Ramazan Ayında Sağlıklı Beslenme Yolları

 

Ramazan Ayında Sağlıklı Beslenme YolllarıRamazan-Ayında-Beslenme

Ramazan ayında uzun saat yemek yememenin üzerine bir anda yenen yemekler mideye zarar vermekte ve bazı sağlık sorunlarına sebep olmaktadır. Sağlık problemlerinin önüne geçebilmek ve sağlıklı bir yaşam sürebilmek için beslenme düzenine dikkat etmek ve bunu her zaman uygulamak gerekmektedir.

Ramazan ayında hangi besin grubuna sofralarda yer ayırmak gerek?

Ramazan ayında vücutta vitamin ve minerallerde eksilmeler görülmektedir. Bu mineral ve vitaminleri vücuda tekrar kazandırabilmek için çok çeşitli beslenmeliyiz.

Sebzeler sofralarda öncü durumndadır ve sofralarda her renk bulunmasına dikkat edilmelidir. Renkli sofralar sağlık demektir. Havuç, patates, soğan, domates, salatalık, marul, lahana ve brokoli gibi bir çok sebze sofraları donatmalı ve tüketilmelidir. Sebzeler en büyük besin kaynaklarındandır ve değeri bilinmelidir.

Ramazan ayında etlerin önemi

Etler bu konuda diğer öncü isimlerdedndir. Büyük protein kaynağı olan etler düzenli olarak tüketilmelidir. Kırmızı et büyük protein kaynağıdır. Kırmızı etlerden dana eti daha yağsız ve sağlıklıdır. Kuzu eti daha yağlı ve ağır olduğu için çok tercih edilmemektedir.

Tavuk eti ve balıkta en az haftada iki kere tüketilmelidir. Omega 3 almak için bol bol balık tüketmek önemlidir ancak ramazanda zor olacağı ve koku yapacağı düşünülerek balık çok az tüketilmekte ve yanlış beslenme örneği sergilenmektedir. Doğru beslenereksağlıklı kalmak ve hastalanmamak en önemlisi kilo almamak mümkün

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir