Saç Boyasının Zararları Nelerdir?

Saç Boyasının Zararları Nelerdir?

Saç boyama birçok insanın vazgeçemediği bir güzellik olayıdır. Kişi saçında duyduğu rahatsızlığı boya ve benzeri durumlar ile yok etmek istemektedir. Saç boyası dış görünüşe bakım verenler veya farklı sebeplerden kullanılmakta olan kozmetik ürünleri arasındadır. Saç boyası kullanımı oldukça yüksektir ve “saç boyasının verdiği zararlar” da olmaktadır. Kişiler gerekli bilgilere sahip olmadan gidip kullanılan boyalar da farklı zararlar verebilmektedir. Doğru ve size uygun saç boyası ile dış görünüşünüzü kısa bir süre içerisinde değiştirebilirsiniz. Fakat yanlış kullanılan ya da şöyle açıklayalım kişiye uygun olarak seçilmeyen yanlış renk kullanımdan sonra uzun bir uğraş gerektirir. Kişi kullandığı yanlış rengi saçlarından atmak istediğinde bu işlem onu biraz zorlayabilmektedir. Saç boyası kullanmak aslında sadece saçları yıpratmak konusunda bilinmektedir ki biz de bu konuyu biraz daha genişletmek için yazma gereksinimi duyduk.

Saç boyası özellikle saçları yıprandırmaktadır. Bu bilgi bilinen bütün bilgilerin başı olmaktadır. Yıpranan saç aslında her türlü tehlikeye savunmasız demektir. Yıpranan saçlarda döküntü ve farklı cilt sorunları doğurabilmektedir. Saç boyasının verdiği zarar aslında kullanılan saç boyası ürününe göre farklılık göstermektedir. Kaliteli bir saç boyası daha az zarar içermekteyken kalitesiz bir saç boyası ürünü diğerinin aksine daha fazla zarar içerebilmektedir. Zira boyaların içerisinde zehirli kimyasal maddeler bulunmaktadır. Kişi kullanmak istediği saç boyasının arka yüzündeki içerdikleri hakkındaki kısmını mutlaka okumalıdır. Elinize 2 farklı ürün alın ve açıklamalarını okuyun. İkisi her durumda birbirinden farklı olacaktır ki hazırlanışları ayrıdır.

Saç Boyasının Saçı dökmesi

Saç boyasının bir diğer zararı ise saçı dökmesidir. Zaten bir üstteki başlıkta saçın yıpranmasından söz etmiştik. Yıpranan saçlarda dökülme sıklıkla görünen bir durum olup, saç tellerinde kuruma ve sertleşme görülmektedir. Sertleşen ve zayıflayan saç kökleri dökülme işlemini başlatmaktadır. Bu durum hemen aynı gün veya günler içerisinde kendini göstermemiş olsa bile ileriki zamanlarda bununla karşılaşmanız kesindir. Saçların ne kadar yıprandığını aslında küçük ve basit bazı testler sonucunda öğrenebilirsiniz. Saç testleri hakkında bilinen en basit uygulama şudur;

Şimdi bir tane saç teli çekiniz. Bu durumu farklılaştırıp farklı örnekler çıkarabilirsiniz, başınızın herhangi bir yerinden bir saç çekin ve herhangi bir su birikintisine atınız. ( Herhangi bir su birikintisi fakat yoğun ve en az 10cm derin olacak bir su). Suya attığınız saç teli şayet su yüzeyinde durup batmıyorsa saçlarınız sağlıklı demektir. Fakat işlem ters bir durum gösteriyor ve saç teli suya batmakta ise saçınızın zayıfladığı ve yıprandığı artık kesin olarak saptanmış demektir. Bu durum ileride saçlarınızın döküleceği anlamını taşımaktadır ve bunun için gerekli önlemleri almanız gerekir.

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir