir testleri ile belirlenebilir. Simi testi de otuz yaş ile kırk yaş arası yapılabilir. Simir testi ile bu hastalığın olup olmadığı anlaşılabilir. Bundan hiç şüpheniz olsun.

Vajina da akıntı ve ağrı varsa mutlaka doktorunuza muayene olmalısınız. İlk önce idrar yolu ile belirlenir ve sonra simir testi ile de tespit edilebilir. Jinekolok uzmanlarına muayene olmalısınız. Rahim ağzı kanserine yakalanma riskinde olan kişiler kimlerdir. Rahim ağzı cinsel ilişki ile yaşayan bayanlarda görülür. Ama çok eşlilik yaşayanlarda görülme riski vardır. Ayrıca yine erken yaşta çok eşli ilişki yaşayan erkeklerde de görülür. İlk önce enfeksiyon hastalığı ile birleşerek başlar. Bu hastalık gittikçe artar.

Etiketler:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir